Poleć znajomym

Drzemka jest niezbędna

Autor: , 24 października 2011 w Niemowlę, Komentarze (8) »

Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka?

Niewyspane dziecko jest marudne, płacze z byle powodu, ma problemy z koncentracją, nauką i zabawą. Może to doprowadzić do obniżenia jego samooceny, bo ciągle wydaje mu się, że nic nie potrafi dobrze zrobić. Brak drzemki odbija się też negatywnie na zdrowiu dziecka. Organizm, który nie ma szansy na regenerację, szybciej ulega infekcjom. Dlatego tak ważne jest, byś kładła dziecko spać w ciągu dnia, chociaż na kilkanaście minut. Czas odpoczynku jest indywidualny. Najlepiej podzielić go na dwie tury.

Jedną przedpołudniem, a drugą po obiedzie. Nie bądź jednak zbyt rygorystyczna w ich przestrzeganiu. Czasami malec będzie zmęczony już wcześniej. Utul go wtedy do snu, bo przedłużające się oczekiwanie na sen może doprowadzić do jeszcze większego rozdrażnienia dziecka. Noworodki i niemowlęta śpią zazwyczaj po kilka godzin w ciągu dnia, 2-3 letniemu dziecku wystarczy już tylko dwugodzinna drzemka. Około 4. roku życia maluchy najczęściej rezygnują już z drzemki. Obserwuj swoje dziecko. Ono samo da ci znać, kiedy sen w ciągu dnia nie będzie mu już potrzebny.

Gdy nie chce spać

Wprowadź rytuał usypiania. Opowiedz malcowi bajeczkę lub zaśpiewaj kołysankę. Daj do przytulenia ulubioną maskotkę, pogłaszcz po główce lub po pleckach. Niektóre maluchy lepiej i szybciej usypiają, trzymane w ramionach mamy, innym nie czyni różnicy, kto je nosi, by ktoś to robił. Pamiętaj, by wszystkie czynności wykonywane przy dziecku były spokojne i łagodne. Mają za zadanie wyciszyć malca i wprowadzić go w błogi sen. Nawet gdy malec nie zaśnie, samo wyciszenie pozwoli mu wypocząć i nabrać sił. Podczas dziennej drzemki nie musisz zasłaniać w pokoju malca okien i chodzić na paluszkach. Dziecko musi rozróżniać sen w ciągu dnia od nocnego wypoczynku. Poza tym może mieć problemy z rozbudzeniem się, a długi sen w ciągu dnia wróży kłopoty z wieczornym usypianiem.

Tagi: drzemka dziecka, drzemka niemowlaka, drzemka, sen w ciągu dnia, sen dziecka, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mamaela 24 października 2011, 13:59

  O temat spania się pojawił w artykule akurat jak moja mała zaczyna sobie kombinowac ze spaniem :) Fajne informacja i fakt, każde dziecko ma inne potrzeby snu. Mój syn jako jedyny z 2 grupy w przedszkolu musiał chodzić do maluchów na leżakowanie, inaczej się nie dało- marudził i zasypiał w czasie zabawy albo... jedzenia obiadu w przedszkolu :)

 2. Black_rose 24 października 2011, 19:43

  haha :D chyba mojemu dziecku muszę ten artykuł przeczytać :D

 3. Black_rose 25 października 2011, 14:00

  dokładnie

 4. sysia 31 października 2011, 21:23

  no niby jak dziecko spi to rosnie :D

 5. Karolinia 1 listopada 2011, 9:18

  No nasza Zuzanka coraz mniej śpi, i to widać i czuć!! :) Ale noce przesypia pięknie jak na miesięcznego szkrabka, pobudka tylko n ajedzenie i zero marudzenia :)

 6. pannaroksanna 6 listopada 2011, 14:57

  jasne. 2-3 latkowi wystarczy dwugodzinna drzemka. :D
  moja córka mając 1,5 roku nie chciała w dzień spac. ;p

 7. ania15 18 października 2012, 9:51

  nasza ma niecałe 3 lata, chodzi do przedszkola i tam mają tylko godzinę na drzemkę... podczas której nie śpi :( a po powrocie do domu jest marudna i obręczona, ale nie bardzo chce ja kłaść spać bo jak padnie to do nocy. Więc przytrzymujemy ją do 18-tej i wtedy kładę ją spać i śpi do rana. Chociaż, oczywiście wolałabym żeby pospała sobie w dzień i wtedy popołudnie wyglądałoby inaczej a nie wieczna walka ze zmęczeniem :( ((

 8. GoSiA (Gość) 9 maja 2013, 18:00

  moj synek od tygodnia ( 13 mies ) nie przesypia mi w dzien ani minuty, zaczynam sie powoli martwic. Nie wykazuje nadmiernej pobudliwosci ladnie je i spokojnie sie bawi ale o snie w dzien nie mam mowy. W nocy budzi sie raz i to aby wypic wode lub herbatke. Jesli ktoras z mam miala podobny problem prosze o rade