Poleć znajomym

Czkawka u niemowlaka

Autor: , 16 stycznia 2010 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Częsta czkawka u niemowlaka jest wpisana w jego życie. Warto wiedzieć co jest jej przyczyną i jak się jej szybko pozbyć.

Czkawka pojawia się często po karmieniu, przewijaniu czy też po kąpieli. Przyczyną jest powietrze, które wraz z zasysanym pokarmem przedostaje się do organizmu dziecka, albo zbyt dużą różnicą temperatur. Przyczyną może być także głośny śmiech.

W przypadku niemowlaka nie stosujemy mitologicznych sposobów znanych wśród dorosłych: przestraszenie, łyżeczka cukru czy picie dużych ilości wody.

Sposobów jako takich na czkawkę nie ma. Jeśli przyczyną jest zmiana temperatury, to przytulmy dziecko i przykryjmy kocem. Warto też pamiętać o tym, żeby ubierać je w pomieszczeniu gdzie było kąpane.

Jeśli przyczyną jest przepełniony brzuszek po chwili można dziecku dać do picia trochę herbatki i cierpliwie czekać aż przejdzie. Można też ponosić malucha w pozycji pionowej.

Tagi: czkawka, czkawka u niemowlaka, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Błędy w diecie niemowlaka

  Błędy w diecie niemowlaka

  Z pozoru nie groźne błędy w diecie maluszka, mogą źle wpływać na rozwój i zdrowie w przyszłości. Zdarzają się one każdemu rodzicowi. Ale jak ich unikać? Więcej »

 • Pomoc płaczącemu niemowlakowi

  Pomoc płaczącemu niemowlakowi

  Dziecko nakarmione, przewinięte, zdrowe - a jednak zanosi się płaczem i potrafi tak krzyczeć nawet godzinę. Jak można mu pomóc? Więcej »

 • Zabawki dla niemowlaka

  Zabawki dla niemowlaka

  Zabawki są potrzebne dziecku nie tylko do zabawy. Odpowiednio dobrane do wieku wspomagają jego rozwój. Kiedy maluszek skończy kilka tygodni można mu już podsuwać różne zabawki. Jakie one ... Więcej »

 • Urządzanie pokoju dla niemowlaka

  Urządzanie pokoju dla niemowlaka

  Przyjście na świat dziecka oznacza życiową rewolucję. Także w mieszkaniu. Podpowiadamy zatem jak urządzić pokój dla niemowlaka. Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 22 lipca 2011, 9:02

  Naszego synka strasznie męczyła czkawka dawałam mu wtedy do popicia albo piers albo wode przegotowana w butelce pomagało tylko dorywczo.

 2. mamaela 27 lipca 2011, 17:30

  Skoro już w brzuchu u mamy mają czkawkę dzieci, to nie dziw że po urodzeniu też to je męczy

 3. jenny (Gość) 6 października 2012, 14:57

  mamamela masz rację. Ja nie wierzyłam, że dziecko w brzuszku może mieć czkawkę ponieważ do końca 7 miesiąca ciąży nic takiego nie miało miejsca. Jak tylko zaczął się 8 mc to prawie codziennie. Śmieszne uczucie :-)