Poleć znajomym

Dom bezpieczny dla dziecka

Autor: , 13 sierpnia 2009 w Maluszek, Komentarze (4) »

Na naszą pociechę czyha w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Podpowiadamy jak zabezpieczyć ryzykowne miejsca, a jednocześnie zadbać o estetykę wnętrza.

Zacznijmy od punktów najbardziej niebezpiecznych, czyli elektryki. Dziecko szczególnie interesuje się kontaktami, które położone zazwyczaj na dole ściany są w jego zasięgu. Na rynku znajdziemy osłonki-zaślepki na kontakty, które uniemożliwią wkładanie paluszków do źródła prądu. Zabezpieczenia na kontakty znajdziemy w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz. Są one dostępne w bardzo przystępnych cenach – za sześć sztuk zapłacimy ok. 12 złotych.

Mówiąc o energii nie można zapomnieć o kuchni. Kiedyś dzieci wychowywały się przy piecach kaflowych i nie dochodziło do tragedii, ale skoro mamy możliwości zadbania o dodatkowe bezpieczeństwo, to lepiej dmuchać na zimne i to dosłownie. Zimna bowiem jest płyta indukcyjna, która jest nie tylko energooszczędna, ale także niezwykle bezpieczna dla malucha. Dodatkowo, nowoczesne płyty indukcyjne posiadają blokady, które uniemożliwią dziecku ich uruchomienie. Podobne blokady znajdziemy w lodówkach dostosowanych do najmłodszych domowników.

Jeśli natomiast korzystamy z kuchenki gazowej, to również możemy spać spokojnie. Producenci akcesoriów zadbali także o ten aspekt produkując blokady na pokrętła. Nakładki sprawią, że tak lubiane przez dzieci gałeczki kuchenki, będą dla nich zupełnie niedostępne.

Jeżeli zaś nasze dziecko jest bardzo ciekawskie i chętnie wkłada rączki do lodówki, piekarnika lub mikrofalówki, to koniecznie skorzystajmy z blokad, które skutecznie zablokują otwarcie urządzeń AGD. Podobne blokady są także dostępne do szuflad i szafek (również w pokoju dziennym – nie tylko do kuchni). Z łatwością możemy więc odciąć dziecko od miejsc gdzie znajdują się ostre narzędzia, lekarstwa, a także biżuteria (łatwo ją połknąć), czy szkło, które dziecko może stłuc.

Dla dzieci niebezpieczne są też ostre rogi stołów, blatów i mebli. Często znajdują się na wysokości ich głowy i o groźny wypadek naprawdę nietrudno. Zabezpieczmy zatem wszystkie takie kanty silikonowymi nakładkami na rogi mebli, aby nasza pociecha nie miała bolesnego zderzenia.

Warto pamiętać także o łazience. Dzieci lubią wrzucać do muszli klozetowej wszystko co wpadnie im w ręce, a logiczne wytłumaczenia, że “tak nie wolno” rzadko skutkują. Z pomocą przyjdą nam blokady na muszlę, które nauczą dziecko, że to nie jest najlepsze miejsce do zabawy.

Niebezpieczny punkt na mapie mieszkania to także… okna. Tak, tak. Nasze pociechy są bardzo ciekawskie, a tutaj może się wydarzyć prawdziwa tragedia jeśli mieszkamy na wyższym piętrze. I nie mówimy tutaj o wyrzucaniu zabawek, ale o tym, że dziecko może zechcieć naśladować postać z kreskówki i wyskoczyć przez okno. Blokady są tutaj konieczne, a wtedy będziemy o wiele spokojniejsi.

Ostatni drobiazg – ale o tym też dobrze pamiętać – to dywany. Nie tylko dzieci, ale także dorośli często się o nie potykają. Łatwo obejść ten problem przymocowując do dywany dwustronną taśmę klejącą (przeznaczoną specjalnie do mocowania dywanów), a w ten sposób nie tylko nie będziemy się o nie potykać, ale też nie będą nie niepotrzebnie przesuwać.

Tagi: bezpieczeństwo dzieci, dziecko, dom, mieszkanie, pokój dla dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój pamięci u dziecka

  Rozwój pamięci u dziecka

  Ludzka pamięć i inteligencja nigdy nie rozwija się tak szybko, jak w pierwszych latach życia. Gdybyśmy uczyli się i zapamiętywali w tym tempie przez całą młodość, to żaden komputer nie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Szelki bezpieczeństwa, czyli dziecko na smyczy

  Szelki bezpieczeństwa, czyli dziecko na smyczy

  Rodzicielstwo to niekończące się pasmo decyzji. Poród całkowicie naturalny czy z epiduralem? Osobny pokój czy łóżeczko w sypialni rodziców? Szkoła prywatna czy publiczna? Na liście ... Więcej »

 • Wesoły pokój malucha

  Wesoły pokój malucha

  Urządzenie pokoju dla noworodka to jedno z pierwszych wyzwań dla rodziców. Poradniki parentingowe pełne są instrukcji dotyczących odpowiedniego doboru łóżeczek i przewijaków. Trudno jednak ... Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 22 lipca 2011, 8:52

  Nasz mały szkrab juz wszedzie wejdzie musimy bardzo uwazac zwlaszcza w kuchni myslimy nawet o zalozeniu drzwiczek zeby tam nie wchodzil.

 2. mamaela 27 lipca 2011, 17:40

  Jestem juz teraz przerażona ogromem zagrożeń które czekają na moją córcię jak zacznie się przemieszczać i choć jeszcze się nie urodziła już teraz szukam wszelkich możliwych zabezpieczeń do szafek, na schody...

 3. snoopy90 2 sierpnia 2011, 17:26

  dobrze ze u nas w domu kontakty wysoko i niema duzo zagożeń

 4. Maria5 28 sierpnia 2018, 21:44

  Ja mam piekarnik Candy do zabudowy umieszczony na wysokości rąk. Zabudowie nic nie grozi, a dzieci nie mają dostępu do piekarnika. Nie muszę się martwić w czasie pieczenia ciasta.