Czego należy unikać w ciąży
Ciąża to specyficzny okres dla organizmu kobiety. To nie tylko czas folgowania zachciankom, ale też zakazów. Sprawdź, czego powinnaś unikać, będąc w ciąży.
Niezależnie od tego, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy występują jakieś komplikacje, podczas jej trwania bezwzględnie unikaj:
Alkoholu - Nawet najmniejsze ilości alkoholu przedostają się przez łożysko do płodu i nie ulegają metabolizowaniu, bo twoje dziecko nie ma jeszcze wykształconych enzymów, które są odpowiedzialne do "trawienia" alkoholu. Picie alkoholu w dużych ilościach jest jedną z głównych przyczyn niedorozwoju umysłowego dzieci.
Zażywania leków, których nie przepisał ci lekarz - Nie należy stosować leków, ani witamin bez wiedzy lekarza, prowadzącego twoją ciążę. Z reguły przyjmowanie pewnych suplementów zaleca ginekolog w trzecim miesiącu ciąży, po zakończeniu organogenezy. Nadmiar witamin w pierwszym trymestrze ciąży jest bowiem niebezpieczny. Zamiast zażywani preparatów witaminowych, lepiej jest stosować zdrową dietę.
Wskazane jest jednak zażywanie kwasu foliowego już na trzy miesiące przed planowaną ciążą i w trakcie jej trwania.
Kontaktu z kuchenką mikrofalową - Chociaż zakres i energia penetracyjna fal mikrofali są niewielkie to lepiej jest ograniczyć korzystanie w ciąży z tego urządzenia i nie przebywać dłużej w jej obecności. Zdarzają się bowiem uszkodzenia i wypadki.
Opalania - Nadmierne nasłonecznienie może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, pojawienia się krwawienia, odklejenia łożyska i przedwczesnego porodu.
Gorących kąpieli - Temperatura powyżej 39 stopni uszkadza mózg płodu. Nie powinna przekraczać 37 st. Najbardziej zalecane są kąpiele pod prysznicem.
Zdjęcia rentgenowskie - Promienie RTG mogą być przyczyną uszkodzenia mózgu płodu, szczególnie w przypadku naświetlenia między 2. a 10. tygodniem ciąży. Jeśli w jakichś przypadkach konieczne jest prześwietlenie pamiętaj o środkach ochronnych (fartuchach ołowianych), o które możesz poprosić przed wykonaniem zdjęć.
Papierosów - Może spowodować poronienie lub uszkodzenie mózgu dziecka.
Ciężkiej pracy fizycznej - podnoszenia ciężkich przedmiotów, długotrwałego wysiłku, gdyż może to doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Poleć znajomym