Dorosłe choroby u dzieci
Lekarze biją na alarm - coraz więcej dzieci ma nadwagę. Statystyki wskazują, że już co piąte dziecko ma znaczną nadwagę. Coraz też więcej dzieci choruje na nadciśnienie, cukrzycę lub osteoporozę.
Przyczyny
Problem otyłych dzieci dotyczy krajów wysoko rozwiniętych, również Polski. Nasze dzieci coraz mniej się ruszają, większość nie uprawia sportu, za to lubią objadać się fast foodami. Niestety to my rodzice jesteśmy temu winni. Zamiast przygotować dziecku kanapkę do szkoły, dajemy mu pieniądze. Mało, które kupi sobie kanapkę w szkole lub drożdżówkę, większość kupuje chipsy, colę, słodycze.
Również to my rodzice zwalniamy nasze pociechy z lekcji gimnastyki, lub co gorsze "załatwiamy" im zwolnienia lekarskie. Kiedyś babcie zachwycały się pulchnymi dzidziusiami, później przedszkolaki, itd. Dzisiaj powinno się mieć świadomość, że dziecko z nadwagą, a co gorsze otyłe, to nie jest zdrowe. Ma ono kłopoty z poruszaniem się, szybko się męczy, poci, może mieć nadciśnienie, cukrzycę, problemy ze stawami.
Cukrzyca
Cukier niezbędny jest do prawidłowej pracy każdej komórki. By mógł on się tam dostać, musi znaleźć się w towarzystwie insuliny, hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Niestety, nie zawsze tak jest. Jeśli trzustka nie produkuje insuliny, mówimy o cukrzycy typu 1. Wówczas insulinę trzeba przyjmować w zastrzykach. Jeśli produkuje jej za mało, dochodzi do cukrzycy typu 2 i leczy się ja za pomocą diety, ruchem, tabletkami, niekiedy zastrzykami. W obu przypadkach cukrzycy komórki nie mogą korzystać z paliwa, jakim jest glukoza, a jej nadmiar pozostaje we krwi. Do niedawna dzieci chorowały na cukrzycę typu 1, nazywano ją "cukrzycą młodzieńczą". Obecnie podział ten zaciera się i częściej mamy do czynienia z cukrzycą typu 2. Lekarze komentują ten fakt niekorzystnymi zmianami w sposobie trybu życia, złe odżywianie i za mało ruchu. Nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzenia nerek, wzroku, wątroby, włókien nerwowych. Jeśli rodzina obciążona jest cukrzycą, a dziecko jest otyłe należy zbadać poziom glukozy we krwi. Kiedy zauważymy wzmożone pragnienie, dziecko często oddaje mocz, jest osłabione, nagle traci apetyt, mogą to być zwiastuny cukrzycy.
Nadciśnienie
U osoby dorosłej prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mmHg. U dzieci zależy ono od wieku, wzrostu, wagi i płci. Jeśli rodzina jest obciążona genetycznie nadciśnieniem, a dziecko często ma bóle z tyłu głowy, częste krwawienia z nosa, gorzej widzi, szybko się męczy, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą. Nadciśnienie w 1 roku życia łączy się z chorobami nerek lub też zaburzenia hormonalnymi. U dzieci starszych wysokie ciśnienie występuje zazwyczaj kiedy mają one nadwagę, są otyłe, mają nadmiar cholesterolu. Jeszcze u starszych dzieci może to być związane z paleniem tytoniu. Przyczyna nadciśnienia może być również nadmiar obowiązków. Gdy dziecko nie może podołać naszym wymaganiom, stresuje się. Sprzyja to nadciśnieniu i często prowadzi do niebezpiecznego przerostu lewej komory serca.
Osteoporoza
Osteoporoza to postępujące zmniejszanie gęstości kości. Chora kość wygląda jak gąbka z dużymi dziurami. Im więcej dziur, tym szkielet mniej wytrzymały. Często dochodzi do złamań kończyn, nawet przy niewielkim uderzeniu. Na wczesną odmianę osteoporozy, czyli osteopenię, cierpi coraz więcej dzieci. Powodem jest zła dieta i niedożywienie. Niedożywione mogą być również grube dzieci. Dziecko powinno się ruszać jak najwięcej, jeść odpowiednią ilość białka, wapnia i witamin, zwłaszcza D3. Dieta powinna być oparta na przetworach mlecznych, rybach, warzywach, owocach. Bogate w witaminę d są szproty, sardynki, makrela, łosoś, mleko. Witamina D jest również wytwarzana w skórze pod wpływem słońca, dlatego dzieci powinny jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.
Co możesz zrobić?
Możesz, i to bardzo wiele. Zadbaj by w diecie dziecka znajdowały się owoce, warzywa, ryby, chude mięso, a znikło jedzenie typu fast foody. Fastdoowy sposób odżywiania jak, zapiekanki, frytki, chipsy, hamburgery szpikują młody organizm ogromna ilością tłuszczu, soli i cukru. Tu nie ma witamin i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Do tego dochodzą wypłukujące wapń z kości konserwanty, sól i cola. Zadbaj też o odpowiedni do wieku rodzaj sportu czy też innej formy ruchu np. taniec, wycieczki rowerowe, piesze itp. By dzieci chętnie brały udział w tych zajęciach, sami dajmy mu przykład, z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.
Poleć znajomym