Poleć znajomym

Dieta wegetariańska w ciąży

Autor: , 26 kwietnia 2013 w Ciąża i Poród, Komentarze (0) »

Kobiety będące na diecie wegetariańskiej zazwyczaj rodzą zdrowe dzieci, dzięki swojej wiedzy na temat zasad dietetycznych. Będąc w ciąży muszą jednak bardziej uważać i zwracać uwagę na dostateczną ilość białka, wapnia, witamin.

Białko

Kobieta wegetarianka, która je jajka i produkty mleczne zazwyczaj pokrywa zapotrzebowanie na białko. Gorzej jest u weganek, które to nie jedzą jajek, sera, nie pija mleka. Kobiety te muszą uzupełniać dietę białkami roślinnymi, aby przyjąć wszystkie cztery białka. Abyś miała pewność, że zapewniasz sobie pełną dawkę białka, w każdym posiłku, podwój jedną z dawek. Wybierając produkty czytaj uważnie etykiety, pamiętając, że 20 do 25mg białka oznacza jedną dawkę.

Wapń

I tu znów nie ma problemu u wegetarianki, która jada produkty mleczne, ale kłopot u tej, która ich nie je. Wiele produktów sojowych bogatych jest wapń. Należy się jednak wystrzegać napojów (mleka) sojowego, gdyż zawierają cukier, syrop kukurydziany, miód. Dzienna dawka na wapń to 1200mg. Szukaj produktów pełnosojowych i czytaj etykiety, 300mg równa się jednej dawce. Dobrym produktem bezmlecznym są np. płatki kukurydzane, sok pomarańczowy, brokuły, kapusta, jarmuż. Lekarz na wszelki wypadek wegankom zaleca preparaty wapniowe.

Witamina B12

Głównym źródłem witaminy B12 są produkty mięsne. A ponieważ wegetarianie, a szczególnie weganie przyjmują jej za mało, powinni stosować suplementację tych witaminy B12, kwasu foliowego oraz żelaza.

Witamina D

W naturze występuje ona w tranie. Jest też syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Ale na słonecznej aurze nie zawsze możemy polegać ani też wylegiwać się na słońcu. Jeśli więc nie pijesz mleka krowiego (szklanka powinna zawierać 400mg wit.D) tylko sojowe, upewnij się czy znajduje się tam witamina D. Uważaj przy suplementacji tej witaminy, większych dawkach może być szkodliwa.

Tagi: dieta w ciąży, wegetarianki w ciąży, weganki, dieta wegetariańska w ciąży

Podobne artykuły:

 • Dziecko na diecie wegetariańskiej

  Dziecko na diecie wegetariańskiej

  Odżywianie oparte tylko na warzywach i owocach jest zdrowe, ale czy także dla maluszków? Poznaj zalety i wady diety wegetariańskiej u dzieci. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze