Poleć znajomym

Co słyszy dziecko

Autor: , 8 marca 2010 w Dziecko, Komentarze (4) »

Obserwując niemowlaka często zauważamy, jak nagle się zrywa i płacze. Zastanawiamy się wówczas jakie dźwięki docierają do jego uszu i w ogóle od kiedy już dobrze słyszy.

0-3 miesiące

Otóż nasz maluszek słyszy już na długo przed urodzeniem. Dziecko zanurzone w wodach płodowych matki słyszy podobnie do nas, tylko dźwięki są przez przytłumione. Narodziny dla uszu dziecka są bardzo trudnym momentem, gdyż nagle wszystkie dźwięki są bardzo głośne i wyraźne. Maluszek nie potrafi jeszcze wybierać dźwięków istotnych dla niego, słyszy wszystko. W okresie 0 -3 miesiące chłonie nie tylko dźwięk, ale również jego odbicia np. zamiast jednego trzaśnięcia drzwiami, słyszy kilka coraz to słabszych odgłosów - noworodek słyszy dźwięk, dopóki jego fale zupełnie nie znikną. Dlatego też powinniśmy zminimalizować wszystkie słuchowe doznania malucha. W pierwszych dniach po powrocie ze szpitala powinno być w domu względnie cicho - przyciszmy dzwonek do drzwi, telefon, telewizor. Nie wyciszajmy jednak wszystkiego zupełnie, bo dziecko przyzwyczai się do zupełnej ciszy i gdy spadnie nam np. łyżeczka, to się wybudzi.

Dźwięki wprowadzajmy stopniowo, najpierw te stłumione i słabe. Do dziecka mówimy łagodnie i spokojnie. Bliskość matki i wyczuwane bicie serca, są dla malucha czymś znanym od dawna - zna cię już przecież zanim przyszło na świat. Czasem wystarczy płaczącego malucha przytulić i powiedzieć "cichutko, mamusia jest tutaj" i to go uspokoi. Mówmy też do malucha przy każdej czynności jaką przy nim wykonujemy, śpiewajmy (nawet gdy nie mamy zdolności).

4-6 miesięcy

Maluszek już nieco oswoił się z otaczającym go światem dźwięków i potrafi już sobie z nimi radzić. Jednak w dalszym ciągu dawkowanie dźwięków powinno być uważne, telewizor nie musi być włączony cały dzień, nie dawaj też dziecku kilku brzęczących zabawek na raz. Podaj mu grzechotkę, zachęcaj by nią potrząsało, pokaż jak woda się przelewa - oswajaj je z różnymi dźwiękami. Również z tymi, które dochodzą z zewnątrz - jak pies szczeka, jedzie samochód itp. Poza tym czytaj lub opowiadaj dziecku różne opowieści, chociaż jeśli wydaje nam się, że to za wcześnie, że maluch niczego nie rozumie, jest to doskonały sposób na poznawanie świata i naukę słów.

7-9 miesięcy

Teraz kiedy nasz maluszek zaczyna siadać, pełzać lub raczkować interesują go wszystkie dźwięki najbliższego otoczenia. Dzieci uwielbiają stukać, szeleścić, głośno śpiewać, wołać. Oglądając książeczkę ze zwierzętami, naśladuj dźwięki tych zwierząt, bawiąc się piłką wołaj "bam", podczas kąpieli mów "chlap, chlap". Postaraj się też nie kłócić np. z mężem przy dziecku, nie podnosić głosu i nie krzyczeć. Maluch chociaż nie rozumie, o co chodzi, to czuje, że sytuacja jest napięta i zaczyna płakać, gdyż czuje się zagrożone. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, podejdź do dziecka, uśmiechnij się, obejmijcie się z mężem, to malec na pewno się uspokoi.

10-12 miesięcy

W tym okresie maluchy uwielbiają grające zabawki, pianino, bębenki itp., również słysząc muzykę spontanicznie podrygują. Roczne dziecko potrafi też równocześnie grać i podrygiwać. Jest to doskonałe ćwiczenie na koordynację ruchu i słuchu. Puszczaj dziecku jak najczęściej muzykę i to nie tylko tą dla dzieci. Im większa różnorodność, tym lepszy jest rozwój słuchu. W tym wieku dziecko rozumie też nasze polecenia poparte gestem.

12 m-cy i więcej

Dzieci w tym okresie szczególnie interesują się przedmiotami, które wydają różne odgłosy. Bardzo lubią stukać w metalowe miski, w stół, przelewać wodę w butelce. W tym wieku warto też zainteresować się jaką muzykę lubi nasz maluch. Jednego dnia puść muzykę dla dzieci, później klasykę, jazz itd. Obserwuj na co reaguje, czy wyczuwa zmianę i czy coś wystukuje. Oczywiście, nie jest jeszcze czas aby posłać go na zajęcia z muzyki, ale może się okazać, że rośnie nam mały talent.

Według naukowców nagrania Mozarta, Bacha czy Vivaldiego stymulują pracę mózgu, uspokajają i regulują funkcje organizmu np. pracę serca. Jeśli nie lubisz tych nagrań, można poszczać dźwięki natury - szum morza, śpiew ptaków, szelest liści, deszcz. Dźwięki te mają podobny wpływ na dziecko jak utwory klasyczne.

Tagi: słuch niemowlaka, słuch dziecka, co dziecko słyszy, rozwój słuch u dziecka

Podobne artykuły:

 • Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Rodzice często bez końca wpatrują się w swoje nowo narodzone skarby – z obezwładniającej miłości, ale nierzadko też z paraliżującego strachu. Niektórzy rezygnują ze snu, by śledzić ... Więcej »

 • Uwaga, gryzie!

  Uwaga, gryzie!

  Jeszcze kilka miesięcy temu cieszyłaś się na widok pierwszego ząbka. Teraz twój maluszek wprawdzie gryzie, a najchętniej rodziców, rodzeństwo lub kolegów. Jak sobie z tym poradzić? Więcej »

 • Dieta na wysokie IQ twojego dziecka

  Dieta na wysokie IQ twojego dziecka

  Dzięki zdrowej, mądrze skomponowanej diecie twoje dziecko będzie się prawidłowo rozwijało i z dnia na dzień stawało coraz silniejsze. Nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Sprawdź, co ... Więcej »

 • Noszenie niemowlaka

  Noszenie niemowlaka

  Dziecko noszone, przytulane, kołysane szybciej się rozwija. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach dla bezpieczeństwa i wygody, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodki i niemowlaki. Więcej »

Komentarze

 1. ewka 18 marca 2010, 13:51

  jak sprawdzić czy dziecko słyszy?

 2. kasia (Gość) 12 kwietnia 2010, 15:52

  pewnie poklaskac przy uszku na przyklad i zobaczyc czy zwraca uwage :P
  albo doczytaj na nasza-ciaza.pl

 3. Black_rose 29 października 2011, 18:37

  Tak-telewizor i radio rządzą ;)

 4. Karolinia 4 stycznia 2012, 16:35

  No mnie to zadziwia że Zuza lubi jak śpiewam- a głosu to nie mam za grosz ;)