Designerski pokój dla nastolatka
Jak umeblować pokój nastolatka, by zadowalał go pod względem estetycznym i spełniał wszystkie konieczne funkcje? Jakie materiały wybrać, by służyły w miarę długo i były łatwe w utrzymaniu? Skąd zaczerpnąć inspirację? Na te i inne pytania odpowiada firma Pinio, wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców z nową kolekcją mebli dla młodzieży.
Urządzenie pokoju dla nastolatka nie jest rzeczą łatwą. Przede wszystkim twoja pociecha ma coraz większą potrzebę wyrażania siebie poprzez rzeczy, którymi się otacza. Pokój dorastającego dziecka musi też zazwyczaj spełniać kilka funkcji jednocześnie. To nie tylko miejsce do spania i nauki, ale też swoisty azyl, w którym rozwija się pasje, odpoczywa i spędza czas z przyjaciółmi. Liczy się więc zarówno funkcjonalność, jak i oryginalny styl.
By dziecko czuło się w swoim pokoju bezpiecznie i komfortowo, niezwykle istotne jest przedyskutowanie wystroju z samym zainteresowanym. To nie wy, rodzice, będziecie tam budować swoją prywatną rzeczywistość. Pozwólcie zatem dziecku zdecydować o kolorze ścian, wzorze na zasłonach i kształcie poduszek. Jeśli za miesiąc przestaną mu się podobać, młody człowiek nauczy się, że decyzji nie należy podejmować pochopnie.
Upierać natomiast możecie się w kwestii materiałów, z jakich wykonane są meble. Mają nie tylko służyć przez lata, ale też być bezpieczne dla młodego lokatora. Dobrze, by były atestowane, wykonane z ekologicznego drewna i pomalowane wyłącznie bezpiecznymi farbami. Warto też zwrócić uwagę na uniwersalność i prostotę – niewiele rodzin stać na częstą wymianę wyposażenia pokoju – meblem powinny więc „rosnąć” razem z dzieckiem.
No dobrze, ale co jeśli nastolatek nie ma sprecyzowanego pomysłu na własne królestwo i oczekuje od nas pomocy? Każdy pokój dla dorastającego dziecka wymaga kilku niezbędnych mebli: łóżka, szafy, biurka, komody i półek na książki lub gadżety. Najlepiej sprawdzają się proste, oszczędne w formie bryły, które ewentualnie łatwo będzie wkomponować po jakimś czasie w odświeżony wystrój (np. gdy wspólnie zdecydujecie o zmianie koloru ścian lub pociecha zupełnie zmieni zainteresowania albo rozwinie nowe pasje).
Gdy zdecydujemy się już na te „fundamenty” pokoju, czas nadać mu oryginalny charakter. I tu najważniejsze są zawsze zainteresowania naszego dziecka. Oczywiście nie musimy zgadzać się na przybijanie gwoździami niezliczonej liczby plakatów idoli do ścian, ale z pomocą przychodzą tu zdecydowanie farby zmywalne i dwustronna taśma samoprzylepna. Zadbajmy też o nieograniczoną liczbę schowków i miejsc (pudła, wiszące półki, szuflady pod łóżkiem), w których nastolatek będzie mógł trzymać lub wedle uznania eksponować swoje skarby. Pozwólmy dziecku aktywnie uczestniczyć w urządzaniu wnętrza, nawet jeśli jego wybory dalece odbiegają od naszych upodobań. Tylko wtedy pokój będzie rodził w nim poczucie przynależności do domu i dawał schronienie emocjonalne.
Poleć znajomym