Dlaczego ono płacze
Łatwiej ukoisz płaczące niemowlę, gdy poznasz przyczynę jego rozpaczy.
Noworodek
Przez pierwsze tygodnie życia dziecko płaczem informuje rodziców o potrzebie zaspokojenia jego podstawowych potrzeb fizjologicznych - albo jest głodne, albo ma mokro, boli je brzuszek, chce spać lub przytulić się do mamy. W tym okresie maleństwo jest bezbronne i całkowicie od ciebie zależne. Nigdy nie lekceważ jego płaczu. To nieprawda, że jeśli natychmiast będziesz starała się ukoić jego płacz, rozpieścisz je.
Dwumiesięczny maluszek
Niemowlę w tym okresie zaczyna nawiązywać z tobą pierwszy kontakt za pomocą spojrzenia, mimiki i grymasów. Niektórym dzieciom zaczynają dokuczać kolki, powodując napady rozpaczliwego płaczu, trwającego długie godziny (zazwyczaj popołudniu lub wieczorem). Gdy zaobserwujesz objawy kolki u dziecka, przygotuj mu ciepłą kąpiel albo ułóż na ciepłym ręczniku na brzuszku. Delikatnie masuj wzdęty brzuszek, przytulaj, kołysz i uspokajaj dziecko sprawdzonymi już w pierwszym miesiącu sposobami.
Gdy ma sześć miesięcy
Najczęstszą przyczyną staje się bolesne ząbkowanie. Gdy maluszek jest rozdrażniony, płacze lub marudzi, spróbuj delikatnie pomasować mu dziąsła opuszką palca. Możesz też podać mu schłodzony w lodówce gryzaczek lub preparaty uśmierzające ból i gorączkę przy ząbkowaniu dostępne w aptece.
Ośmiomiesięczny szkrab
Jest bardzo wyczulony na obce osoby. Może zareagować płaczem na widok dawno niewidzianych twarzy lub rozstanie z mamą (to tzw. lęk separacyjny). Łzy i płacz stają się też objawem frustracji i niezadowolenia - gdy malec nie dostaje tego, co akurat wpadło mu w oko. Nie jest to jeszcze płacz rozpieszczonego złośnika. Tak małe dziecko nie jest jeszcze w stanie wyrazić w inny sposób tego, co czuje. Na pewno nie płacze dlatego, by zrobić komukolwiek na złość lub manipulować dorosłymi. Po prostu inaczej nie potrafi wyrazić negatywnych emocji. Spróbuj je zrozumieć i rozpoznawać to, czego się domaga.
Zdarzają się oczywiście i takie sytuacje, gdy dziecko płacze bez wyraźnego powodu i żadne wysiłki rodziców nie są w stanie go ukoić. Z czasem jednak, dzięki codziennemu kontaktowi, nauczysz się rozpoznawać te przyczyny i uspokajać malca. Czułość i miłość to najważniejsze, co możesz mu dać. A wtedy im szkrab będzie starszy, tym łez będzie mniej.
I na koniec jeszcze ważna informacja - według badań dzieci, które są często noszone na rękach, płaczą mniej niż inne. Warto wypróbować.
Poleć znajomym