Poleć znajomym

Dni płodne i niepłodne

Autor: , 15 kwietnia 2009 w Przed ciążą, Komentarze (22) »

Wiedza na temat płodności u kobiet odgrywa ważną rolę przy planowaniu dziecka, bądź też pozwala uchronić się przed nieplanowaną ciążą.

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Pierwsza miesiączka pojawia się w wieku 12-15 lat i wtedy też zaczyna się płodność, a kończy około 50 roku życia. Płodność trwa przez krótki czas w każdym cyklu miesięcznym, wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Cykl menstruacyjny zaczyna się krwawieniem, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem. Cały ten cykl możemy podzielić na trzy fazy.

I - faza niepłodności względnej

Dlatego względnej, ponieważ długość tej fazy nie jest stała. Jeżeli kobieta ma krótki cykl miesięczny, wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że faza płodności może zaczynać się już pod koniec miesiączki. Zatem, przy krótkim cyklu miesięcznym można zajść w ciążę w trakcie miesiączki. Jeżeli kobieta ma cykle normalne (około 28 dni) to stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.

II - faza płodności

Komórka jajowa, która wydostaje się z jajnika żyje około 24 godziny. I do poczęcia może dojść w ciągu tych 24 godzin. Ale, że plemniki żyją w śluzie macicy przeciętnie 3-7 dni, dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej jest czasem płodnym i 3-4 dni po owulacji jest czasem płodnym.

III - faza niepłodności

Trwa zazwyczaj 14 dni od chwili obumarcia komórki jajowej do miesiączki. Daje nam to możliwość ustalenia dnia, w którym może nastąpić owulacja. Dzień owulacji (szczyt płodności) otrzymujemy odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Jeżeli zatem krwawienie zaczyna się np. 25 września, to znaczy, że 11 września powinna mieć owulacje. Ale, że plemniki żyją kilka dni, to 5 dni przed 11 września oraz 3-4 dni po tej dacie powinno się powstrzymać od stosunku, jeśli nie planujemy dziecka.

Metoda ta pozwala jedynie na ogólną orientację, nie daje ona pewności. Z różnych przyczyn nie można dokładnie przewidzieć dnia miesiączki. Może to być stres, zmiana klimatu, przeziębienie, antybiotyki, czy też brak snu. Ale jeżeli do opisanej metody dołączymy pomiary temperatury ciała, obserwację śluzu szyjkowego, pozwoli to dokładniej określić dni płodne.

W większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. Kiedy komórka jajowa zaczyna dojrzewać pojawia się śluz. Na początku jest on mętny i lepki, później rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się jego ilość. Kiedy czujemy mokrość, a śluz wygląda jak surowe białko, to właśnie jest śluz płodny. Proces od pojawienia się śluzu do stanu surowego białka, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuje jajeczkowanie. Biorąc pod uwagę długość życia plemników, to kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. Bez niego giną po około 3 godzinach. Możemy zatem powiedzieć, że gdy jest ślisko i mokro, to jest to okres płodny, a gdy sucho to okres niepłodny.

Mierzenie temperatury

Temperaturę należy mierzyć rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając z łóżka. Jeżeli pracujemy w nocy, to temperaturę mierzymy po około 3 godzinach wypoczynku. Skok temperatury o minimum dwie kreski na termometrze następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opadnie ponownie pod koniec cyklu.

Na podstawie obserwacji własnego ciała możemy zauważyć inne dodatkowe objawy, które towarzyszą jajeczkowaniu. Może to być napięcie piersi, wrażliwość brodawek, ból w podbrzuszu - po jednej lub po drugiej stronie (zwany bólem owulacyjnym), plamienie owulacyjne (pojawienie się w śluzie niewielkiej ilości krwi).

Stosując powyższe metody razem, można z dużą dokładnością określić czas, kiedy kobieta jest płodna.

Tagi: dni płodne, dni niepłodne, przed ciążą, zapłodnienie, owulacja, płodność

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. zuza_e 9 stycznia 2010, 20:00

  ciężko jest to tak dokładnie wyliczyć, ale informacje się przydadzą, na pewno!

 2. marietta (Gość) 11 stycznia 2010, 12:32

  a jak miesiaczka pojawia sie 9 stycznia odjać 14 tooo :)

 3. Iza (Gość) 21 lutego 2010, 16:34

  Ja wraz z Moim partnerem kochalismy się podczas dni płodnych i zdecydowaliśmy się na dziecko i czy mamy stu procentową pewność,że jestem wciąży ?? Gdyż doaszło do wytrysku gdyż chcemy mieć dziecko. Proszę o odpowiedż. Pozdrawiam.

 4. Izuś (Gość) 20 kwietnia 2010, 12:57

  witam! Droga Izo nigdy nie ma pewności co do tego ja też się staram z mężem o dziecko ale od niedawna także wszystko przed nami wiem że gdy bardzo pragnie się mieć dziecko to trudno zajść w ciąże ale trzymam kciuki i życzę powodzenia :-) pozdrawiam

 5. justa (Gość) 9 maja 2010, 12:54

  ale każdy facet chce sięgnać tego kroku a jednak ciąża zmienia życie

 6. mańka (Gość) 20 stycznia 2011, 15:54

  ja też walcze o dziecko 2 lata i nie moge

 7. Agnieszka (Gość) 27 stycznia 2011, 14:53

  Kochane Kobietki ja staram sie z mezem o dziecko juz od 5 lat. Przeszlam sporo,ale dziecka nie mamy nadal :(

 8. Asia (Gość) 20 lutego 2011, 16:47

  Wazystkie zwierzenta wiedzą, że w okresie płodnym występuje zwiększony popęd seksualny do tego stopnia, że decydują się na zbliżenia. U kobiet tak samo w każdym okresie płodnym występuje zwiększony popęd seksualny i chęc do uprawiania seksu. Dodatkowo u kobiet w okresie płodnym występują jeszcze takie objawy jak powiększone (nabrzmiałe) wargi sromowe, zmiana koloru warg sromowych na bardziej ukrwione, zaczerwienione a nawet na kolor fioletowy, obfity śluz, bezbarwny, podobny do biłka, powiększone piersi i wiele innych dobrze znanych objawów opisanych w różnych poradnikach. Wystarczy tylko trochę się zainteresować fizjologią własnego ciała a nawet bez obliczania dni płodnych każda kobieta dobrze wie kiedy ma dni płodne. Ale do tego jeszcze trzeba rozymu w głowach kobiety i nie zwalać całej winy na partnera, że ten ma przerwać przed wytryskiem żeby nie zrobił dziecka. Każda kobieta musi zrozumieć, że każdy mężczyzna jest płodny zawsze, a okres płodny i niepłodny występuje tylko u kobiet i tylko kobiety są odpowiedzialne za zapłodnienie. Dlatego każda kobieta musi stosować zasadę, że jeżeli nie ma pewności czy jest w okresie płodnym to zawsze musi się liczyć z tym, że właśnie jest w okresie płodnym i musi stosować pełne a nawet podwujne zabezpieczenie. Chyba, że zależy jej aby zajść w ciążę. Ja stosuję wyżej opisane metody i przez ponad siedem lat uprawiam seks i to bardzo często, po kilka razy dziennie i do tej pory ani razu nie zaszłam w ciążę.

 9. Ewa (Gość) 8 lipca 2011, 16:18

  Z tymi dniami płodnymi i niepłodnymi czasami nie jest tak łatwo ;/ wystarczy że cykl różni się o parę dni i zupełnie inaczej to wypada...a jak ktoś nie zna się na fizjologii to tymbardziej wspołczuję ;p lepiej chyba zaopatrzyć się w testy owu jak komuś zalezy na ciąży ;) Teraz są dostępne nawet na ślinę ;)

 10. Agnieszka (Gość) 8 lipca 2011, 16:32

  Ewa możesz podać nazwy testów jakie znasz? używałaś któregoś?

 11. Ewa (Gość) 8 lipca 2011, 16:55

  Osobiście mam cyclotest baby ( w trakcie starania o dziecko) pokazuje ładnie dni płodne, tester afrodyta....poszperaj troszkę w necie ;)

 12. Agnieszka (Gość) 11 lipca 2011, 12:41

  Sprawdziłam obydwa i chyba zdecyduję się na afrodytę ;) tani i powinien mi wystarczyć spokojnie ;)

 13. Donia1982 17 lipca 2011, 10:13

  droga Agnieszko życzę ci udanych starań i wytrwałości :)

 14. Agnieszka (Gość) 25 sierpnia 2011, 14:37

  Być może będzie to się wydawać dziwne i nie możliwe ale jestem w ciąży :) Nie wiem czy ta Afrodyta mi pomogła czy po prostu taki zbieg okoliczności ! Nie ważne jak, ważne że się udało

 15. frania (Gość) 21 września 2011, 15:32

  Agnieszka gratuluję :] czyli udało Ci się praktycznie od razu? super :) Też chyba będę musiała wypróbować ten testerek :) Mam problem z określaniem dni płodnych ;/

 16. dora27 9 października 2011, 17:31

  Agnieszko gratuluję, więc te testy jednak pomogły :) no i Twoje nastawienie optymistyczne też pomogło :)

 17. Agnieszka (Gość) 18 października 2011, 15:46

  Oj na pewno, nastawienie też jest ważne :) niedawno udało mi się potwierdzić ciążę :) Więc ten mikroskop owu pomógł :)

 18. larina 27 października 2011, 22:56

  Przy nieregularnej miesiączce to chyba tylko testy owulacyjne mogą pomóc.

 19. izunia (Gość) 28 marca 2012, 16:49

  witam!! staramy sie o dziecko ale nic na to nie wskazuje,jestem juz załamana. . .

 20. Ramonka (Gość) 5 kwietnia 2012, 16:13

  Poczytałam te komentarze i zdecydowałam, ze kupię ten mikroskop o którym było mówione. 90zł mi tyłka nie urwie :)

 21. joanka (Gość) 6 października 2012, 21:44

  10 lat sexu i oto jest.mam upragnioną córcie

 22. jessy85 21 sierpnia 2014, 12:48

  Czytam już drugi tekst w tym temacie, najpierw ten; http://www.biomedical.pl/antykoncepcja/dni-plodne-70.html a teraz na waszej stronie tylko nadal nie wiem jednej rzeczy, czy te same założenia sa w przpyadku nieregularny miesiączek? Jak dostanę okres, to potem mam obliczać tak jak jest tutaj napisane? Czy od ostatniego dnia? trochę się pogubiłam....