Poleć znajomym

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic – czyli jak projektują dzieci

Autor: , 8 czerwca 2011 w Przedszkolak, Komentarze (8) »

Firma Wola – polski producent rajstop i skarpet – dała możliwość wykazania się najmłodszym i stworzyła produkty, które dzieci sobie wymarzyły i namalowały. O opiekę nad powstawaniem prac producent poprosił projektantkę Natalię Jaroszewską. Skąd dzieci czerpią pomysły i jak przenoszą je na papier?

Twórczość plastyczna odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju każdego dziecka. Możemy wydzielić w niej wyraźne fazy. W 2. roku życia pojawiają się tzw. bazgroły, które nic nie przedstawiają. W tym czasie dziecku sprawia przyjemność najzwyklejsze mazanie i fakt, że kredka pozostawia za sobą jakiś ślad. Mała Hania postanowiła na przykład stworzyć odciski rączek i wielokolorowe plamy.

Bazgrania prowadzą do powstania kolejnego stadium, jakim jest okres schematu prostego, kiedy to dziecko zaczyna odwzorowywać najlepiej znane przedmioty w sposób uproszczony. Rysunki składają się z nieskomplikowanych figur geometrycznych, zawijasów i kresek. 5,5-letnia Pola stworzyła aż cztery całkowicie odmienne rysunki, które zadziwiły magią kolorów.

Prymitywne rysowanie rzeczy trwa do ok. 7-8 roku życia, kiedy rozpoczyna się etap schematu. W tym czasie dziecko zaczyna doskonalić tworzone prace, dostrzega drobne niuanse i szczegóły. Natomiast okres poschematyczny występuje po 12 roku życia. Wtedy młody człowiek zaczyna kopiować naturę z uwzględnieniem cech zewnętrznych. Rysunek dziecka w okresie szkolnym bardzo się zmienia. Zanika ekspresja, a w jej miejsce pojawiają się prace, które coraz bardziej przypominają rzeczywistość. Stopniowo wprowadzana jest w rysunki perspektywa, a dziecko bazuje bardziej na pamięci niż na wyobraźni. Marysia przyszła na spotkanie w atelier u Natalii Jaroszewskiej przygotowana, a pomysł dopracowała na miejscu. Jej pastele z kwiatami wzbudziły zachwyt wszystkich zgromadzonych.

„Dzieci są znakomitymi obserwatorami i dostrzegają wiele szczegółów, które nam, dorosłym często umykają. Dodatkowo nieposkromiona wyobraźnia dzieci pomaga im tworzyć wyjątkowe i niejednokrotnie zaskakujące prace. Poza tym dzieciaki świetnie dostosowują się do otoczenia – <>. Firma Wola postanowiła dać możliwość wykazania się najmłodszym i stworzyła produkty, które dzieci sobie wymarzyły” – powiedziała projektantka Natalia Jaroszewska.

W ramach akcji „Wola docenia dzieci” mali projektanci spotkali się w atelier Natalii Jaroszewskiej i z jej wsparciem namalowali wszystko to, co chcieliby znaleźć na swoich nóżkach. Z wybranych prac powstała kolekcja rajstop i skarpet polskiego producenta Wola o nazwie „Wola docenia dzieci”.

/informacja prasowa/

Tagi: zabawy dzieci, rozwój psychiczny dziecka, rozwój dziecka, zabawy dla przedszkolaka, Natalia Jaroszewska

Komentarze

 1. gosias 8 czerwca 2011, 10:30

  Świetne takie rajstopki czy skarpetki, ciekawe co narysowałby mój synek ?? pewnie by było H jak Hubercik, M jak mamusia i T jak tatuś :) ostatnio na kartce głównie to się pojawia :) no i może jeszcze koło :)

 2. agf 8 czerwca 2011, 11:26

  fantastyczny pomysł i świetna kolekcja - na pewno unikatowa i limitowana :)

 3. Lolimaa 8 czerwca 2011, 13:22

  Rewelacyjny pomysł. Chciałabym aby moja córeczka miała zaprojektowane przez siebie rajstopki.

 4. snoopy90 9 czerwca 2011, 11:35

  super to wymyslili :) przeciez dzieci mają ciekawą wyobraznie :D

 5. martula2223 9 czerwca 2011, 12:30

  super - ale można np przenieść rysunek dziecka na koszulkę w studium fotograficznym :) albo kupić farbki do ubrania - chyba tak zrobię jak synek nauczy się rysować :D

 6. mamaela 28 czerwca 2011, 21:17

  dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, warto czerpać pomysły z tego, co wymyślą nasze dzieci :)

 7. sysia 6 października 2011, 20:40

  Fantastyczne

 8. Black_rose 29 października 2011, 18:17

  śliczne te rajstopki i skarpetki :D maluchy to istna skarbnica pomysłów! dorośli jednak pewne rzeczy postrzegają już okropnie stereotypowo