Poleć znajomym

Dbaj o zęby w ciąży

Autor: , 10 lipca 2013 w Ciąża, Komentarze (3) »

Ciąża często źle wpływa na stan dziąseł i zębów. Hormony zwiększają podatność na obrzmienia, zaczerwienie i krwawienie. Lepiej więc nie czekać z wizytą u dentysty aż pojawi się poważny problem.

Działanie hormonów

Hormony zwiększają podatność dziąseł na działanie płytki nazębnej i bakterii, co w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do uciążliwych dolegliwości. Krwawiące, wrażliwe dziąsła mogą sygnalizować ich stan zapalny, który nie leczony może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Ta choroba dziąseł może być przyczyną przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niska wagą urodzeniową. Kolejnym problemem może być obluzowanie zaniedbanych zębów. Stare powiedzenie mówi „jedna ciąża, jeden ząb”. Tylko od ciebie zależy by tak nie było.

Jak uniknąć problemów

O zęby należy dbać przez całe życie. Oto kilka wskazówek jak uniknąć problemów:

 • Po posiłkach staraj się myć zęby, zwłaszcza po słodkich.

 • Zażywaj witaminę C, która wzmacnia dziąsła i zmniejsza ryzyko krwawienia.

 • Pamiętaj o posiłkach zawierających wapń

 • Regularnie szczotkuj zęby i czyść je nicią dentystyczną

 • Dla zmniejszenia w jamie ustnej bakterii czyść również język.

 • Jeżeli nie możesz myć zębów po posiłku, tu żuj gumę bez cukru.

 • Umów się na wizytę kontrolną u dentysty. Jeśli trzeba usuń kamień nazębny, który jest jedną z przyczyn dziur w zębach oraz problemów z dziąsłami.

 • Zapytaj dentysty czy podczas leczenia i po nim będzie konieczny antybiotyk

 • Jeśli okaże się, że znieczulenie miejscowe jest niewystarczające i konieczna jest narkoza, to powinna być ona podawana przez doświadczonego anestezjologa. Tylko taki może zadbać o to, by płód otrzymywał niezbędną ilość tlenu oraz to, że podany środek jest bezpieczny dla ciąży.

 • Niezależnie cy masz problemy z uzębieniem, czy nie, umów się na wizytę kontrolną u stomatologa przynajmniej raz w czasie ciąży.

Tagi: ciąża a zęby, dbaj o zęby w ciąży, problemy z dziąsłami w ciąży, krwawienie dziąseł w ciąży, ciąża, leczenie zębów w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. sto.club 7 listopada 2016, 14:06

  całe szczęście ale stan moich zębów przez ciążę się nie pogorszył

  http://bit.ly/2fg0YoN

 2. Magda (Gość) 13 listopada 2016, 10:47

  A mnie całą ciążę bolą zęby i to najśmieszniejsze jest to, że leczone kanałowo. Dziąsła też napuchnięte :-(

 3. lusesitka774 2 września 2018, 10:20

  Zarówno na co dzień jak i w czasie ciąży uczęszczałam do gabinetów stomatologów Villa Dentica. Mają oni świetne podejście do pacjenta, dzięki czemu jestem pewna, że moje dziecko będzie tutaj chodziło ze mną.