Depresja poporodowa
Łagodna postać depresji poporodowej dopada młode mamy najczęściej między 2.a 4. dniem po porodzie. Aby się z nią uporać zwykle pomaga życzliwa pomoc rodziny. Czasami jednak depresja jest głębsza i wymaga leczenia farmakologicznego.
Zmęczenie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne po porodzie to rzecz całkowicie normalna. Do tego stres i niepewność, czy poradzimy sobie z opieką nad maleńkim dzieckiem dają się młodej mamie we znaki. Pojawia się obniżony nastrój, płaczliwość, stałe zmęczenie, drażliwość i kłopoty ze snem. To objawy towarzyszące depresji poporodowej, na którą cierpi wiele kobiet. Jej przyczyną są prawdopodobnie zmiany hormonalne, zwłaszcza nagły spadek poziomu estrogenów i progesteronu oraz wzrost stężenia prolaktyny w surowicy krwi. Zaburzenia dotykają też częściej kobiet o chwiejnej osobowości. Duże znaczenie na pojawienie się depresji jest niedobór snu, spowodowany opieką nad noworodkiem.
Jak sobie radzić z depresją poporodową
Czasami kobiecie wystarcza wsparcie rodziny i pomoc bliskich w opiece nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia. Odciążenie z obowiązków, relaks w chwilach snu dziecka, spokój w domu, bliskość partnera mogą pomóc szybciej pokonać kryzys.
Czasami pomocne bywa podawanie przez kilka dni naturalnych estrogenów, aby zapobiec ich gwałtownej obniżce w organizmie. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak wizyta u psychoterapeuty czy psychiatry i leczenie farmakologiczne. Nieocenione są wszelkie grupy wsparcia dla młodych matek, a także fora internetowe.
Poleć znajomym