Poleć znajomym

Dziecięcy kult chudości

Autor: , 20 maja 2011 w Przedszkolak, Komentarze (5) »

Z każdym nowym sezonem w świecie mody obwieszcza się nam triumfalnie, że era przeraźliwie chudego modelu ciała właśnie dobiega końca. Tymczasem z badań wynika, że coraz młodsze dzieci postrzegają chudość jako kanon piękna i warunek konieczny akceptacji społecznej.

Z danych opublikowanych w czasopiśmie Body Image wynika, że już 4-latki kojarzą chudość z pięknem i postrzegają ją jako cechę pożądaną. Nie jest to zresztą pierwsze tego typu odkrycie. W 2010 roku czasopismo Sex Roles informowało, że dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 5 lat preferują przesadną nawet szczupłość, a w Journal of Pediatrics przypisywano to nadmiernej ilości czasu, jaką przedszkolaki spędzają przed telewizorem.

W najnowszym badaniu, australijscy naukowcy poprosili 160 dzieci i młodych dorosłych o ocenę atrakcyjności różnych modeli kobiecego ciała. Uczestnikom przedstawiono 6 zdjęć tej samej kobiety o prawidłowej wadze według wskaźnika BMI. 1 zdjęcie pozostawiono w oryginale, a 5 zmieniono komputerowo, dodając lub odejmując postaci kilogramy. Zasłonięto również twarz kobiety.

Z dużym zaskoczeniem przyjęto, że nawet 4-letni uczestnicy badania za najpiękniejsze uznali ciało, które było znacznie szczuplejsze od oryginału, czyli postaci mieszczącej się w przedziale wagi prawidłowej. Przeciętnie, najlepiej oceniano postać o około 5% szczuplejsza od oryginału.

Odkrycie to daje niejeden powód do niepokoju. Przede wszystkim sugeruje, że skrajne wzorce kreowane przez media docierają do najmłodszych i kształtują ich percepcję na najwcześniejszym etapie budowania samooceny i relacji z otoczeniem.

Specjaliści obawiają się, że taki stan rzeczy nasili i tak już rosnący odsetek zaburzeń odżywiania u dzieci w wieku szkolnym, a dodatkowo spowoduje falę dyskryminacji osób otyłych, które według wcześniejszych badań przeprowadzonych wśród 7-latków często postrzegane są jako „ trędowate” i nieatrakcyjne towarzysko. Jaka w tym wszystkim jest rola rodzica? I co robić jeśli 4-latka zaczyna obsesyjnie interesować się swoją figurą? Czy to znak czasów, który trzeba zaakceptować? A może błędy wychowawcze, z którymi za wszelką cenę należy walczyć?

Tagi: otyłość, anoreksja, odżywianie, dziecko przed telewizorem

Podobne artykuły:

 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej ... Więcej »

 • Czy telewizja uczy dziecko empatii?

  Czy telewizja uczy dziecko empatii?

  Telewizja to nie samo zło. Nie ma powodu, by całkowicie pozbawiać dziecko kontaktu z bohaterami kreskówek czy filmów familijnych. Programy dla najmłodszych wywołują emocje, tłumaczą to, co ... Więcej »

 • Dziecko w teatrze

  Dziecko w teatrze

  Kontakt dziecka z teatrem daje mu możliwość przeżycia niesamowitych emocji, o wiele większych niż podczas oglądania bajki przed telewizorem. Teatry lalek, kukiełkowe czy przedstawienia, Więcej »

 • Przekarmianie Czy twoje dziecko je zbyt dużo?

  Przekarmianie
  Czy twoje dziecko je zbyt dużo?

  Ze ślepej rodzicielskiej miłości często rodzą się błędy. W trosce o dzieci podajemy im zbyt dużo pokarmu i dogadzamy przekąskami. Czy twoje dziecko jest przekarmiane? Przeanalizuj jego ... Więcej »

Komentarze

 1. agf 20 maja 2011, 13:07

  Wyniki tych badań są jak dla mnie przerażające...

 2. mikusiowa 20 maja 2011, 14:33

  Nie tylko dla Ciebie. Aż stach.

 3. paprotka25 20 maja 2011, 19:26

  masakra jakaś...

 4. Aga.W 21 maja 2011, 20:45

  to strasznie smutne jest wręcz... kurcze naprawdę, aż strach :/

 5. mamaela 14 lipca 2011, 20:50

  Masakra- jakie to szczęście że mam syna, on nie ma tego problemu. Ale teraz czekam na córcię, oj trzeba być czujnym