Poleć znajomym

Co zrobić, by dziecko cię słuchało

Autor: , 26 kwietnia 2012 w Przedszkolak, Komentarze (2) »

Gdy nie pomaga kolejne tłumaczenie, że nie wolno samemu oddalać się do rodziców na placu zabaw, zostawiać porozrzucanych zabawek, rozpoczynać zabawę w najlepsze, gdy trzeba iść spać, często rozkładamy ręce i kapitulujemy. Malec wygrywa i już wie, jak osiągnąć swój cel. Spróbuj więc stosować konsekwentnie proste zasady, aby nauczyć dziecko posłuszeństwa.

Bądź konsekwentna

Jeśli zagrozisz dziecku, że gdy nie posprząta, nie obejrzy bajki, a ono rzeczywiście nie wykona polecenia, to nie daj się uprosić i nie włączaj telewizora dla świętego spokoju. Konsekwentnie trzymaj się wyznaczonych przez siebie granic, a maluch zacznie cię w końcu słuchać, bo będzie wiedział, że nie wygra.

Mów prawdę

Łatwiej nam skłamać dziecku, gdy chcemy coś od niego uzyskać, albo coś przed nim zataić. Niestety taka sytuacja często obraca się przeciwko nam. Maluch odkrywa kłamstwo i traci do nas zaufanie. Następnym razem, gdy powiedz prawdę w ważnej sprawie, może ci nie uwierzyć i zbagatelizować ostrzeżenie.

Stosuj kary adekwatne do przewinienia

Jeśli malec nie chce sprzątać zabawek, powiedz, że zrobisz to ty, ale musisz je na jakiś czas schować, bo on nie umie o nie dbać. Nie daj się uprosić i przekonać, gdy płacze. Wytłumacz, że to jest jego kara.

Tego nie rób

Nie strasz malca, że oddasz jego zabawki innym dzieciom, gdy ich nie posprząta. To jego własność. Nie opowiadaj mu też, że zostanie porwany przez Babę Jagę lub inną fikcyjną postać, gdy nie chce iść spać. To tylko spotęguje jego lęki.

Nie wyolbrzymiaj sytuacji, mówić np. że spadnie z drabinki, gdy na nią wejdzie lub obetnie palec nożyczkami. Wychowasz bojaźliwe dziecko. Lepiej zwracaj mu uwagę na realne zagrożenie, mówiąc by uważał i był ostrożny podczas zabaw.

Nie stosuj kar uniwersalnych, czy np. że nie obejrzy bajki, gdy się nie ubierze lub nie wyjdzie na dwór, gdy nie zje obiadu. To dla dziecka wcale nie musi być karą, bo akurat ma ochotę na coś innego lub znajdzie w tym czasie atrakcyjniejszą zabawę.

Tagi: wychowanie dziecka, posłuszeństwo dziecka, psychologia dziecka

Podobne artykuły:

 • Nagłe zmiany nastroju Dziecko 9-12 lat

  Nagłe zmiany nastroju
  Dziecko 9-12 lat

  Niektórzy rodzice mówią, że dzieci wchodzące w wiek dojrzewania dzieci potrafią być o wiele nieznośniejsze niż humorzaści nastolatkowie. Dużo w tym prawdy. Sprawdź dlaczego. Więcej »

 • Wychowanie dziecka zgodnie z temperamentem

  Wychowanie dziecka zgodnie z temperamentem

  „Wychowanie jest sztuką, a temperament to materia, z której tworzy się dzieło sztuki”. Materiał, z którym przychodzi nam się z mierzyć każdy jest inny – inaczej postępujemy z gliną, Więcej »

 • Kłopotliwe słowa

  Kłopotliwe słowa

  Nie ma chyba rodzica, który choć raz nie stał w osłupieniu, słysząc siarczyste przekleństwo z ust własnego dziecka. Skąd u dzieci bierze się zamiłowanie do brzydkich słów i jak temu ... Więcej »

 • Gdy dziecko nie chce jeść

  Gdy dziecko nie chce jeść

  Wielu rodziców co dzień boryka się z problemem braku apetytu lub niechęci do wielu zdrowych i wartościowych produktów swoich pociech. Podążając za radami bliskich i pediatrów, staramy się ... Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 11 maja 2012, 22:16

  zeby to wszystko bylo takie proste w praktyce jak w teorii :)

  dzieci sa twardymi zawodnikami jesli chodzi o probowanie sil :)

 2. Martyna (Gość) 26 września 2012, 21:13

  to jest proste pod warunkiem ze beda obowiazywaly zasady od samego malego i cierpliwosc i jeszcze raz cierpliwosc bez krzykow i bicia a beda skutki.