Domowe sposoby na przeziębienie
Dzieci bardzo często łapią infekcje wirusowe. Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy, zastosuj naturalne metody leczenia , są one bardzo proste i co najważniejsze - skuteczne.
Pierwszymi oznakami infekcji mogą być - kaszel, katar, stan podgorączkowy, błyszczące oczy. Jeśli zauważysz u swojego dziecka coś niepokojącego, to nie czekaj aż samo przejdzie, tylko od razu przystąp do działania. Wcześniej jednak ustal z pediatrą, jakie naturalne metody możesz zastosować u swojego malucha, wiele bowiem zależy od wieku dziecka.
Kiedy do lekarza
Jeśli choruje noworodek, nigdy nie leczymy dziecka na własną rękę.
Gdy po trzech dniach u niemowlaka nie widać poprawy - gorączka wzrasta lub utrzymuje się, katar staje się zielony, kaszel nie ustępuje, jak również po krótkim okresie poprawy następuje nawrót objawów przeziębienia.
Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne - płacze, zaczyna wymiotować, nasuwa się podejrzenie, że może to być zapalenie ucha
Ziołowe herbatki
Nadają się one dla niemowląt, które skończyły 6 miesięcy. Najlepsze są mieszanki sporządzone z kilku ziół.
Na przeziębienie. Jeśli dziecko ma gorączkę, podaj mu ciepłą herbatkę z sokiem malinowym, oczywiście najlepszy będzie ten domowej roboty, lub zakupiony w aptece w małych buteleczkach. Maliny zawierają naturalną aspirynę, mają działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, powodują pocenie się i spadek temperatury. Można też przygotować herbatkę z dzikiej róży, lipy, kwiatu czarnego bzu. Dostarczają one witaminę C, maja działanie napotne, uszczelniają naczynia krwionośne. Wymieszaj po 2 łyżki ziół. Czubatą łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 10 minut. Przecedź, dodaj łyżkę soku malinowego. Podawaj po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie. Jeśli dziecko jest bardzo małe to po 2-3 łyżki 3 razy dziennie.
Na kaszel. Sporządź mieszankę szałwii, babki i podbiału, wymieszaj po 1 łyżce ziół. Odmierz 2 łyżeczki mieszanki, zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem 10 minut, następnie przecedź. Podawaj 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżki ciepłego naparu. Zioła te mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, ułatwiają pozbywanie się wydzieliny z oskrzeli.
Napój żurawinowy
Jest bardzo dobrym źródłem witamin C i A, działa przeciwbakteryjnie i wzmacniająco. Napój z żurawiny gasi pragnienie, daje ulgę w gorączce, zapobiega infekcjom dróg moczowych. Można go podawać dzieciom od 7 miesiąca życia. Szklankę żurawin zmiksować z połową szklanki cukru i trzymać w wyparzonym słoiku parę dni w lodówce. Łyżeczkę przecieru zalać połową szklanki ciepłej wody, odcedzić, podawać do picia 2-3 razy dziennie.
Nacieranie klatki piersiowej
Nacieranie można stosować u dzieci od 6 miesiąca życia. Ułatwiają one oddychanie i odkrztuszanie. Przed właściwym nacieraniem należy sprawdzić reakcję dziecka na lek, który chcemy wcierać. Należy posmarować wierzch dłoni dziecka np. olejkiem lawendowym i po półgodzinie sprawdzić, czy nie ma podrażnienia. Do nacierania dziecka nie należy używać spirytusu, kamfory i olejku eukaliptusowego.
Inhalacje
Mają one bardzo korzystny wpływ na nawilżanie, lepsze ukrwienie i dezynfekcję dróg oddechowych. Rozrzedzają zalegającą wydzielinę i hamują zapalenie. Sporządzamy napar z ziół i siadamy z dzieckiem jak najbliżej, uważając by się nie poparzyło. Zabieg powinien trwać kilkanaście minut. Po inhalacji wycieramy dziecko i kładziemy do łóżka. Inhalacje można stosować u dzieci powyżej 8 miesiąca życia.
inhalacje z rumianku i tymianku - zagotować 4 litry wody, dodać po 2 łyżki każdego ziela i chwilę zaparzyć.
inhalacje z kopru włoskiego - przynoszą ulgę przy mokrym kaszlu. Zagotować 4 litry wody, dodać 3 łyżki kopru i zaparzyć.
Uwaga!
Jeśli dziecko jest alergikiem, stosowanie ziół należy uzgodnić z lekarzem pediatrą.
Oklepywanie pleców
Zabieg ten poprawia ukrwienie oskrzeli i płuc oraz ułatwia odkrztuszanie. Można go wykonywać już u miesięcznego niemowlaka. Oklepywanie wykonujemy kilka razy dziennie dłonią złożoną w łódeczkę po obu stronach kręgosłupa od ramion, a kończąc powyżej nerek.
Podaj rosołek
Rosół z kury rozgrzewa i wzmacnia. Można go podawać dzieciom od 10 miesiąca życia, o ile nie jest skłonne do reakcji alergicznych. Kurę gotujemy bez skóry i tłuszczu.
Naturalne antybiotyki
Czosnek i cebula zawierają substancje, które niszczą i hamują wzrost wielu bakterii. Są pomocne w leczeniu chorób bakteryjnych i wirusowych układu oddechowego. Można je stosować u dzieci powyżej 1 roku życia.
syrop z cebuli - dwie cebule obierz, pokrój, ułóż w słoiku i przesyp cukrem, przykryj. Syrop jest gotowy po 24 godzinach, można go podać dwa razy dziennie po łyżeczce.
mleko czosnkowe - 1 ząbek czosnku przeciśnij przez praskę, zalej połową szklanki ciepłego mleka, dodaj pół łyżeczki miodu, wymieszaj, a następnie przecedź. Podawaj dwa razy dziennie po łyżce stołowej.
Poleć znajomym