Dojrzałe macierzyństwo
Obecnie kobiety później decydują się na potomstwo, niż nasze matki. Trzydzieści lat to dobry wiek na rodzenie dzieci. Kobieta jest na tyle młoda, że ciąża nie wiąże się z ryzykiem powikłań, a jej decyzja o macierzyństwie jest dojrzała i przemyślana.
Zagrożenie różnymi komplikacjami w przebiegu ciąży i zdrowiem przyszłego dziecka zwiększa się po 35 roku życia i nie zależy to od tego czy kobieta już rodziła, czy nie.
Sam wiek nie kwalifikuje do grupy ryzyka, wiele zależy od trybu życia, stanu zdrowia i indywidualnej predyspozycji przyszłej mamy. Kobietom po 35 roku proponuje się amniopunkcję (badanie refundowane), ale można się na nią nie zgodzić. Badanie wykonuje się między 14, a 16 tygodniem ciąży. Polega ono na pobraniu metodą punkcji wód płodowych i dokonaniu analizy znajdujących się w nich złuszczonych komórek płodu. Badanie to pozwala ustalić o występujących nieprawidłowościach będących oznaką chorób genetycznych, np. zespołu Dawna.
Jak przygotować się do poczęcia?
Co najmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą zacznij łykać kwas foliowy. Jest on niezbędny, by układ nerwowy dziecka rozwijał się prawidłowo, bierze też udział w tworzeniu się czerwonych krwinek, zmniejsza ryzyko wystąpienia bezmózgowia, rozszczepu kręgosłupa, zajęczej wargi i wad serca. Łykanie kwasu foliowego w ciąży nie ma większego wpływu na rozwój dziecka.
Zanim zajdziesz w ciążę, koniecznie należy wyleczyć zęby. Próchnica to źródło infekcji, które mogą przyczynić się do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia. Umów się też na wizytę do ginekologa, zleci on badania, które pozwolą wykryć i zacząć leczyć schorzenia mogące mieć wpływ na przebieg ciąży. Powinno się też zrobić test na obecność przeciwciał różyczki. Jeśli wynik będzie ujemny, trzeba się zaszczepić 3 miesiące przed ciążą. Różyczka w czasie ciąży powoduje wady serca, narządu słuchu, zwiększa ryzyko poronienia.
Konieczne badania:
- cytologia
- analiza moczu
- ustalenie grupy krwi
- morfologia
- poziom cukru
Jeśli kobieta ma Rh-, a mężczyzna Rh+ i płód po nim odziedziczy Rh+, może dojść do konfliktu serologicznego, czyli tworzenia się przez organizm matki przeciwciał, które będą niszczyć krwinki dziecka. Konflikt zwykle nie zagraża pierwszej ciąży.
Podczas całej ciąży konieczne są co miesięczne wizyty u ginekologa. Należy o wszystkich dolegliwościach (nadciśnienie, cukrzyca, astma, żylaki, reumatyzm, wada wzroku) powiedzieć lekarzowi. W razie konieczności skieruje nas na badania do specjalistów. Niektóre z tych schorzeń mogą w czasie ciąży się nasilić lub mieć wpływ na przebieg ciąży.
Bardzo niebezpieczne są wahania poziomu cukru we krwi – mogą prowadzić do wad płodu lub jego obumarcia. Nadciśnienie grozi wadami płodu, odklejeniem się łożyska, co bezpośrednio zagraża życiu matki i dziecka.
Efektem zakażenia dróg moczowych może być poronienie. Z kolei wada wzroku powyżej 10 dioptrii może spowodować przy porodzie odwarstwienie siatkówki. Nie należy również zażywać, ani też zmieniać dawek lekarstw na własna rękę – zawsze potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Niepokojące objawy podczas ciąży
- Bóle w dole brzucha
Jeżeli są to skurcze, którym towarzyszy tępy ból z podbrzusza i w okolicy odbytu, może być to sygnałem ciąży pozamacicznej albo poronienia. Tępy ból, twardy brzuch i brak ruchów dziecka mogą sygnalizować odklejenie się łożyska, a narastające skurcze w okolicy macicy – rozejście się spojenia łonowego.
- Plamienia lub krwawienie
Nigdy nie należy lekceważyć nawet najmniejszego krwawienia. W takim przypadku konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Jeżeli krwawieniu towarzyszy silny ból, to natychmiast trzeba jechać do szpitala. Krwawienie zwykle świadczy o tym, że dzieje się coś niepokojącego w obrębie łożyska i macicy. Jeżeli lekarz stwierdzi przedwczesne rozwarcie szyjki, może założyć specjalny szew.
- Upławy
Jeżeli upławom towarzyszy pieczenie albo świąd, świadczy to o infekcji dróg rodnych. Należy zgłosić to lekarzowi, gdyż zakażenie może zaszkodzić dziecku. Natomiast, gdy upławy są po terminie porodu i mają zielonkawy kolor i nieprzyjemny zapach należy natychmiast zgłosić się do szpitala, by przyspieszyć poród i uniknąć infekcji wewnątrz macicy.
- Obrzęki
Spuchnięte stopy, łydki, dłonie i twarz, zawroty głowy, ból w prawej górnej stronie brzucha – bywają to objawy nadciśnienia, które zagrażają życiu matki i dziecka. Objawem zapalenia żył albo zakrzepicy jest spuchnięta, ciepła i boląca noga. Prawidłowa dieta i ruch
Zwykle w czasie ciąży przybieramy na wadze 10-14 kg. Kolejne kilogramy są skutkiem niewłaściwej diety i łakomstwa. Nadwaga prowadzi do nadciśnienia i cukrzycy ciążowej. Kobiety otyłe mają słabe mięśnie i kości, co utrudnia poród oraz zwiększa skłonność do infekcji. Trudniej goją się też rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu. W pierwszych trzech miesiącach potrzebne jest tyle kalorii, co zwykle (ok. 2000), w kolejnych o 300 więcej. Nie należy jeść za dwóch – podwójnych porcji. W razie napadu głodu sięgamy po jabłko lub marchewkę.
Podczas całej ciąży należy pić dużo wody 3-4 litry. Poprawia to przemianę materii, zapobiega zaparciom oraz obrzękom. Płyny są też potrzebne do rozrzedzania krwi, która podczas ciąży jest gęstsza.
Jeżeli przed ciążą dużo ćwiczyłaś, lub uprawiałaś jakiś sport, nie rezygnuj z tego. A jeśli do tej pory nie gimnastykowałaś się, to czas to zmienić.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem czy nie istnieją jakieś przeciwwskazania. Jeśli nie ma żadnych to możesz chodzić na basen, jeździć na rowerze, uprawiać piesze wędrówki, spacery, ćwiczyć jogę, aerobik oraz gimnastykę przedporodową. Systematyczne ćwiczenia wzmocnią kręgosłup i mięśnie, poprawią kondycję i lepiej przygotują do porodu.
Podczas całej ciąży staraj się dużo przebywać na świeżym powietrzu, wybierz się do lasu, czy na łąkę. Otaczaj się ludźmi o pozytywnym nastroju, dużo się uśmiechaj i słuchaj pogodnej muzyki.
Po pracy lub wysiłku fizycznym odpoczywaj z nogami lekko uniesionymi. Konieczne będą też specjalne kremy i balsamy zapobiegające opuchnięciom i rozstępom, a do kąpieli żele i olejki nawilżające. Ciąża to tylko odmienny stan fizjologiczny, a nie choroba.
Poleć znajomym