Poleć znajomym

Dojrzałe macierzyństwo

Autor: , 5 sierpnia 2009 w Przed ciążą, Komentarze (15) »

Obecnie kobiety później decydują się na potomstwo, niż nasze matki. Trzydzieści lat to dobry wiek na rodzenie dzieci. Kobieta jest na tyle młoda, że ciąża nie wiąże się z ryzykiem powikłań, a jej decyzja o macierzyństwie jest dojrzała i przemyślana.

Zagrożenie różnymi komplikacjami w przebiegu ciąży i zdrowiem przyszłego dziecka zwiększa się po 35 roku życia i nie zależy to od tego czy kobieta już rodziła, czy nie.

Sam wiek nie kwalifikuje do grupy ryzyka, wiele zależy od trybu życia, stanu zdrowia i indywidualnej predyspozycji przyszłej mamy. Kobietom po 35 roku proponuje się amniopunkcję (badanie refundowane), ale można się na nią nie zgodzić. Badanie wykonuje się między 14, a 16 tygodniem ciąży. Polega ono na pobraniu metodą punkcji wód płodowych i dokonaniu analizy znajdujących się w nich złuszczonych komórek płodu. Badanie to pozwala ustalić o występujących nieprawidłowościach będących oznaką chorób genetycznych, np. zespołu Dawna.

Jak przygotować się do poczęcia?

Co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą zacznij łykać kwas foliowy. Jest on niezbędny, by układ nerwowy dziecka rozwijał się prawidłowo, bierze też udział w tworzeniu się czerwonych krwinek, zmniejsza ryzyko wystąpienia bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa, zajęczej wargi i wad serca. Łykanie kwasu foliowego w ciąży nie ma większego wpływu na rozwój dziecka.

Zanim zajdziesz w ciążę, koniecznie należy wyleczyć zęby. Próchnica to źródło infekcji, które mogą przyczynić się do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia. Umów się też na wizytę do ginekologa, zleci on badania, które pozwolą wykryć i zacząć leczyć schorzenia mogące mieć wpływ na przebieg ciąży. Powinno się też zrobić test na obecność przeciwciał różyczki. Jeśli wynik będzie ujemny, trzeba się zaszczepić 3 miesiące przed ciążą. Różyczka w czasie ciąży powoduje wady serca, narządu słuchu, zwiększa ryzyko poronienia.

Konieczne badania:

 • cytologia
 • analiza moczu
 • ustalenie grupy krwi
 • morfologia
 • poziom cukru

Jeśli kobieta ma Rh-, a mężczyzna Rh+ i płód po nim odziedziczy Rh+, może dojść do konfliktu serologicznego, czyli tworzenia się przez organizm matki przeciwciał, które będą niszczyć krwinki dziecka. Konflikt zwykle nie zagraża pierwszej ciąży.

Podczas całej ciąży konieczne są co miesięczne wizyty u ginekologa. Należy o wszystkich dolegliwościach (nadciśnienie, cukrzyca, astma, żylaki, reumatyzm, wada wzroku) powiedzieć lekarzowi. W razie konieczności skieruje nas na badania do specjalistów. Niektóre z tych schorzeń mogą w czasie ciąży się nasilić lub mieć wpływ na przebieg ciąży.

Bardzo niebezpieczne są wahania poziomu cukru we krwi – mogą prowadzić do wad płodu lub jego obumarcia. Nadciśnienie grozi wadami płodu, odklejeniem się łożyska, co bezpośrednio zagraża życiu matki i dziecka.

Efektem zakażenia dróg moczowych może być poronienie. Z kolei wada wzroku powyżej 10 dioptrii może spowodować przy porodzie odwarstwienie siatkówki. Nie należy również zażywać, ani też zmieniać dawek lekarstw na własna rękę – zawsze potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Niepokojące objawy podczas ciąży

 • Bóle w dole brzucha

Jeżeli są to skurcze, którym towarzyszy tępy ból z podbrzusza i w okolicy odbytu, może być to sygnałem ciąży pozamacicznej albo poronienia. Tępy ból, twardy brzuch i brak ruchów dziecka mogą sygnalizować odklejenie się łożyska, a narastające skurcze w okolicy macicy – rozejście się spojenia łonowego.

 • Plamienia lub krwawienie

Nigdy nie należy lekceważyć nawet najmniejszego krwawienia. W takim przypadku konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Jeżeli krwawieniu towarzyszy silny ból, to natychmiast trzeba jechać do szpitala. Krwawienie zwykle świadczy o tym, że dzieje się coś niepokojącego w obrębie łożyska i macicy. Jeżeli lekarz stwierdzi przedwczesne rozwarcie szyjki, może założyć specjalny szew.

 • Upławy

Jeżeli upławom towarzyszy pieczenie albo świąd, świadczy to o infekcji dróg rodnych. Należy zgłosić to lekarzowi, gdyż zakażenie może zaszkodzić dziecku. Natomiast, gdy upławy są po terminie porodu i mają zielonkawy kolor i nieprzyjemny zapach należy natychmiast zgłosić się do szpitala, by przyspieszyć poród i uniknąć infekcji wewnątrz macicy.

 • Obrzęki

Spuchnięte stopy, łydki, dłonie i twarz, zawroty głowy, ból w prawej górnej stronie brzucha – bywają to objawy nadciśnienia, które zagrażają życiu matki i dziecka. Objawem zapalenia żył albo zakrzepicy jest spuchnięta, ciepła i boląca noga. Prawidłowa dieta i ruch

Zwykle w czasie ciąży przybieramy na wadze 10-14 kg. Kolejne kilogramy są skutkiem niewłaściwej diety i łakomstwa. Nadwaga prowadzi do nadciśnienia i cukrzycy ciążowej. Kobiety otyłe mają słabe mięśnie i kości, co utrudnia poród oraz zwiększa skłonność do infekcji. Trudniej goją się też rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu. W pierwszych trzech miesiącach potrzebne jest tyle kalorii, co zwykle (ok. 2000), w kolejnych o 300 więcej. Nie należy jeść za dwóch – podwójnych porcji. W razie napadu głodu sięgamy po jabłko lub marchewkę.

Podczas całej ciąży należy pić dużo wody 3-4 litry. Poprawia to przemianę materii, zapobiega zaparciom oraz obrzękom. Płyny są też potrzebne do rozrzedzania krwi, która podczas ciąży jest gęstsza.

Jeżeli przed ciążą dużo ćwiczyłaś, lub uprawiałaś jakiś sport, nie rezygnuj z tego. A jeśli do tej pory nie gimnastykowałaś się, to czas to zmienić.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania. Jeśli nie ma żadnych to możesz chodzić na basen, jeździć na rowerze, uprawiać piesze wędrówki, spacery, ćwiczyć jogę, aerobik oraz gimnastykę przedporodową. Systematyczne ćwiczenia wzmocnią kręgosłup i mięśnie, poprawią kondycję i lepiej przygotują do porodu.

Podczas całej ciąży staraj się dużo przebywać na świeżym powietrzu, wybierz się do lasu, czy na łąkę. Otaczaj się ludźmi o pozytywnym nastroju, dużo się uśmiechaj i słuchaj pogodnej muzyki.

Po pracy lub wysiłku fizycznym odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi. Konieczne będą też specjalne kremy i balsamy zapobiegające opuchnięciom i rozstępom, a do kąpieli żele i olejki nawilżające. Ciąża to tylko odmienny stan fizjologiczny, a nie choroba.

Tagi: dojrzałe macierzyństwo, macierzyństwo, późna ciąża

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 19 maja 2011, 13:08

  Ja miałam 29 lat jak urodziłam pierwsze dziecko. była to jak najbardziej świadoma decyzja.

 2. anna (Gość) 9 czerwca 2011, 16:22

  ja mam 36 lat i za 5 miesiecy urodze , i troche sie boje..

 3. mamaela 15 czerwca 2011, 9:35

  Ja mam 35 lat, we wrześniu urodzę córcię ( 2 dziecko) i jak sama sobie mówiłam to już ostatni dzwonek na dzidzię. Ale po lekturze artykułu widzę, że się dobrze przygotowałam przed ciążą- nawet zrobiłam badania wymienione+ mammografię i łykałam kwas. Nie ukrywam, że lekarz jak byłam potwierdzić ciążę, był zdziwiony że tak świadomie do tego podeszłam, a ponoć to rzadkość niestety...

 4. snoopy90 26 lipca 2011, 14:35

  lepiej pozno niz wcale :D

 5. sysia 6 października 2011, 17:29

  jestem tego samego zdania ze lepiej pozno niz wcale ale zauwazylam ze teraz mlode kobiety pedza za karirera , a jak sie juz zdecyduja to czasami za pozno i nici z tego

 6. nnikunia 10 października 2011, 19:37

  ja miałam 19 i 21 lat jak urodziłam i to moim zdaniem dobry wiek bo kobieta jest młoda i ma duzo energi.poza tym dzieci rosna i za te 10 lat to beda miec 11 i 9 lat beda chodzic do szkoły a ja bede mogła spełniac swoje mazenia robic kariere.bo na to nie bedzie za pozno.

 7. dora27 12 października 2011, 18:05

  moja znajoma urodziła pierwsze dziecko w wieku 33 lat, kolejne w wieku 35 i trzecie w wieku 37 lat czyli teraz w marcu, Wszystkie dzieci są zdrowe, sama mama nie brała żadnych witamin, nawet kwasu foliowego, miała tak świetne wyniki, że lekarz się dziwił. Ale wagą to grzeszyła od początku, o 10 kilo za dużo ważyła ale jakoś nie wpłynęło to na jej ciąże, wszystkie donosiła bez problemu i zagrożeń. Ze zdecydowała się na dziecko tak późno to był przypadek, bo nie miała chłopaka i dopiero po 30-stce wyszła za mąż i rok później pierwsze dziecko :)

 8. ania (Gość) 15 listopada 2011, 12:55

  mając 36 lat i po awansach w pracy zdecydowaliśmy się z mężem na drugie dziecko. Co prawda miałam podwyższony poziom cukru (cukrzyca ciężarnych) ale wszystko ułożyło się pomyślnie. Jestem szczęśliwą, spełnioną zawodową mamą. Myślę, że czasami po 30 jeżeli kobieta chce coś osiągnąćmoże byc jednak za póżno.

 9. Cielo (Gość) 8 lutego 2012, 11:01

  Aga pisze:  AgaWow, chyba jzszcee nigdy niczego nie czytałam z takim zainteresowaniem! Trochę jakbyś opowiadał o jakiejś historii z filmu i aż trochę mnie wzięło na wzruszenie ;) VA:F [1.9.11_1134]Rating: +1 (from 1 vote)

 10. bozena (Gość) 15 lutego 2012, 12:15

  Jestem w pierwszej ciazy i mam38 lat. Ciaza przebiega prawidlowo jestem w 15 tygodniu, pracuje i czuje się bardzo dobrze, aby tak dalej :)

 11. Kamila (Gość) 21 lutego 2012, 23:15

  Jwetem w ciazy mam 39 lat.to juz jest połowa i wszysyko jest wporzadku.ale duzo bardzo mysle zeby było dobrze wszystko

 12. Asia (Gość) 17 kwietnia 2012, 16:14

  Mam 24 lata i jestem w pierwszej ciąży. Moja mama twierdzi że to bardzo młody wiek na ciążę i że nie dojrzałam do macierzyństwa. Moze dlatego ze z chłopakiem nie mamy ślubu dlaego tak do tego podchodzi? Ja jednak uważam ze wiek w sam raz :)

 13. ewa.g (Gość) 23 września 2014, 18:27

  Podstawa by mąż był przy Kazdym badaniu u ginekologa nawet na fotelu i wspierał porody.

 14. doktorka 7 maja 2018, 13:01

  Mam trochę doświadczenia w tym temacie. Zarówno moja siostra, jak i ja urodziłyśmy po 40. Według mnie to jest najpiękniejsze macierzyństwo. Świadome i w pełni przeżywane. Oczywiście na początku był stres, szczególnie jak robiłam badania prenatalne u dr Rozmus Warcholińskiej ale na szczęście wszystko wyszło ok. Kobieta profesjonalnie się mną zajęła, dzięki czemu miałam większą świadomość, co mnie uspokajało.

 15. Morella_Sawa 23 października 2019, 14:53

  Po 30 tce ciąża jest bardziej świadoma i przemyślana u mnie np tak było w prawdzie dłużej musieliśmy się starać, ale jakoś tak było dojrzalej niż przy pierwszej córce w wieku 22 lat, wówczas nie musiałam śledzić owulacji a po 30 juz tak bo nie w każdym z cykli ja miałam, używałam komputera myway i badałam sie u ginekologa