Poleć znajomym

Depresja poporodowa

Autor: , 5 lutego 2010 w Poród, Komentarze (5) »

Łagodna postać depresji poporodowej dopada młode mamy najczęściej między 2.a 4. dniem po porodzie. Aby się z nią uporać zwykle pomaga życzliwa pomoc rodziny. Czasami jednak depresja jest głębsza i wymaga leczenia farmakologicznego.

Zmęczenie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne po porodzie to rzecz całkowicie normalna. Do tego stres i niepewność, czy poradzimy sobie z opieką nad maleńkim dzieckiem dają się młodej mamie we znaki. Pojawia się obniżony nastrój, płaczliwość, stałe zmęczenie, drażliwość i kłopoty ze snem. To objawy towarzyszące depresji poporodowej, na którą cierpi wiele kobiet. Jej przyczyną są prawdopodobnie zmiany hormonalne, zwłaszcza nagły spadek poziomu estrogenów i progesteronu oraz wzrost stężenia prolaktyny w surowicy krwi. Zaburzenia dotykają też częściej kobiet o chwiejnej osobowości. Duże znaczenie na pojawienie się depresji jest niedobór snu, spowodowany opieką nad noworodkiem.

Jak sobie radzić z depresją poporodową

Czasami kobiecie wystarcza wsparcie rodziny i pomoc bliskich w opiece nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia. Odciążenie z obowiązków, relaks w chwilach snu dziecka, spokój w domu, bliskość partnera mogą pomóc szybciej pokonać kryzys.

Czasami pomocne bywa podawanie przez kilka dni naturalnych estrogenów, aby zapobiec ich gwałtownej obniżce w organizmie. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak wizyta u psychoterapeuty czy psychiatry i leczenie farmakologiczne. Nieocenione są wszelkie grupy wsparcia dla młodych matek, a także fora internetowe.

Tagi: depresja poporodowa, depresja, poród, połóg, po porodzie

Podobne artykuły:

 • Depresja poporodowa

  Depresja poporodowa

  Trzeciego, czwartego dnia po porodzie u młodej mamy nagle pojawia się smutek, jest rozdrażniona i płaczliwa, wszystko ją przeraża. Jest to tak zwana depresja trzeciego dnia, która nie jest ... Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Jak wrócić do formy po porodzie?

  Jak wrócić do formy po porodzie?

  Powrót do formy po porodzie opiera się na tych samych zasadach, co w przypadku osób, których świat nie stanął właśnie na głowie. Dieta, ćwiczenia i pielęgnacja to podstawy, jednak ... Więcej »

Komentarze

 1. Gosia (Gość) 22 kwietnia 2011, 12:28

  Witajcie,
  przygotowujemy materiał dziennikarski na temat kobiet, które przeszły bądź przechodzą depresję poporodową. Chcielibyśmy porozmawiać o Waszych odczuciach, emocjach. Wszystkie zainteresowane proszę o kontakt na mail: m.rakowska2@tvn.pl i chwilę niezobowiązującej rozmowy. Jej przebieg jest poufny,a treść chroniona tajemnicą dziennikarską (nic z jej przebiegu nie będzie upublicznione bez zgody zainteresowanej). Z góry dziękuje.
  Pozdrawiam,
  Gosia

 2. schmetterling 18 maja 2011, 15:47

  Boję się właśnie tej depresji ,że mnie to spotka....

 3. mikusiowa 24 lipca 2011, 22:24

  Mnie ominęła i oby nigdy mnie to nie dopadło.

 4. Elexis 27 lipca 2011, 2:18

  strasznie się boję, że mnie to spotka...

 5. mamaela 31 lipca 2011, 20:19

  Oj mam nadzieję, że mnie to ominie. Ja jakoś ogólnie tendencji do depresji nie mam, bo jestem chodzącą optymistką, więc wierzę że będzie dobrze :)