Poleć znajomym

Czy moje dziecko jest otyłe?

Autor: , 11 maja 2012 w Dziecko, Komentarze (7) »

2/3 matek błędnie ocenia wagę swoich maluchów. Najczęściej zdarza się to kobietom, których dzieci mają nadwagę.

Z badań wynika, że aż 94% matek dzieci z nadwagą błędnie ocenia rozmiar swoich pociech, a wiele z nich jest wręcz zadowolonych z wagi maluchów. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że pulchne, różowiutkie ciałko jest oznaką zdrowia, a gruba warstwa dziecięcego tłuszczyku jest jak najbardziej naturalna.

Takie przeświadczenie może prowadzić do poważnych problemów. Rodzice i dziadkowie często zachęcają otyłe dzieci do jedzenia, ciesząc się, że nie dotyczy ich problem malucha niejadka. Tymczasem, nadwaga przed 5 rokiem życia aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko otyłości u nastolatka i przewlekłych chorób w dorosłym życiu.

W przeprowadzonym badaniu, 281 matkom pokazano sylwetki dzieci o różnej wadze ciała i poproszono o wybranie tych, które są najbardziej zbliżone do rozmiarów ich dzieci. Około 70% matek dokonało błędnej oceny – wybrane sylwetki były przynajmniej 2 rozmiary większe lub mniejsze od rzeczywistych rozmiarów pociech.

Najdokładniejszej oceny dokonywały matki dzieci z niedowagą. 80% kobiet, których maluchy ważyły za dużo było zadowolonych z wyglądu dzieci, a 4% z nich życzyłoby sobie nawet, by ważyły więcej. Wyników nie można jednak generalizować, gdyż większość matek biorących udział w badaniu sama zmagała się z nadwagą lub otyłością.

Fot. Vivian Chen Fot. Vivian Chen

Rodzice muszą mieć większą świadomość tego, co jest prawidłową wagą, a co stwarza zagrożenie dla dziecka. Ogromną rolę przypisuje się pediatrom, którzy regularnie powinni dokonywać oceny wagi dziecka na podstawie siatek centylowych i informować rodziców o nieprawidłowościach. Niestety, badanie wykazało, że 75% rodziców dzieci z nadwagą nigdy nie otrzymało takich sygnałów od lekarza.

Tagi: otyłość, otyłość u dzieci, nadwaga u dzieci, odżywianie

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Aga.W 11 maja 2012, 18:58

  kurcze ja sie martwie ze moj jest chudzielec... nogi dlugasne a z tylka mu leca wszystkie portki i rajtuzki! zgroza! za tydzien idziemy na 'przeglad' i zobaczymy ile Ksiaze wazy ale mysle ze nie dobil do 9kg

 2. Syska 11 maja 2012, 20:39

  Eh a moj maluszek wazy 6 kg a ma 2.5 miesiaca :) Ale dlugasny jest(jak sie rodzil 59cm teraz nie wiem :/ ) i nie wyglada na grubaska. Zgrabny chlopak i mysle ze oceniam jego wage , wyglad poprawnie :D

 3. snoopy90 11 maja 2012, 21:40

  moja też chudzielec długaśny,nadwaga jej nie grozi :)

 4. Aga.W 11 maja 2012, 22:07

  moj jak mial 3 miesiace to 6670 wazyl :) przybieral jak szalony. a tu teraz takie slimacze tempo... :)

  to wlasnie dziwne jest, ile razy widzi sie pulchne dzieciatko, to zawsze i tak cos memła...

 5. Black_rose 13 maja 2012, 14:41

  Moja też chudodupiec okrutny, ale teraz wyraźnie widać, że robi się z Niej żarłoczek. Także rozsądnie trzymam się ilości posiłków i przekąsek

 6. Malinka 15 maja 2012, 13:04

  Taaa, a mój synek miał miesiąc i 20 dni- a wymiary: 67 cm i 6 kg. Tylko artykuł jest mocno niedokładny. Ja karmię piersią, ktoś inny mleczkiem z butelki. I tu i tu kryteria są różne. Podobnie, jeśli chodzi o wiek dziecka. Póki go karmię piersią na żądanie i mając na uwadze, że nie rusza się zbyt dużo, co przyjdzie z czasem- stąd jestem spokojna o aspekt wagi mojego syneczka :)

 7. karolina (Gość) 12 sierpnia 2013, 11:50

  Witam serdecznie, piszę, bo widzę, że masz dzieci. Być może akurat ciebie dotyczy problem. Zauważyłaś, ze wasze dziecko jest otyłe? Chcesz zadbać o jego zdrowie, ale Twój partner w ogóle nie widzi problemu i co chwilę podsuwa dziecku słodycze lub tłuste jedzenie? Kłócicie się o dietę waszego dziecka? Jeśli jesteś w takiej sytuacji – daj znać. Przygotowuję właśnie program TV, w którym chcemy poruszyć problem nadwagi wśród dzieci i przy okazji zadbać o ich zdrowie. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, prześlij numer telefonu na mojego maila: k.matuszek@tvn.pl, zadzwonię i wyjaśnię wszystkie szczegóły.