Poleć znajomym

Dyscyplina bez klapsów

Autor: , 22 czerwca 2012 w Ciąża i Poród, Komentarze (5) »

Wielu psychologów przekonuje młodych rodziców, że bicie dziecka nie wychowuje. Jak jednak nauczyć krnąbrnego malucha posłuszeństwa, gdy na nasze prośby reaguje krzykiem, tupaniem nogami lub śmiechem? Oto metody, które warto zacząć stosować już od najmłodszych lat.

Dyscyplina to nie karanie biciem za przewinienia, lecz z definicji słowa "uczenie". Jest ona ważna w rozwoju małego dziecka, gdyż dzięki niej możemy wpoić malcowi, co jest dobre, a co złe. Ponadto stosowanie dyscypliny uczy samokontroli, szacunku dla praw i uczuć innych ludzi, co oznacza, że twoje dziecko ma szansę wyrosnąć na współczującego i przejmującego się losem innych ludzi człowieka. Jest jeszcze jedna zaleta wprowadzenia dyscypliny w życie twojego malucha - wychowanie dziecka w karności podnosi szansę na to, że wyrośnie ono na szczęśliwego człowieka.

Dzieci niezdyscyplinowane często cierpią, gdy zetkną się z prawdziwym światem, tym wykraczającym poza ich rodzinny krąg.

Na co zwrócić uwagę, wprowadzając dyscyplinę

 • Przede wszystkim na to, że każde dziecko jest inne i różne są sytuacje, które wymagają zastosowania dyscyplinujących metod. Są jednak uniwersalne zasady, które obowiązują każdego i zawsze.

 • To na tobie ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka, dlatego nie polegaj bezgranicznie na jego posłuszeństwie. Musisz nauczyć je, jakie rzeczy są dozwolone, a jakie zabronione.

 • Grożenie, że dziecko utraci naszą miłość, jeśli będzie niegrzeczne to najgorsze, co możemy zrobić. Zagraża to poczuciu jego wartości i stanowi podstawę problemów w przyszłości.

 • Dyscyplina nie powinna być ani bezkompromisowo surowo, ani łagodna. Obydwie skrajności mogą doprowadzić dziecko do przekonania, że nie jest kochane.

 • Ważna jest konsekwencja. Jeśli natomiast zrobisz wyjątek od reguły, wytłumacz dziecku dlaczego.

 • Zakazy powinny być wydawane w sposób poważny, nie żartobliwy, aby dziecko czuło powagę sytuacji. Inaczej nie dziw się, że zareaguje na twój zakaz śmiechem i lekceważeniem.

 • Szanuj swoje dziecko i zwracaj się do niego uprzejmie, tak jak do innych ludzi dorosłych. Wówczas nie tylko wysyłasz komunikat, że maluch jest dla ciebie ważny i chcesz dla niego dobrze, ale też uczysz je zasad dobrego zachowania.

 • Pochwały i nagrody to skuteczne sposoby zachęcania do prawidłowego zachowania. Często więc stosuj tzw. pozytywne wzmocnienie - chwaląc lub nagradzając dobre zachowanie dziecka. Da mu to poczucie pewności siebie.

-Cierpliwość w kontaktach z dzieckiem to podstawa wychowania. Małe dzieci często nie potrafią się skupić na czymś dłużej, dlatego powtarzaj, reaguj i tłumacz tak długo, jak to jest potrzebne.

Dyscyplina na wesoło

Używając humoru w procesie wychowawczym, unikamy awantur i nieprzyjemnych przeżyć, także tych dla dziecka. Zamiast wdawać się w bezsensowną szarpaninę i walkę wśród wrzasków, wymyśl jakiś figiel, który załagodzi konflikt.

Gdy chcemy wyegzekwować coś od dziecka, posłużmy się humorem. Wydawaj polecenia, udając że jesteś lwem, kotem lub ulubioną postacią z bajki twojego dziecka. W trakcie nielubiany przez malucha czynności, śpiewaj, np. podczas mycia piosenkę "Mydło wszystko umyje...", "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...", dodawaj rozweselające komentarze, np. nadchodzi gąbka czyścioszka-myjoszka. Rób śmieszne miny do lustra, by malca rozweselić, gdy płacze, zamiast besztać go, że już masz dość jego łez.

Psychologia odwrotności

Pamiętaj, że dziecko lubi robić na przekór, dlatego chcąc coś osiągnąć, wydaj polecenie odwrotne do zamierzonej intencji.

Jak karać

Kara dla dziecka zawsze powinna być adekwatna do przewinienia. Jeśli wyleje sok na podłogę, powinien go z tobą posprzątać. Gdy uderzy inne dziecko łopatką w piaskownicy, zabierz mu ją, tłumacząc, że nie do tego służy. Może też odsiedzieć kilka minut poza piaskownicą. Nie martw się tym, że będzie się buntował, płakał i krzyczał. Musi przecierpieć naturalne konsekwencje swojego zachowania. Działanie rodzi skutek i twoje dziecko powinno się tego nauczyć już w dzieciństwie. Jeśli wydrzesz kartkę z książeczki, tata ci jej więcej nie przeczyta.

Możesz też spróbować postawić dziecko do kąta lub odesłać na tzw. karny kocyk (miejsce odosobnienia, gdzie ma szansę przemyśleć swoje postępowanie). Sens tych kar polega na stworzeniu nieposłusznemu malcowi warunków do ochłonięcia. Powinien trwać jednak nie dłużej niż wiek dziecka (dla 2-latka - 2 minuty, dla 3-latka -3 min. itd.)Jeśli po upłynięciu czasu i kary, dziecko znów powtórzy zabronioną czynność, postaw je ponownie do kąta lub posadź na kilka minut na krześle. Zawsze wytłumacz swoje postępowanie i przyczynę kary. I karaj od razu po przewinieniu.

Tagi: dyscyplina, karanie dziecka, bicie dziecka, wychowywanie dziecka, rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Jak karać dzieci? Stawianie do kąta czy przytulanie

  Jak karać dzieci?
  Stawianie do kąta czy przytulanie

  Kiedyś stawianie do kąta, obecnie modny "karny jeżyk" - czy taka metoda jest dobra na nieakceptowane zachowanie dziecka? Czy pozwoli na uspokojenie i zmieni zachowanie? Agresja, bicie, Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 23 czerwca 2012, 14:19

  ano owszem nieco mylacy. klapsow bede unikac jak ognia, ale kary niestety sa niezbedne :)
  bo racja Edit, zabranie łopadki czy kąt - to kara.

 2. Anna Łęcka 24 czerwca 2012, 15:08

  Tytuł rzeczywiście był mylący, dlatego poprawiam :) Dziękuje za uwagę naszym Fajnym Mamom :)

 3. Miruś (Gość) 11 września 2012, 22:33

  A kto powiedział, że klapsów trzeba unikać. Powinno być nawet porządne lanie i klęczenie z rękami w górze a nie tylko klapsy.

 4. violinka07 15 września 2012, 17:17

  a ja polecam ksiazke KIEDY POZWOLIC kiedy ZABRONIC Robert Mackenzie jest super szkoda ze zbyt pozno ja zdobylam

 5. Prajakta (Gość) 1 kwietnia 2013, 19:44

  Hi, Neil! I know you are a potential dgeneisr of fancy cars are you the PBJ artist? My favorite is the bird he bears a resemblance to you Maybe it's the hat and the necklace? So now where are you two silly birds going with this? Happy landings!