Ciąża

 • Podróżowanie w ciąży

  Podróżowanie w ciąży

  Kobieta w ciąży, o ile nie występuje zagrożenie, może podróżować praktycznie każdym środkiem transportu - samochodem, pociągiem, samolotem, promem, autokarem. Jednak dla bezpieczeństwa przed każdą dalszą podróżą należy skontaktować się z lekarzem.

  Czytaj dalej »
 • Gestoza - zatrucie ciążowe

  Gestoza - zatrucie ciążowe

  Gestoza, czyli zatrucie ciążowe nazywane jest chorobą młodych matek, gdyż najczęściej występuje u młodych pierwiastek. Nieleczona jest bardzo niebezpieczna dla matki i dziecka, stanowi nawet zagrożenie śmiertelne.

  Czytaj dalej »
 • Ciąża na sportowo

  Ciąża na sportowo

  Aktywność fizyczna w czasie ciąży to nie tylko lepsze przygotowanie do porodu, to również lepsze samopoczucie i zminimalizowanie dolegliwości w tym trudnym okresie.

  Czytaj dalej »
 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej.

  Czytaj dalej »
 • Poronienie - leczenie

  Poronienie - leczenie

  Sposób i metody leczenia zależą od przyczyny poronienia i ile razy one miały miejsce.

  Czytaj dalej »
 • Poronienie - przyczyny

  Poronienie - przyczyny

  Szacuje się że ciąże traci około 20% kobiet, a około 50% traci nawet nie wiedząc, że jest w ciąży. Poronienie jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla pary oczekującej potomstwa. Powrót do stanu równowagi psychicznej, niekiedy bywa długi i ciężki.

  Czytaj dalej »
 • Mięśniaki w ciąży

  Mięśniaki w ciąży

  Mięśniaki powstają z tkanki mięśniowej macicy i stąd też ich nazwa. Jeżeli jesteś w ciąży i podczas badania wykryto ich obecność, będziesz musiała częściej odwiedzać ginekologa i być pod stałą kontrolą.

  Czytaj dalej »
 • Ruchy płodu

  Ruchy płodu

  Kiedy po raz pierwszy odczujesz ruchy dziecka, będzie to namacalny dowód na jego istnienie i z pewnością bardzo wzruszający.

  Czytaj dalej »
 • Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wszyscy doskonale wiemy jak ważne są systematyczne badania krwi, a zwłaszcza w ciąży. Podwyższony poziom leukocytów, białych krwinek krwi, może świadczyć o wystąpieniu jakiegoś procesu zapalnego.

  Czytaj dalej »
 • Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza wymaga większej dbałości o siebie i częstszych wizyt u lekarza. Przyszła mama bliźniaków jest bardziej narażona na różne dolegliwości i schorzenia np. żylaki, zatrucia ciążowe, skrócenie szyjki macicy, przedwczesny poród.

  Czytaj dalej »
 • Nadciśnienie w ciąży

  Nadciśnienie w ciąży

  Bywa, że niektóre kobiety cierpią na nadciśnienie jeszcze zanim zajdą w ciążę. Z kolei, u innych problem wysokiego ciśnienia krwi może pojawić się dopiero w ciągu pierwszego trymestru ciąży.

  Czytaj dalej »
 • Magnez w ciąży

  Magnez w ciąży

  Dieta bogata w witaminy i mikroelementy jest bardzo istotnym czynnikiem w ciąży, bowiem może zapewnić dostarczanie organizmowi matki, a w konsekwencji, również i dziecka, odpowiednich składników odżywczych.

  Czytaj dalej »
 • Białko w moczu w ciąży

  Białko w moczu w ciąży

  Kobieta ciężarna powinna znajdować się pod stałą opieką lekarską. Bardzo ważne jest przy tym wykonywanie okresowych badań laboratoryjnych, aby wykryć najmniejsze zmiany w jej organizmie i na odpowiednim etapie zastosować kurację farmakologiczną, gdyby działo się coś nieprawidłowego.

  Czytaj dalej »
 • Witaminy w ciąży

  Witaminy w ciąży

  Dieta kobiety w ciąży powinna zostać dobrana w sposób jak najbardziej optymalny, aby mogła ona dostarczyć swojemu dziecku wszelkie, niezbędne składniki odżywcze. Witaminy to jeden z elementów, które koniecznie muszą znaleźć się w jej składzie. Sposób odżywiania ciężarnych powinien być inny, niż kobiet, które nie oczekują dziecka.

  Czytaj dalej »
 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle szczęśliwe, że nie doświadczają tego przykrego skądinąd objawu, jednakże są one w zdecydowanej mniejszości.

  Czytaj dalej »
 • Wzdęcia w ciąży

  Wzdęcia w ciąży

  Podczas ciąży musisz zmagać się z wieloma problemami natury czysto fizjologicznej. Nic nie możesz na to poradzić, że pojawiają się u Ciebie wymioty, nudności, czy wzdęcia, ale za to skutecznie możesz im przeciwdziałać.

  Czytaj dalej »
 • Kwas foliowy w ciąży

  Kwas foliowy w ciąży

  Ciąża jest okresem szczególnym w życiu każdej kobiety, dlatego też wiele pań próbuje się do niej należycie przygotować. Środowiska lekarskie są zgodne, jeśli chodzi o konieczność zażywania kwasu foliowego na kilka tygodni przed planowanym zajściem w ciążę i podczas jej pierwszego etapu.

  Czytaj dalej »
 • Palenie w ciąży

  Palenie w ciąży

  Papierosy szkodzą – ten fakt znany jest nam od wielu lat, ale palacze tak naprawdę nic sobie nie robią ze szkodliwości ich ulubionego „dymka”. Wiedzą, co może wywołać palenie, ale pomimo to palą, niszcząc sobie zdrowie i narażając swoich najbliższych na bierne palenie.

  Czytaj dalej »
 • Kawa w ciąży

  Kawa w ciąży

  Używki w ciąży, niezależnie od ich rodzaju, są w pewnym stopniu szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Dlatego też, jeśli jesteś mamą, a przy tym nałogowo pijesz kawę, powinnaś z niej jak najszybciej zrezygnować.

  Czytaj dalej »
 • Rozstępy w ciąży

  Rozstępy w ciąży

  Rozstępy w ciąży są powszechnie spotykanym defektem. Są to różowe lub czerwone znamiona, które z czasem bledną i nabierają koloru błyszczącego srebra po porodzie. Pojawiają się one u około połowy kobiet ciężarnych i mogą powodować swędzenie.

  Czytaj dalej »