Poleć znajomym

Dziecko przed telewizorem

Autor: , 4 grudnia 2009 w Maluszek, Komentarze (4) »

Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej oglądanie.

Oglądanie przez maleńkie, kilkumiesięczne dziecko telewizji może stać się przyczyną zaburzeń snu (kłopotów z zasypianiem, częstego budzenia się i płaczu przez sen). Jest to związane z nadmiarem emocji, jakie wywołuje kolorowy, migoczący i poruszający się obraz na ekranie. U niektórych dzieci może nawet wywołać napad padaczkowy.

Starsze dzieci, pięcio- czy sześcioletnie również nie powinny długo przesiadywać przed telewizorem (maksymalnie dwie godziny, oglądając programy kontrolowane przez rodziców). Gdy telewizor gra cały dzień maluch narażony jest na oglądanie drastycznych scen, np. podczas programów informacyjnych czy zapowiedzi i telewizyjnej papki reklamowej, która wpływa na jego umysł. Traci też mnóstwo czasu, który mógłby przeznaczyć na zabawę i rozwój wyobraźni. Lepiej zachęcić malca do czytania książeczek, układania klocków, zabawy w chowanego lub gry z rówieśnikami.

Tagi: dziecko przed telewizorem, telewizor, dziecko, małe dziecko, wychowanie dziecka, wychowanie

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Włącz dziecku muzykę. Pomożesz mu w nauce.

  Włącz dziecku muzykę. Pomożesz mu w nauce.

  O zaletach słuchania muzyki nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wielu rodziców jednak nie przywiązuje wagi do jej obecności w swoim domu. A to błąd! Słuchanie muzyki (zwłaszcza klasycznej) ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Ujęła nas odpowiedzią na pytanie o wychowawcze sztuczki... Zbyt często zapominamy, że kluczem do zrozumienia potrzeb i zachowań dziecka jest umiejętność spojrzenia na świat jego oczami. Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 21 lipca 2011, 22:16

  Ja nie pozwalam małemu ogladac telewizora w sumie to jak maly jest z nami to telewizor jest caly czas wylaczony.

 2. sysia 4 października 2011, 21:47

  Mój ma 3 msc już ogląda że mną filmy

 3. k. (Gość) 16 czerwca 2013, 23:05

  W tv nie ma zbyt wiele wartościowych rzeczy... sama papka. Po co to dzieciom. Fakt - natychmiastowa hipnoza pozwala odetchnąć rodzicom, ale to już inna kwestia.

 4. Beata35 29 stycznia 2018, 15:47

  Jak dla mnie dziecko nie powinno oglądać dużo tv. Wyobraźnia się cofa, dziecko jest pobudzone itd. Ja wolę poczytać swojej córci. Chociaż ostatnio kupiliśmy z mężem https://www.upc.pl/telewizja/ hehe ale oglądamy tylko wieczorami :) tak, aby mała jak najmniej zaglądała. Ma wyznaczony swój czas na tv, a tak jest wyłączony telewizor.