Poleć znajomym

Dziecko i zwierzaki

Autor: , 12 lutego 2010 w Dziecko, Komentarze (6) »

Dziecko potrzebuje opieki ze strony rodziców, ale też samo może stać się opiekunem zwierzaka np. pieska, kota, świnki morskiej. Zabawy z ukochanym zwierzakiem to dla wielu z nas najlepsze wspomnienia z dzieciństwa.

Nauka odpowiedzialności

Dziecko uczy się świata poprzez obserwację i naśladując rodziców. Nie nauczymy go szacunku dla zwierząt, jeśli sami będziemy traktować je jak rzeczy. Nie możemy pozwolić dziecku na szarpanie, kopanie zwierzaka, nawet jeśli ono samo nie reaguje. Uświadom dziecku, że one tak samo się boją i cierpią, kiedy sprawia im się ból. Naucz go, że piesek czy kotek maja prawo do spokoju, chcą się zdrzemnąć i nie zawsze maja ochotę na zabawę.

Opieka dziecka nad swoim zwierzaczkiem wyrabia w nim systematyczność i odpowiedzialność. Powinniśmy wyznaczyć dziecku proste obowiązki związane z opieką nad zwierzakiem. Dziecko powinno mieć świadomość, że żywe zwierzę to nie zabawka, którą można odłożyć kiedy się znudzi.

Towarzysz zabaw

Pies, czy kot uczą dzieci przyjaźni, są bardziej kontaktowe, mogą być wspaniałym towarzyszami zabaw, mogą z nimi biegać, turlać się, przytulać. Zwierzakowi dziecko może wypłakać się w futro, powierzyć mu tajemnice, ukoić jego smutek i poczucie samotności. Kontakt ze zwierzęciem pomaga dziecku na rozładowanie stresu, poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie. Nie bez powodu dogoterapia cieszą się takim powodzeniem w leczeniu i rehabilitacji dzieci z porażeniami i problemami emocjonalnymi.

Poprzez zabawę i obcowanie ze zwierzakiem dziecko ma dużo okazji do obserwowania jego zachowania. możemy rozwijać dziecięca wyobraźnie i spostrzegawczość np. pytamy dziecko "co robi piesek, kiedy się cieszy", albo czy "kotek jest podobny do tygrysa", " jak piesek pije wodę, czy my też tak robimy".

Dzieci wychowywane w towarzystwie zwierząt wykazują większą wrażliwość w sytuacjach, kiedy zwierzęta cierpią, są krzywdzone, trzeba stanąć w ich obronie. Warto wziąć pod uwagę, że w przyszłości dziecko może przyprowadzić nam do domu znalezionego psa lub kota.

Obserwując jak dziecko taktuje psa czy kota, może wiele dowiedzieć się o sobie samej, jak również o problemach naszej pociechy. Niepokojące zachowanie wobec zwierzaka to:

 • kiedy dziecko zwraca się np. "nie bój się tata nas lubi, tylko dużo pracuje i dlatego nie ma go w domu", lub " idź stąd, ciągle tylko plączesz się pod nogami, a ja jestem zajęta".

Takie zachowanie powinno wzbudzić nasz niepokój i być sygnałem alarmowym, że dziecko czuje się samotne.

Wybór zwierzaka

Decydując się na tak poważny krok, jeśli masz dzieci i planujesz jeszcze powiększenie rodziny o zwierzaka, powinnaś się dobrze zastanowić. Jeżeli dziecko jest małe, to na pewno nie będzie wyprowadzało go na spacer, czesało, czyściło łap, kuwety,sprzątało klatki po śwince, króliku itd. Ze zwierzakiem nie możemy też wszędzie pojechać, ani zostawić bez opieki w domu, nawet na parę dni. Wybierając np. psa dobrze jest się zastanowić na płcią - suki uważane są za łagodniejsze od psów, koty, zwłaszcza wykastrowane, są bardziej przywiązane i czułe niż kotki, a samice świnek morskich są bardziej alergizujące niż samce.

Higiena

Wielu pediatrów uważa, że dzieci wychowane ze zwierzętami są zdrowsze i bardziej odporne. Ale też wielu rodziców niepokoi się, że zwierzaki roznoszą bakterie, choroby, robaki i są zagrożeniem dla dziecka. Inni pozwalają nawet malutkim dzieciom na nieograniczony kontakt ze zwierzęciem, nawet tym niekoniecznie zadbanym. Nie ma jednej odpowiedzi na takie zachowanie czy niepokoje. Zwierzak jeśli jest zdrowy, regularnie odrobaczany, szczepiony, zadbany nie powinien stanowić zagrożenia dla dziecka. Po każdej zabawie należy dziecku umyć ręce, nie powinno też być lizane w usta i nie powinno mieć kontaktu ze zwierzęcymi odchodami. Małe, raczkujące dziecko może też sięgnąć do psiej miski i zjeść posiłek psa czy kota. Jeśli jest to jednorazowy incydent, to na pewno tragedii nie będzie, zwłaszcza jeśli posiłki gotowane są w domu, ale psia miska nie powinna znajdować się w zasięgu małego dziecka. Pies, nawet ten najbardziej oddany, ma instynkt, który każe mu bronić jedzenia i nigdy nie wiadomo jak zareaguje i potraktuje dziecko sięgające do jego miski.

Tagi: zwierzaki w domu, dziecko a zwierzęta, wybór zwierzaka dla dziecka, wpływ zwierzaka na dziecko

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: neri84

  Fajna Mama Tygodnia: neri84

  Mówi, że jej synek jest niepowtarzalnym prezentem od życia. My mamy wrażenie, że taka mama jak ona to też wyjątkowy dar dla dziecka. Poznajcie Martę. Więcej »

 • Konkurs na Dzień Dziecka

  Konkurs na Dzień Dziecka

  Za tydzień święto najmłodszych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym możecie wygrać wspaniały prezent dla swojego dziecka. Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

Komentarze

 1. kala (Gość) 23 lipca 2010, 19:51

  Literówka za literówką...
  Czy nikt nie sprawdza tych artykułów zanim zostaną opublikowane w internecie?

 2. snoopy90 23 lipca 2011, 21:16

  wiadomo bledy sie kazdemu zdarzaja :D

 3. sysia 6 października 2011, 20:41

  Tylko ze boje sie bo zwierzaki roznosza choroby

 4. Black_rose 29 października 2011, 18:18

  ja generalnie jestem za kupnem psa-ale dopiero jak dziecko ma z 13-14 lat i jest na tyle dorosłe, że jest w stanie podołać obowiązkom które są z tym związane

 5. tyrolka 24 listopada 2017, 11:03

  z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli mamy noworodka, to lepszy będzie starszy zwierzak, jest bardziej spokojny i wyrozumiały. Sama mam starszego kota i dobrze zareagował na nowego domownika. Z kolei jeśli mamy dziecko odrobinę starsze, nawet 4 czy 5 letnie, można przygarnąć mniejszego kotka. Oczywiście obowiązki spadną na nas, ale dziecko i tak nauczy się co jedzą małe kotki https://royalcanin.pl/kot/kocieta oraz jak się nimi odpowiednio opiekować

 6. Janina (Gość) 29 października 2020, 8:36

  Zwierzaki odgrywają znaczącą role w rozwoju naszego dziecka. Najpopularniejsze są oczywiście pieski, a te wymagają nie tylko sporo uwagi ale także odpowiedniej smyczy, którą możemy kupić na hubuform.pl/smycze-dla-psa . Miło jest patrzeć, jak nasze dziecko bawi się ze zwierzakiem i jednocześnie troszczy się o jego potrzeby.