Poleć znajomym

Czy dziadkowie odpowiednio przechowują leki?

Autor: , 20 kwietnia 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Z ankiet przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że 1 na 4 dziadków przechowuje leki na receptę w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci.

Każdego roku zwiększa się liczba dzieci, które trafiają na izby przyjęć w wyniku przypadkowego spożycia środków farmakologicznych. Otrzeźwiający jest fakt, że częściej hospitalizuje się dzieci z powodu zatrucia lekami niż po wypadkach samochodowych.

W ankiecie, która miała na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu, pytano rodziców i dziadków dzieci w wieku 1-5 o sposób przechowywania leków obecnych w domach. Okazało się, że 5% rodziców i 23% dziadków trzyma leki na receptę i łatwo otwieralne kasetki do dawkowania leków w miejscach, do których bez trudu mogą dostać się dzieci.

Leki opioidowe, stosowane w leczeniu silnego bólu, to winowajcy największej liczby zatruć lekami na receptę. W przypadku środków dostępnych bez recepty, najczęściej dochodzi do przypadkowego połknięcia paracetamolu i innych środków przeciwgorączkowych.

Ankieta wykazała też, że 66% respondentów poparłoby prawo nakazujące koncernom farmaceutycznym produkcję leków w opakowaniach czy pojemnikach zawierających pojedyncze dawki, co być może ograniczyłoby dzieciom możliwość połknięcia leku w większych ilościach.

Fot. Peter Hellberg Fot. Peter Hellberg

Pamiętajmy! Dzieci rozwijają się poprzez poznawanie świata zewnętrznego i łapczywie chłoną bodźce wszystkimi zmysłami. Nie wystarczy widzieć i dotknąć – trzeba też posmakować.

By uchronić malucha przed przypadkowym zatruciem, upewnij się, że wszystkie leki (nawet witaminy) schowane są w pudełkach, których dziecko nie będzie mogło otworzyć, w miejscu, do którego nie będzie mogło dotrzeć. Jest to szczególnie ważne w mieszkaniu dziadków, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia lub po prostu nie zdążą odpowiednio zareagować.

Ponadto, gdy dziecko choruje, pod żadnym pozorem nie porównuj leków do cukierków i od najwcześniejszych lat tłumacz, że nie każdy okrągły drops nadaje się do jedzenia.

Tagi: lekarstwa, zatrucia u dzieci, bezpieczeństwo dzieci, leki

Podobne artykuły:

 • Sposoby podawania lekarstw niemowlęciu

  Sposoby podawania lekarstw niemowlęciu

  Gdy twój malec zachoruje, stajesz przed koniecznością podania mu odpowiedniego lekarstwa. Ale jak podać płynny antybiotyk lub syrop niemowlęciu? Podpowiadamy, jak zrobić to najbezpieczniej. Więcej »

 • 10 przykazań samotnego rodzica

  10 przykazań samotnego rodzica

  Jesteś samotną mamą? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które być może pomogą ci znosić trud wychowywania dziecka w pojedynkę. Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Homeopatia dla dzieci - za i przeciw

  Niekonwencjonalne metody leczenia stają się coraz bardziej popularne wśród rodziców małych dzieci, zwłaszcza homeopatia. Zamiast podawać dziecku antybiotyki, wolą sięgnąć po naturalne ... Więcej »

Komentarze