Poleć znajomym

Dopajanie niemowląt

Autor: , 8 lutego 2010 w Niemowlę, Komentarze (7) »

Dziecku podajemy picie dla ugaszenia pragnienia i uzupełnienia poziomu płynów w organizmie. Jednak nie wszystkie napoje mogą być podawane naszym dzieciom, przede wszystkim powinny być zdrowe.

Od kiedy dopajamy

Dziecko karmione piersią do 6 miesiąca życia nie musi być dopajane. Nawet podczas upałów, wystarczy go jedynie częściej przystawiać do piersi. Mleko na początku karmienia jest wodniste i to dziecku wystarcza do zaspojenia pragnienia. Pierwsze napoje powinno otrzymywać wraz z podaniem pokarmów stałych. Niemowlakom żywionym mlekiem modyfikowanym dodatkowe płyny podajemy od 4 miesiąca życia. Początkowo po 100 ml przegotowanej wody lub herbatki owocowej czy ziołowej przeznaczonej dla niemowlaków.

Najlepsza woda

Małe dziecko składa się aż w 80% z wody, a na dodatek nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów ją oszczędzających. Dlatego też bardzo szybko traci ją np. podczas upałów. Dziecku najlepiej podawać wodę butelkowaną , koniecznie niskozmineralizowaną, niegazowaną, niskosodową (czyli tzw. źródlaną). Powinna być niegazowana. Przed podaniem należy ją zagotować i ostudzić, będziemy miały wówczas pewność, że nie będzie w niej żadnych bakterii. Woda pełni wiele istotnych funkcji - umożliwia prawidłowe trawienie i wydalanie, pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Jej niedobór może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów.

Niemowlęta dopajamy**

Woda - musi być niegazowana i niskozmineralizowana, przegotowana.

Mleko - dostarcza białka, cukru, witamin z grupy B i witaminę D.

Soki - są bogate w witaminę C. Najlepiej przygotowywać je samemu, ale od czasu do czasu możemy skorzystać z gotowych przeznaczonych dla niemowląt. Wybieramy soki bez cukru, a w upalne dni możemy rozcieńczać wodą.

Herbatki- owocowe są źródłem witaminy C, ziołowe orzeźwiają i dobrze gaszą pragnienie, są też pomocne przy problemach z kolką. Możemy je zaparzać samemu, a od czasu korzystać z gotowych, jednak nie zbyt często gdyż zawierają cukier.

Jak podawać

Niemowlakom podajemy płyny łyżeczką lub przez butelkę, ale z bardzo małym otworem w smoczku. Potem zachęcaj malucha do picia z kubeczka. Zbyt długie posługiwanie się smoczkiem nie jest wskazane, gdyż źle to wpływa na uzębienie i zgryz. Zaopatrz się w specjalny kubeczek dla dziecka tzw."niekapek", z którego płyn się nie wyleje nawet wówczas gdy się przewróci.

Owoce na pragnienie

W upalne dni, lub też kiedy nie mamy pod ręką wody, możemy zaspokoić pragnienie dziecka owocami, które zawierają dożo wody i nie powodują uczuleń np. arbuzem, melonem, gruszką, winogronami.

Niebezpieczne odwodnienie

Podczas upałów dziecko więcej się poci, łatwo wówczas o odwodnienie, na co należy zwrócić uwagę:

 • dziecko ma suche wargi, płacze bez łez, cicho, marudnie
 • jest senne i osłabione
 • bardzo rzadko siusia, pielucha przez długi czas jest sucha
 • kiedy lekko uszczypniesz mu skórę na brzuchu, fałd od razu nie opada.
 • ciemiączko jest zapadnięte

Im dziecko jest młodsze tym odwodnienie może być groźniejsze, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Porady

 • Pragnienie dziecka można poznać po tym, że oblizuje usta i wysuwa język, jest niespokojne i marudne.

 • Dziecko karmione piersią, będzie ssało ją tylko chwilę, gdyż nie jest głodne tylko spragnione, a mleko początkowo jest wodniste. Należy przy tym pamiętać, że im częściej przystawiasz dziecko do piersi, tym samym sama masz większe zapotrzebowanie na płyny. W tym czasie możesz pić nawet 3 litry płynów na dobę.

 • Pragnienie zależy głównie od aktywności fizycznej i temperatury powietrza. Podczas upałów i w czasie intensywnej zabawy należy dziecku podawać częściej coś do picia. Pochłonięte zabawą nie zawsze samo upomni się i picie.

 • Nie należy dosładzać płynów, gdyż dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do słodkiego smaku, a to może stać się przyczyną próchnicy..

Tagi:

Podobne artykuły:

 • Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Niemowlę w czasie upału - zagrożenia

  Spragnieni słońca po mroźnej zimie, nie możemy oprzeć się wylegiwaniu na plażach i spacerom w słońcu. Nie zapominajmy jednak o zagrożeniach jakie niosą promienie słoneczne i wysokie ... Więcej »

 • Problemy skórne niemowląt

  Problemy skórne niemowląt

  Niemowlętom zdarzają się niekiedy takie problemy skórne, z którymi same sobie nie poradzimy. Wówczas potrzebne jest leczenie pod nadzorem lekarza. Więcej »

 • Mleko krowie nie jest dla niemowląt

  Mleko krowie nie jest dla niemowląt

  Mleko krowie jest bardzo dobrym pokarmem, ale dla cieląt, nie dla niemowląt. Zawiera dużo białka i sodu, które obciążają nerki maluszka. Więcej »

 • Potówki u niemowląt

  Potówki u niemowląt

  Potówki to drobne, wypełnione potem pęcherzyki występujące na skórze w skupieniach. Najczęściej występują pod pachami i w pachwinach, czasami również na klatce piersiowej i plecach. Więcej »

Komentarze

 1. kasia (Gość) 8 lutego 2010, 10:36

  co to jest ciemiączko?

 2. madzia 9 lutego 2010, 11:04

  Ciemiączko to miękkie, nieskostniałe jeszcze spojenie kości czaszki. Najczęściej mówi się o ciemiączku przednim, bo jest największe, ale oprócz niego maleństwo ma jeszcze mniejsze ciemię tylne. Przednie ma kształt rombu i najłatwiej je znaleźć, przesuwając palce przez środek czółka do czubka główki. A tylne to trójkącik między kością potyliczną a ciemieniową.

 3. mamaela 20 lipca 2011, 19:32

  syna długo nie dopajałam, jak coś to ew. kilka kropel herbatki koperkowej przy kolce podawanej łyżeczką- ale on urodził się zimą i nie było takiej potrzeby przy karmieniu piersią

 4. sysia 6 października 2011, 20:53

  Ja od samego poczatku dopajalam mojego

 5. emka25 (Gość) 3 listopada 2011, 21:59

  moj synek ma 1.5miesiaca i karmie go mlekiem modyfikowanym ..pije po130 mleka co 3 godziny noc przesypia od 12 do 7nieraz ale nie wie ile dawwc mu wody bo steka ostatnio strasznie i nie zrobil kupki od wcxoraj.

 6. jj (Gość) 6 października 2012, 14:53

  W tym tekście jak i w wielu innych na fajnamama.pl jest wiele błędów (literówek). Przez to ciężko się czyta i czasami trzeba się domyślać co autor miał na myśli.

 7. Kaśka (Gość) 19 lutego 2015, 11:15

  Swojemu dziecku po 6 miesiącu robiła herbatki, mleka niestety nie chciało mi pić, jeszcze taką kaszkę Bobo Vita w miarę. Co do wody to tylko przefiltrowana, ma dzbanek Dafi z filtrem. Nie dałabym kranówki , nawet przegotowanej bo nie ma przekonania co to jej czystości, a tak filtr oczyści z zanieczyszczeń. Najchętniej jednak chce cyca, a już pokarmu niestety za wiele nie am.