Poleć znajomym

Czego potrzebuje noworodek?

Autor: , 5 listopada 2010 w Niemowlę, Komentarze (3) »

Czułość i bliskość rodziców daje dziecku poczucie bezpieczeństwa w tym nowym i trudnym życiu po drugiej stronie brzucha mamy.

Przytulaj i uśmiechaj się

W wirze pracy i obowiązków jakimi są nieustanne karmienie, przewijanie, czasami nie starcza nam już siły na zwykłe pozachwycanie się maluszkiem. Nierzadko też z tej miłości i odpowiedzialności tak drżymy przy każdej wykonywanej czynności przy maluszku, że nie starcza nam siły za więcej czułości. Dla małego dziecka przytulanie, głaskanie, uśmiech, jest tak samo ważne jak karmienie. Dziecko, które jest często przytulane, całowane i dotykane lepiej i szybciej się rozwija.

Niezwykła więź

Chociaż wydaje się, że noworodek niewiele umie, płacze, śpi i je, mało rozumie, słabo widzi. Ale badania wykazują, że potrafi ono rozpoznać głos mamy, reaguje na głos dzwonka, widzi czerwone kolory, uśmiecha się, umie chwytać. Do dziecka należy dużo mówić - głos mamy i taty to jego ulubiona melodia. Miłość matki i dziecka jest szczególna. Hormony, które pojawiają się we krwi matki po porodzie, sprawiają, że zakochuje się ona w swoim dziecku bez pamięci. Więź ta zgłębia się jeszcze bardziej podczas karmienia. Miłość ojca dziecka jest inna. On nie nosił go pod swoim sercem. Miłości do dziecka ojciec uczy się powoli, przygląda się maluchowi, poznaje go i powoli podświadomie akceptuje tą cząstkę siebie.

Kołysanie i głaskanie

Przez dziewięć miesięcy maluszek był otoczony ciepłymi wodami płodowymi.Maluszek bardzo lubił być usypiany w rytm kroków swojej mamy i czuć bicie jej serca. W mieszkaniu również musimy mu zapewnić ciepło i spokój. Nie obawiaj się, że za nadto rozpuścisz malucha. Często go przytulaj, kołysz, głaszcz. Dzieci dotykane, którym okazuje się czułość, mają silne poczucie swojej wartości i łatwiej sobie radzą w życiu. Wykorzystuj każdą chwilę, podczas przewijania, kąpieli za zacieśnianie więzi. Do dziecka podchodź uśmiechnięta i spokojna. Ona potrafi wyczuć twoje zdenerwowanie czy niepokój.

W brzuchu mamy dziecku było ciasno i przytulnie. Dlatego też tak małe dzidziusie lubią być owijane w beciki, rożki, kocyki. Oczywiście nie na cały dzień, ale do snu jak najbardziej. Maluszek czuje się wtedy pewniej. Jeżeli maluszek płacze nam bardzo, chwyćmy go za rączki, tak żeby nie mógł nimi machać i przytulmy go. To powinno sprawić, że się uspokoi.

Noworodki są takie maleńkie i bezbronne, nie potrafią pokazać co im dokucza. Wielkość otaczającego świata może je przerażać. To od rodziców zależy jak sobie z tym poradzą. Czasami zbytnio skupiamy się na tak zwanych instrukcjach obsługi dziecka. Podchodzimy do niego jak do zadania, które należy wykonać. Oczywiście nie oznacza to wcale, że nie kochamy maleństwa i nie chcemy dla niego jak najlepiej. Musimy jednak do tego naszego "zadania" częściej się uśmiechać i przytulać.

Tagi: opieka na noworodkiem, czego potrzebuje noworodek, noworodki

Podobne artykuły:

 • Fajna Mama Tygodnia: wiola_87

  Fajna Mama Tygodnia: wiola_87

  Wiola dołączyła do grona Fajnych Mam w grudniu 2011. Nie może nachwalić się "swoich Kwietniówek", a i one bez jej radosnego usposobienia i wsparcia pewnie też nie wyobrażają sobie forum. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: gosza

  Fajna Mama Tygodnia: gosza

  Na udzielenie nam wywiadu Małgorzata zdecydowała się dopiero po roku. Co ją do tego skłoniło? Być może coraz większa zażyłość z innymi Fajnymi Mamami. My w każdym razie mamy nadzieję, Więcej »

 • Dziecko na basenie

  Dziecko na basenie

  Zajęcia na basenie to dla maluchów wspaniała zabawa, ale też korzyści zdrowotne. Oto, jak się do nich przygotować. Więcej »

 • Świeżo upieczony tata – co powinnaś o nim wiedzieć?

  Świeżo upieczony tata – co powinnaś o nim wiedzieć?

  Gdy na świecie pojawia się dziecko, życie wywraca się do góry nogami - i to nie tylko dla ciebie, mamo. Dowiedz się, co czuje twój partner, abyście mogli wzajemnie się wspierać, a pierwsze ... Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 23 lipca 2011, 21:15

  wazne zeby dziecku poswiecac duzo czasu na czulosci a nie tylko na podstawowe oboiazku kolo niego,takie jak karmienie,przebieranie :D

 2. Black_rose 10 października 2011, 21:16

  nie wyobrażam sobie nie okazywać czułości małej... przecież to jest najważniejsze... opieka z czystej konieczności to jedno, ale prawdziwa troska to już inna sprawa

 3. sysia 18 października 2011, 12:22

  czułośc u wiekszosci mam samoistnie sie zaczyna w chwili porodu chodz znam przypadki ze matki uwazały dzieci bardziej za obowiazek niz najwiekszy skarb