Poleć znajomym

Dłuższy urlop macierzyński

Autor: , 1 stycznia 2010 w Poród, Komentarze (2) »

Od 1 stycznia 2010 roku wydłużony zostaje urlop macierzyński. Ojcowie również mają prawo do dodatkowych dni wolnego na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem.

Urlop macierzyński od tego roku będzie się składał z części obowiązkowej i fakultatywnej. Część obowiązkowa to dotychczasowy urlop macierzyński, czyli 20 tygodni - gdy kobieta urodzi jedno dziecko; 31 tygodni - jeśli urodzi bliźnięta i 33 tygodnie - gdy urodzi troje lub więcej dzieci. Część fakultatywna to dodatkowe 2 tygodnie urlopu, gdy urodziła jedno dziecko lub 3 tygodnie, gdy była to ciąża mnoga (urodziła bliźniaki, trojaczki lub więcej dzieci). Aby otrzymać urlop macierzyński kobieta powinna złożyć podanie u pracodawcy co najmniej 7 dni przez rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego. W czasie obowiązkowego i fakultatywnego urlopu przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Od nowego roku więcej dni opieki przysługuje także ojcom. O dodatkowy tygodniowy urlop mogą się starać, składając odpowiednie podanie u swojego pracodawcy.

Tagi: urlop macierzyński, urlop tacierzyński, opieka nad dzieckiem

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Urlop rodzicielski od 2013 roku - jakie zmiany

  Urlop rodzicielski od 2013 roku - jakie zmiany

  Urlopy po narodzinach dziecka to uprawnienia, z których pracownicy korzystają często i chętnie. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się te, przeznaczone dla ojców. Umożliwiają ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Ujęła nas odpowiedzią na pytanie o wychowawcze sztuczki... Zbyt często zapominamy, że kluczem do zrozumienia potrzeb i zachowań dziecka jest umiejętność spojrzenia na świat jego oczami. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: asik234

  Fajna Mama Tygodnia: asik234

  Asia to chyba jedyna Fajna Mama, która dołączyła do naszego grona wraz z mężem. Rafała i Wiktorka już poznałyście, teraz pora na ich najukochańszą kobietkę. Więcej »

Komentarze

 1. mamma33 2 stycznia 2010, 11:56

  świetna sprawa :) zazdroszczę przyszłym mamom, które będą mogły z tego skorzystać. ja nie miałam takiej możliwości.

 2. mama (Gość) 6 stycznia 2010, 21:30

  rozumiem że podanie składa się 2 tygodnie przed fakultatywnym urlopem macierzyńskim? ;) )) bo obowiązkowy zaczyna się w dniu porodu ;)