Poleć znajomym

Czytanie dziecku

Autor: , 5 kwietnia 2011 w Dziecko, Komentarze (1) »

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że dzieciom powinno się czytać książeczki. Ale co daje takie czytanie?

Między czytającym a słuchającym nawiązuje się bliskość. Wspólne spędzony czas z mama czy tatą dla maluszka jest bardzo ważny. Ale nie mniej istotne są korzyści - czytanie rozwija język, pamięć, wyobraźnię, uczy myślenia. Głośne czytanie uczy koncentracji, wycisza, w późniejszych latach ułatwi naukę i pomoże osiągnąć sukcesy w szkole. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość i empatię.

Na ogół wszystkie dzieci uwielbiają czytanie książeczek. Ale co robić, jeśli nie? Przede wszystkim to nic na siłę. Do czytanie należy dziecko przyzwyczajać. Zacząć można w każdej chwili. W zasadzie już kilkumiesięczne niemowlę, chętnie ogląda kolorowe obrazki. Należy tylko dobrać książeczkę do wieku dziecka. Jeśli kilkulatek nie może spokojnie siedzieć, pozwól mu się spokojnie bawić, a ty czytaj głośno i z artykulacją. Na pewno po jakimś czasie dziecko zainteresuje się losami bajkowych bohaterów i będzie słuchało.

Na półkach księgarskich mamy bardzo duży wybór książeczek. Są nawet takie, które dziecko może oglądać podczas kąpieli.

Tagi: czytanie dziecku, książeczki dla dziecka, czytanie książeczek

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Czy to w supermarkecie, czy na lotnisku, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest zachwycone, gdy trzeba bezczynnie na coś czekać. Trudno się dziwić – ty też tego nie lubisz. Zobacz, co możesz ... Więcej »

Komentarze

 1. gosias 9 kwietnia 2011, 14:33

  Mój synek tak do drugiego roku życia nie dał sobie przeczytac nawet kilku słów, wolał sam oglądac książeczki i po swojemu czytac; teraz ma 2,7 l. i ciągle się domaga "mamusiu poczytaj" :)