Ciąża

 • Dieta przyszłej mamy

  Dieta przyszłej mamy

  Jedni radzą, by jeść to, na co ma się ochotę, inni do kwestii menu kobiet ciężarnych podchodzą bardziej restrykcyjnie. Jedno jest pewne - jeśli do tej pory aspekty zdrowej diety niespecjalnie cię zajmowały, będziesz musiała to zmienić.

  Czytaj dalej »
 • Dieta matki karmiącej

  Dieta matki karmiącej

  To, co znajdzie się na talerzu świeżo upieczonej mamy jest niezmiernie ważne nie tylko dla noworodka, ale także dla niej samej. Tworząc mleko organizm kobiety poświęca własne rezerwy składników odżywczych, dlatego tak ważne jest, aby stale je uzupełniać wraz ze spożywanymi pokarmami.

  Czytaj dalej »
 • Ćwiczenia na mięśnie dna macicy

  Ćwiczenia na mięśnie dna macicy

  Mięśnie macicy utrzymują pęcherz moczowy, jelita oraz macicę na swoich miejscach. Zamykają też ujście pęcherza moczowego oraz jelit. Nadwyrężone po porodzie mogą powodować nietrzymanie moczu, ale także wypadnięcie pochwy, pęcherza moczowego lub macicy. Koniecznie zacznij je ćwiczyć już w ciąży, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom.

  Czytaj dalej »
 • Łożysko przodujące - objawy i leczenie

  Łożysko przodujące - objawy i leczenie

  O łożysku przodującym mówimy wówczas, gdy jest ono ułożone w dolnej części macicy. Takie umiejscowienie jest niebezpieczne dla dziecka podczas ciąży i porodu, dlatego koniecznie należy wcześnie zdiagnozować problem.

  Czytaj dalej »
 • Gorączka w ciąży

  Gorączka w ciąży

  Gorączka w czasie ciąży stanowi zagrożenie dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Może nawet stać się przyczyną uszkodzeń płodu.

  Czytaj dalej »
 • Wygodny sen z brzuchem

  Wygodny sen z brzuchem

  Powiększający się z miesiąca na miesiąc brzuszek zaczyna utrudniać wygodne ułożenie się do snu. Odpadają tak lubiane pozycje na brzuchu i na plecach. Sprawdź, jak zatem ułożyć się do snu, by wstać rano wypoczęta i bez obaw, że podczas snu mogłaś wyrządzić maluszkowi krzywdę.

  Czytaj dalej »
 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to konieczne.

  Czytaj dalej »
 • Opuchlizna w ciąży

  Opuchlizna w ciąży

  Przynajmniej połowie kobiet w ciąży puchną nogi lub stawy. To uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza latem. Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić.

  Czytaj dalej »
 • Swędzenie skóry w ciąży

  Swędzenie skóry w ciąży

  Mocno napięta, cienka i sucha skóra swędzi niemiłosiernie. W ciąży na skutek szybkiego powiększania się brzucha i piersi, trudno opanować uporczywy świąd. Można jednak spróbować sobie z nim poradzić. Podpowiadamy jak.

  Czytaj dalej »
 • Odżywianie przyszłej mamy

  Odżywianie przyszłej mamy

  Właściwe odżywianie pozwoli łatwiej przetrwać różne dolegliwości, często towarzyszące okresowi ciąży. Na odpowiednim podejściu do kwestii odżywiania skorzysta oczywiście rozwijające się dziecko.

  Czytaj dalej »
 • Nieinwazyjne badania prenatalne

  Nieinwazyjne badania prenatalne

  Diagnostyka prenatalna najnowszej generacji pozwala przyszłej mamie ocenić ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych u jej dziecka zanim przyjdzie ono na świat. Są one całkowicie bezpiecznie zarówno dla niej, jak i dla maleństwa.

  Czytaj dalej »
 • Ból pleców po porodzie

  Ból pleców po porodzie

  Z ciążą i wczesnym macierzyństwem wiąże się wiele mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości. Jedną z nich jest niewątpliwie dokuczliwy ból pleców.

  Czytaj dalej »
 • Odchudzanie jeszcze w łonie

  Odchudzanie jeszcze w łonie

  Otyłość ciężarnej stanowi duże zagrożenie dla jej dziecka. By móc zapobiegać konsekwencjom zarówno dla matki jak i dziecka, naukowcy zamierzają przeprowadzić badania, które w niektórych środowiskach budzą spore kontrowersje.

  Czytaj dalej »
 • Matki bliźniąt żyją dłużej

  Matki bliźniąt żyją dłużej

  Dwoje dzieci na raz to zazwyczaj podwójny stres, podwójne czynności do wykonania i podwójna ilość wydatkowanej energii. A jednak matki bliźniąt wydają się cieszyć lepszym zdrowiem i w większości przypadków żyją dłużej.

  Czytaj dalej »
 • Miesiąc poczęcia a ryzyko autyzmu

  Miesiąc poczęcia a ryzyko autyzmu

  Jakkolwiek dziwnie to brzmi, z najnowszych badań wynika, że dzieci poczęte w miesiącach zimowych obarczone są większym ryzykiem zaburzeń autystycznych. Czy to da się jakoś wytłumaczyć?

  Czytaj dalej »
 • Stres w ciąży grozi otyłością dziecka

  Stres w ciąży grozi otyłością dziecka

  Ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, niska waga urodzeniowa, opóźnienie rozwoju zdolności ruchowych i kapryśność noworodka – to tylko niektóre potencjalne skutki stresu przeżywanego przez przyszłą mamę. Z najnowszych badań wynika też, że silny stres w trakcie ciąży i karmienia może być czynnikiem zwiększającym ryzyko otyłości dziecka w późniejszym okresie ...

  Czytaj dalej »
 • Uwaga na pestycydy!

  Uwaga na pestycydy!

  Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność – kontakt z pestycydami może wpływać na mózg ich nienarodzonego dziecka i osłabiać jego inteligencję.

  Czytaj dalej »
 • Aktywna mama = zdrowe dziecko

  Aktywna mama = zdrowe dziecko

  Spójrzmy prawdzie w oczy – ciąża rozleniwia. Nie chcemy się nadwyrężać, pobłażamy sobie kulinarnie, a i motywacja do dbałości o sylwetkę maleje z każdym dniem. Obiecujemy sobie, że weźmiemy się za siebie po porodzie i szybko wrócimy do formy. Nie o naszą formę tu jednak chodzi...

  Czytaj dalej »
 • Obracanie dziecka

  Obracanie dziecka

  Większość dzieci przyjmuje położenie główkowe do porodu (główką w dół). Ale około 5% ustawia się poprzecznie, pupą lub stopkami do dołu. W takiej sytuacji większość porodów odbywa się za pomocą cesarskiego cięcia. Są jednak lekarze, którzy podejmują się ręcznego obracania płodu.

  Czytaj dalej »
 • W oczekiwaniu na poród

  W oczekiwaniu na poród

  Jesteś już w 8. miesiącu ciąży - coraz trudniej się poruszać, wydaje ci się, że już zawsze będziesz w ciąży. Częste wizyty w toalecie, obrzęki, zadyszka - spokojnie, już niedługo. W oczekiwaniu na poród proponujemy załatwić ważne sprawy.

  Czytaj dalej »