Poleć znajomym

Dziecko leworęczne

Autor: , 21 kwietnia 2010 w Dziecko, Komentarze (1) »

Świat urządzony jest dla praworęcznych, chociaż lewa ręka nie jest wcale gorsza od prawej. Czy należy leworęczne dziecko uczyć posługiwania się prawą ręką - to najczęściej zadawane pytanie?

Kiedy rodzice zauważą, że ich dziecko wyciąga lewą rączkę, gdy mu chcą coś podać, w lewej rączce trzyma szczoteczkę lub kredki, zaczynają się martwić - niepotrzebnie. Lewa ręka w niczym nie jest gorsza od prawej. A za jej większą sprawność odpowiada sam mózg. U dzieci leworęcznych bardziej rozwinięta jest prawa półkula mózgu. To ona zarządza nie tylko lewą ręką, ale też lewym okiem, uchem i nogą. Około 5-6 roku życia dziecka można już mieć pewność, czy będzie ono prawo- czy leworęczne. Do tego czasu może ono posługiwać się w jednakowy sposób obiema rękami np. przy posiłku, przy zabawie. W wieku 6-7 lat sprawa zostaje ostatecznie rozstrzygnięta. W tym też czasie dzieci poddawane są badaniom, które w przedszkolach lub w szkolnej zerówce przeprowadzają poradnie pedagogiczno-psychologiczne.

Aby nasze leworęczne dziecko mogło odnaleźć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych, potrzebna jest pomoc ze strony rodziców. Muszą oni zadbać o to, by dziecko nie czuło się gorsze, że jest inne. Jeżeli dokuczają mu koledzy z przedszkola, należy wytłumaczyć, że nie ma w tym dziwnego, że posługuje się prawa rączką. Na szczęście postawa otoczenia znacznie zmieniła się w tym temacie. Kiedyś, gdy tylko zauważono skłonność dziecka do posługiwania się lewą ręką, próbowano na siłę to zmienić. Bardzo ważna jest postawa i zachowanie najbliższego otoczenia. Mają oni duży wpływ na emocje i akceptację. Jeśli zaakceptujemy tę inność naszego dziecka i podejdziemy do niej spokojnie, bez nerwowego przestawiania na praworęczność, uchronimy dziecko od zaburzeń emocjonalnych, motywacyjnych i od może nawet nerwicy.

Jak możemy pomóc

 • Kiedy dziecko zaczyna naukę pisania kupmy specjalne przybory dla leworęcznych np. długopisy albo nakładki na długopisy, nożyczki, temperówkę z odwrotnie ułożonym ostrzem.

 • Porozmawiajmy z nauczycielem w szkole lub przedszkolu, by zapewniła dziecku miejsce z lewej strony stolika - to pozwoli swobodnie poruszać lewa ręką (gdy dziecko siedzi po prawej stronie, lewa ręka zderza się z ręką kolegi).

 • Naucz dziecko kłaść kartkę lub zeszyt ukośnie na stole - wtedy ma szanse dobrze widzieć, co napisało lub narysowało.

 • Ustaw lampkę na biurku, tak by światło padało z prawej strony.

 • Ćwicz z dzieckiem sprawność obu rączek - uniknie ono kłopotu z pracami ręcznymi i rysowaniem.

Tagi: dziecko leworęczne, leworęczność, pomoc dziecku leworęcznemu

Podobne artykuły:

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Uczenie własnych dzieci jest fascynującą przygodą, o której w wywiadzie opowiadają Natalia i Krzysztof Minge - autorzy poradnika Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Więcej »

 • Dziecko w teatrze

  Dziecko w teatrze

  Kontakt dziecka z teatrem daje mu możliwość przeżycia niesamowitych emocji, o wiele większych niż podczas oglądania bajki przed telewizorem. Teatry lalek, kukiełkowe czy przedstawienia, Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 22 lipca 2011, 14:26

  Nasz maluszek od małego wolał wszystko brac w lewa rączke z czasem jednak ta róźnica się bardzo zatarła i teraz praktycznie posługuje się obiema tak samo.