Dysplazja stawu biodrowego
Pierwsze badanie przechodzi dziecko zaraz po porodzie. Następna wizyta u ortopedy powinna być w 4. tygodniu życia. Nieprawidłowy rozwój bioderek może być przyczyną kłopotów z chodzeniem.
Rozpoznanie i leczenie
Dysplazja stawu biodrowego może dotyczyć jednego lub obu stawów. Na dysplazję bardziej narażone są dziewczynki.
Leczenie dysplazji biodrowych jest proste, pod warunkiem, że zostanie ono wcześnie rozpoczęte. Podstawą pomyślnego leczenia jest wczesne wykrycie wad i zapewnienie odpowiedniej opieki ortopedycznej.
Jeśli podczas badania lekarz zauważy coś niepokojącego (nierówne lub niesymetryczne fałdki pod pośladkami, staw wyskakuje z główki), kieruje dziecko na badanie USG stawów biodrowych. Jeżeli potwierdzi się rozpoznanie dysplazji lekarz zwykle zaleca tzw. szerokie pieluszkowanie, układanie dziecka na brzuszku, i noszenie z szeroko rozstawionymi nóżkami. Po 2-3 tygodniach konieczna jest następna wizyta kontrolna.
Jeżeli lekarz stwierdzi, że dysplazja jest bardziej zaawansowana lub, że takie zabiegi nic nie dały, konieczne będzie założenie specjalnego aparatu. Może to być rozwórka Koszli albo poduszka Frejki lub specjalna szyna. Aparat zwykle zdejmuje się tylko do kąpieli oraz przy przewijaniu malucha. Opieka przy takim niemowlęciu jest dosyć uciążliwa. Aparat dziecku przeszkadza a czasami też obciera. Należy maluszka smarować w tym miejscu kremem, a na rozwódkę aparatu uszyć flanelowy ochraniacz. Jeżeli dysplazję rozpoznano szybko i natychmiast rozpoczęto leczenie, to po kilku miesiącach (2-3) będzie można zdjąć aparat.
Zalecenia
Zaleca się, by przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka nie układać go na boku. Jak najczęściej kładź maluszka na brzuszku
W pozycji na brzuszku przyjmuje ono pozycję żabki - jego nóżki są zgięte pod kątem prostym w stosunku do tułowia i rozłożone na boki.
Nie należy prostować nóżek dziecka.
Bardzo ważne jest prawidłowe przewijanie niemowlaka. Podczas przewijania nie wolno unosić dziecka za nóżki, podnosimy pupę na dłoni i lekko unosimy.
Należy również zapewnić maluszkowi swobodne wierzganie nóżkami i nie zakładać zbyt ciasnych śpioszków.
Nie należy przyspieszać nauki chodzenia przez wkładanie dziecka do chodzika
Poleć znajomym