Poleć znajomym

Dorosłe choroby u dzieci

Autor: , 28 sierpnia 2012 w Dziecko, Komentarze (5) »

Lekarze biją na alarm - coraz więcej dzieci ma nadwagę. Statystyki wskazują, że już co piąte dziecko ma znaczną nadwagę. Coraz też więcej dzieci choruje na nadciśnienie, cukrzycę lub osteoporozę.

Przyczyny

Problem otyłych dzieci dotyczy krajów wysoko rozwiniętych, również Polski. Nasze dzieci coraz mniej się ruszają, większość nie uprawia sportu, za to lubią objadać się fast foodami. Niestety to my rodzice jesteśmy temu winni. Zamiast przygotować dziecku kanapkę do szkoły, dajemy mu pieniądze. Mało, które kupi sobie kanapkę w szkole lub drożdżówkę, większość kupuje chipsy, colę, słodycze.

Również to my rodzice zwalniamy nasze pociechy z lekcji gimnastyki, lub co gorsze "załatwiamy" im zwolnienia lekarskie. Kiedyś babcie zachwycały się pulchnymi dzidziusiami, później przedszkolaki, itd. Dzisiaj powinno się mieć świadomość, że dziecko z nadwagą, a co gorsze otyłe, to nie jest zdrowe. Ma ono kłopoty z poruszaniem się, szybko się męczy, poci, może mieć nadciśnienie, cukrzycę, problemy ze stawami.

Cukrzyca

Cukier niezbędny jest do prawidłowej pracy każdej komórki. By mógł on się tam dostać, musi znaleźć się w towarzystwie insuliny, hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Niestety, nie zawsze tak jest. Jeśli trzustka nie produkuje insuliny, mówimy o cukrzycy typu 1. Wówczas insulinę trzeba przyjmować w zastrzykach. Jeśli produkuje jej za mało, dochodzi do cukrzycy typu 2 i leczy się ja za pomocą diety, ruchem, tabletkami, niekiedy zastrzykami. W obu przypadkach cukrzycy komórki nie mogą korzystać z paliwa, jakim jest glukoza, a jej nadmiar pozostaje we krwi. Do niedawna dzieci chorowały na cukrzycę typu 1, nazywano ją "cukrzycą młodzieńczą". Obecnie podział ten zaciera się i częściej mamy do czynienia z cukrzycą typu 2. Lekarze komentują ten fakt niekorzystnymi zmianami w sposobie trybu życia, złe odżywianie i za mało ruchu. Nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzenia nerek, wzroku, wątroby, włókien nerwowych. Jeśli rodzina obciążona jest cukrzycą, a dziecko jest otyłe należy zbadać poziom glukozy we krwi. Kiedy zauważymy wzmożone pragnienie, dziecko często oddaje mocz, jest osłabione, nagle traci apetyt, mogą to być zwiastuny cukrzycy.

Nadciśnienie

U osoby dorosłej prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mmHg. U dzieci zależy ono od wieku, wzrostu, wagi i płci. Jeśli rodzina jest obciążona genetycznie nadciśnieniem, a dziecko często ma bóle z tyłu głowy, częste krwawienia z nosa, gorzej widzi, szybko się męczy, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. Nadciśnienie w 1 roku życia łączy się z chorobami nerek lub też zaburzenia hormonalnymi. U dzieci starszych wysokie ciśnienie występuje zazwyczaj kiedy mają one nadwagę, są otyłe, mają nadmiar cholesterolu. Jeszcze u starszych dzieci może to być związane z paleniem tytoniu. Przyczyna nadciśnienia może być również nadmiar obowiązków. Gdy dziecko nie może podołać naszym wymaganiom, stresuje się. Sprzyja to nadciśnieniu i często prowadzi do niebezpiecznego przerostu lewej komory serca.

Osteoporoza

Osteoporoza to postępujące zmniejszanie gęstości kości. Chora kość wygląda jak gąbka z dużymi dziurami. Im więcej dziur, tym szkielet mniej wytrzymały. Często dochodzi do złamań kończyn, nawet przy niewielkim uderzeniu. Na wczesną odmianę osteoporozy, czyli osteopenię, cierpi coraz więcej dzieci. Powodem jest zła dieta i niedożywienie. Niedożywione mogą być również grube dzieci. Dziecko powinno się ruszać jak najwięcej, jeść odpowiednią ilość białka, wapnia i witamin, zwłaszcza D3. Dieta powinna być oparta na przetworach mlecznych, rybach, warzywach, owocach. Bogate w witaminę d są szproty, sardynki, makrela, łosoś, mleko. Witamina D jest również wytwarzana w skórze pod wpływem słońca, dlatego dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Co możesz zrobić?

Możesz, i to bardzo wiele. Zadbaj by w diecie dziecka znajdowały się owoce, warzywa, ryby, chude mięso, a znikło jedzenie typu fast foody. Fastdoowy sposób odżywiania jak, zapiekanki, frytki, chipsy, hamburgery szpikują młody organizm ogromna ilością tłuszczu, soli i cukru. Tu nie ma witamin i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Do tego dochodzą wypłukujące wapń z kości konserwanty, sól i cola. Zadbaj też o odpowiedni do wieku rodzaj sportu czy też innej formy ruchu np. taniec, wycieczki rowerowe, piesze itp. By dzieci chętnie brały udział w tych zajęciach, sami dajmy mu przykład, z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Tagi: choroby dzieci, cukrzyca, osteoporoza u dzieci, nadciśnienie u dzieci, nadwaga u dzieci, otyłość dzieci

Podobne artykuły:

 • Choroba lokomocyjna u dzieci

  Choroba lokomocyjna u dzieci

  Nawet kilkunastominutowa przejażdżka samochodem powoduje u twojego dziecka wymioty i bóle brzucha? To sygnał, że maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. Dowiedz się, jak zapobiegać jego złemu ... Więcej »

 • Targi MAMY DZIECKO

  Targi MAMY DZIECKO

  Targi dla Rodziców i Dzieci MAMY DZIECKO w Szczecinie - wydarzenie organizowane dla całych rodzin, dla firm i instytucji z dziećmi związanych, dla ich wspólnych spotkań. Druga edycja ... Więcej »

 • Śpiąc z dzieckiem chronisz je przed otyłością

  Śpiąc z dzieckiem chronisz je przed otyłością

  Według badań duńskich naukowców dzieci, które śpią z rodzicami są zdrowsze i mniej narażone na nadwagę. Skąd ta zależność? Więcej »

 • Cukrzyca w ciąży

  Cukrzyca w ciąży

  Cukrzyca w ciąży nie musi być niebezpieczna. Zależy to jednak od właściwego leczenia i odpowiedniej diety, którą przyszła mama musi rygorystycznie przestrzegać. Wtedy możemy mieć ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 28 sierpnia 2012, 16:33

  To prawda, że dzieciaki coraz częściej dotykają takie choróbska. Mój syn choruje na cukrzycę t.1 czyli nie znane są powody, nie doszukuje się jej przyczyn w otyłości itd. Mój syn jest chudzielcem i wszystkie dzieciaki i młodzież na oddziale to były raczej szczupłe dzieci. Z przymusu cała nasza rodzina jest na zdrowej diecie i mam nadzieję, że wszystkim nam wyjdzie to na zdrowie. Ale fakt dzieciaki jedzą "śmieciowe" jedzenie i to niestety często przez rodziców. Badajmy swoje dzieciaki, róbmy im regularnie nadania krwi, moczu i obserwujmy :)

 2. Syska 28 sierpnia 2012, 21:37

  Ogolnodostepnosc "smieciowego" jedzenia jest przesadzona. Mowie tu np o sklepikach w szkołach gdzie zdrowa kanapke dostac to cud ale czekoladki , batoniki i inne swinstwa sa cały czas. Jesli dziecku w domu ograniczamy pewne przyjemnosci tokupi sobie cos w szkole... Niestetyna to juz wpływu nie mamy. Albo jak Widze rodzinki na codziennych obiadkach w mc donaldzie i dzieci z ogromna nadwaga zajadajece kolejny zestaw to az sie chce cos tym rodzica powiedziec..

 3. Karolinia 1 września 2012, 6:38

  Dokładnie Sysia... A nie lepiej byłoby rodzinnyobiad samemu ugotować(w sensie rodzinnie :) ) dzieciaki mają frajdę, i z chęcia zajadają to co "same" robiły. A takie spędzanie czasu an pewno jest zdrowsze i bardziej zbliża niż McD czy KFC. Owszem, wsyztsko dla ludzi, ale ok- raz na jakiś czas, nie raz na kilka dni.
  Co do sklepików szkolnych to popieram niestety- pamiętam jeszcze u nas w gimnazjum jedyne "normalne" jedzenie(nie słodycze chipsy itp) to były... frytki, hamburgery etc... Ale już kanapka czy sałatka ?? Skąd...

 4. Karolinia 1 września 2012, 6:42

  No i starszne jest właśnie to, że dzieci najchętneij nie ruszałyby się sprzed tv/komputera/ps, a jak już to z konsolą czy telefonem w ręku. W weekend odwiedziła nas siostra P z mężem, roczną córką i 9letnim synem. Kacper nie oderwał się od gry dopóki nie padła bateria. A jak padła- to wziął telefon i dalej to samo... Mnie w wieku 9 lat ciężko było do domu zagonić ;p A dzisiejsze dzieciaki z ruchu to mają spacer do łazienki jak już strazy żyć nie dają.

 5. Adam KARSKI, Poznań (Gość) 28 grudnia 2013, 22:29

  ___________________________________________________
  NADCIŚNIENIE MAMY ZE ZŁOGÓW TŁUSZCZOWYCH W ŻYŁACH I SĄ TO ELEMENTY TKANKI TŁUSZCZOWEJ, KTÓRE ORGANIZM ODKŁADA NA TRZECH POZIOMACH TJ. KOLEJNO:
  1. w żyłach, 2. pod skórą całego organizmu oraz 3. wokół narządów. Cały czas chodzi o tkankę tłuszczową (w przypadku Osób szczupłych ta tkanka jest wyłącznie w żyłach). A skąd, oczywiście z tzw. WYSOKICH WĘGLOWODANÓW TJ. OD 26.01% WZROSTU.

  UWAGA:
  To kolejno mąka i cukier spożywczy. Nie ma tej wiedzy jako powszechnej zatem taki dramatyczny wynik. B. WSPÓŁCZUJĘ / PRZESYŁAM WYRAZY SZACUNKU! *****

  Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S.
  Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów / tłuszczów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Wystarczy 1 (jeden) miesiąc takiego żywienia, a wynik prozdrowotny / satysfakcjonujący osiągamy jako rzeczywisty.

  ZOBACZ TAKŻE:
  ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.

  ___________________________________________________