Poleć znajomym

Cytomegalia w ciąży

Autor: , 28 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (0) »

Cytomegalia to choroba wirusowa szeroko rozpowszechniona wśród ludzi w zasadzie z każdego zakątka świata i w większości przypadków nie daje ona żadnych objawów.

Wywołuje ją wirus cytomegalii, swoisty właśnie dla ludzi. Jego nazwa pochodzi od zmian, jakie zachodzą w komórce pod jego wpływem. Zakażona komórka znacznie powiększa się, zawierając charakterystyczne wtręty, które umiejscowione są wewnątrz jądra oraz w cytoplazmie.

Według szacunków specjalistów, w Europie Centralnej do 80% mieszkańców jest nosicielami wirusa cytomegalii. W Stanach Zjednoczonych odsetek ten jest mniejszy i wynosi około 60%.

Wśród kobiet w ciąży żyjących w Europie obecność wirusa jest stwierdzana w 45% przypadków. Dlaczego tak wiele osób jest zakażonych wirusem cytomegalii?

Otóż, posiada on bardzo łatwą drogę szerzenia się. Zakażenie może nastąpić przez kontakt ze śliną, moczem, nasieniem, wydzieliną z pochwy, w wyniku przetaczania krwi lub preparatów krwiopochodnych, a także po przeszczepach narządów. W większości przypadków do zakażenia cytomegalią dochodzi już w dzieciństwie, albo w okresie dorastania.

Zakażenia cytomegalią

Cytomegalia jest najczęstszą winowajczynią wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Około 1% noworodków ulega zakażeniu tą chorobą w okresie płodowym. Wywołuje ona u nich zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym, trudności w nauce, zaburzenia słuchu, a także upośledzenia widzenia. Do zakażenia płodu najprawdopodobniej dochodzi podczas wiremii (świeżego zakażenia) u ciężarnej, poprzez barierę naczyń włosowatych i przestrzeni międzykosmkowych. W tym momencie następują masywne zmiany zapalne kosmków, prowadzące do ich obumierania, a na dodatek zaczyna rozwijać się pierwotne zapalenie kosmówki. Z kolei, u dorosłych zarażonych cytomegalią, wirus staje się przyczyną zachorowalności, a niekiedy nawet powoduje śmierć osób z upośledzoną funkcją układu immunologicznego, szczególnie poddanym przeszczepom bądź zakażonych wirusem HIV.

Jak rozpoznać chorobę?

Infekcja cytomegalią w swej pierwotnej postaci u zdrowych dorosłych, a także u kobiet w ciąży, jest bezobjawowa, ale zdarza się, że niekiedy chorzy zauważają takie symptomy jak: kaszel, ból gardła, gorączkę utrzymującą się do 1 miesiąca, zmęczenie, bóle głowy itp. Podczas badań lekarskich u osób zakażonych CMV stwierdza się zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych na szyi, czasem również powiększenie wątroby i śledziony, a nawet anemię hemolityczną i trombocytopenię. W zasadzie, przebieg choroby nie ulega zmianie w czasie ciąży. Nadal rozwija się ona bezobjawowo. Infekcja może mieć charakter pierwotny, nawrotowy albo może zostać wywołana zupełnie innym szczepem wirusa. Część środowiska lekarskiego jest zdania, że ciąża jest czynnikiem mogącym zwiększyć wrażliwość kobiety na zakażenie wirusem oraz na uaktywnienie się postaci wirusowa dotychczas nieaktywnego.

Cytomegalię rozpoznaje się u ciężarnych w oparciu o badania poziomu miana przeciwciał w klasie IgM i IgG. Jeśli występują przeciwciała klasy IgM i znaczny wzrost przeciwciał IgG, świadczy to o istnieniu pierwotnej infekcji. Jeśli u kobiety na kilka miesięcy przed ciążą wykaże się obecność przeciwciał, wówczas świadczą one o przechorowaniu przez nią cytomegalii i obecne przeciwciała chronią ją przed kolejną infekcją i czynią zakażenie płodu bardzo mało prawdopodobne.

Zakażenie płodu

Cytomegalia wywołuje infekcję wewnątrzmaciczną. Zakażenie płodu następuje na drodze przenikania wirusa przez łożysko lub na drodze wstępującej z szyjki macicy przez zachowane błony płodowe. Najbardziej niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka jest pierwotna infekcja cytomegalią rozwijająca się u matki do 20 tygodnia ciąży. Może ona bowiem doprowadzić do małogłowia oraz zwapnień śródczaszkowych. Z kolei, wszelkie infekcje wywołane wirusem cytomegalii rozwijające się w II połowie ciąży mogą powodować u dzieci zapalenie wątroby, płuc lub ciężką małopłytkowość. Zakażenie nawracające nie jest już tak szkodliwe dla płodu. Tylko w nielicznych przypadkach kończy się ono infekcją wrodzoną u płodu, bowiem dziecko jest chronione przez przeciwciała wytworzone przez matkę w czasie pierwszej infekcji.

Cytomegalią dziecko może zarazić się poprzez mleko matki, ale infekcja w tym przypadku przebiega bezobjawowo i nie pozostawia żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Infekcje wrodzone cytomegalii u noworodków objawiają się opóźnieniem wzrostu wewnątrzmacicznego, żółtaczką, powiększeniem śledziony i wątroby, małopłytkowością, zapaleniem płuc, jak również zwapnieniami śródczaszkowymi, zapalaniem siatkówki i naczyniówki, a nawet głuchotą. Rokowania dla dzieci chorych są bardzo poważne, bowiem nawet 30% z nich umiera, a te, którym uda się przeżyć mogą w przyszłości zmagać się z zaburzeniami rozwoju umysłowego, upośledzenia słuchu i wzroku.

Leczenie ciężarnych

Jak dotychczas, nie został opracowany program leczenia cytomegalii u ciężarnych.

Tagi: cytomegalia, cytomegalia w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze