Poleć znajomym

Dogoterapia dla dzieci

Autor: , 10 września 2012 w Dziecko, Komentarze (1) »

Pies to przyjaciel, obrońca, przewodnik. Są też specjalnie przeszkolone psy, które pomagają chorym dzieciom pokonać bariery psychiczne i fizyczne. Badania dowodzą, że osoby, które mają pod opieką jakieś zwierzę, są bardziej zrelaksowane i bardziej optymistycznie widzą świat.

Początki dogoterapii

Dogoterapia jest to forma terapii, która polega na kontakcie chorego ze zwierzęciem. Pierwsze próby leczenia podjęto w Anglii pod koniec XVII wieku. Pacjentom z problemami psychicznymi powierzono pod opiekę zwierzęta. Ale prawdziwego przełomu amerykański uczony Boris Levinson, który przy pomocy własnego psa leczył autystycznego chłopczyka, który był skierowany do zakładu psychiatrycznego. Lekarz ten nie tylko uchronił dziecko przed zamkniętym zakładem, ale sprawił, że jego stan uległ znacznej poprawie.

Do terapii muszą być wyselekcjonowane tylko najlepsze psy, posiadające wrażliwość i umiejętność myślenia. Podczas szkolenia eliminuje się psy wykazujące negatywne zachowania: warczenie, pokazywanie zębów, nadmiernie szczekające, a nawet machające ogonem. Pies nie powinien przestraszyć się dziecka, powinien być wyciszony, umiejący nawiązać kontakt z pacjentem. W dogoterapii to pies jest terapeutą i to on niego zalezą wzajemne relacje.

Lekarz na czterech łapach

W przyjaźni człowieka ze zwierzęciem szczególne miejsce zajmuje pies. Towarzyszył on człowiekowi niemal od zarania dziejów. Najpierw służył do obrony, pomagał w zdobywaniu pożywienia, później stawał się jego najlepszym przyjacielem. Pies sprawia, że w jego towarzystwie wyciszamy się, spowalnia nam się oddech, pragniemy go pogłaskać, przytulić, bawić się z nim. Psia terapia wyzwala u chorego motywację do działania - pomaga przy problemach logopedycznych, poprawia koordynację ruchową, ułatwia kontakty z otoczeniem.

Tradycyjne formy terapii dla chorych dzieci są monotonne, nie rzadko bolesne. Pies jest ciepły, miły w dotyku i to sprawia, że dziecko w sposób naturalny nawiązuje z nim kontakt. Przy przytulaniu, głaskaniu chory wykonuje samodzielnie dodatkowe ruchy dzięki, którym rozluźnia mięśnie.

Terapia logopedyczna

Dzieci, które mają problemy z dysfunkcją mowy poprzez kontakt z psem i chęć nawiązania z nim przyjaźni przekraczają własne słabości chcąc do niego przemówić. Nagrodą dla nich jest możliwość porozumienia, wydawania komend, bliskiego kontaktu z psiakiem. Przyjaźń dziecka z psem motywuje do dalszej pracy i w znaczny sposób zwiększa poprawę zajęć logopedycznych.

Pokonywanie barier

Pierwszym krokiem do sukcesu jest oswojenie dziecka ze zwierzakiem. Pokazanie mu jak należy do psa mówić, podchodzić, przytulać. Dopiero po tym można przystąpić do właściwych zajęć. Nie każdy pacjent od razu wykazuje chęć do współpracy z psem. Czasami strach i lęk uniemożliwiaja terapię. Wówczas zajęcia nakierowane są tylko na pokonywanie lęku. Dziecko najpierw musi zaakceptować obecność psa w jednym pomieszczeniu, a dopiero z czasem można zmniejszać tę odległość.

Autyzm, ADHD, porażenie mózgowe, zespół Aspergera

To właśnie w tych przypadkach dogoterapia przynosi najlepsze efekty leczenia. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w niewielkich grupach, ale też indywidualnie.

Dzieci autystyczne wykazują brak kontaktu z otoczeniem, wycofane są z życia towarzyskiego, mają problemy z mową i porozumiewaniem się, owładnięte są lękiem. Dogoterapia pozwala im na pokonanie lęku, wydawanie z siebie więcej dźwięków, wyrażenie emocji.

Terapia przyniesie efekty jeśli będą współpracowały dwie strony - pacjent i pies.

Tagi: dogoterapia, dzieci autystyczne, ADHD, terapia z psem

Podobne artykuły:

 • Targi dla Rodziców i Dzieci MAMY DZIECKO

  Targi dla Rodziców i Dzieci MAMY DZIECKO

  Już 15 i 16 października 2011 roku w centrum wystawienniczym na ulicy Struga w Szczecinie odbędą się pierwsze Targi dla Rodziców i Dzieci MAMY DZIECKO. Portal FajnaMama.pl objął targi ... Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Niekonwencjonalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne wśród rodziców małych dzieci, zwłaszcza homeopatia. Zamiast podawać dziecku antybiotyki, wolą sięgnąć po naturalne ... Więcej »

 • Składniki kosmetyków dla dzieci

  Składniki kosmetyków dla dzieci

  Każda mama dla swojego dziecka chce jak najlepszej opieki. Tak samo jest z doborem kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka. Nazwy składników zawartych w poszczególnych produktach ... Więcej »

Komentarze

 1. Arabell (Gość) 11 marca 2015, 12:01

  A gdzie w tym wszystkim dogoterapeuta?
  Pies sam jest terapeutą? Kuriozalny artykuł a potem rodzice kupują psa i dziwią się, że ugryzł.