Poleć znajomym

Ciąża wysokiego ryzyka

Autor: , 13 marca 2010 w Ciąża, Komentarze (3) »

Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, cukrzyca i reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawem ciąży wysokiego ryzyka może być krwawienie, które pojawia się w późniejszej ciąży. Może być sygnałem przedwczesnego porodu, spowodowanego np. niewydolnością szyjki macicy lub łożyska przodującego. Lekarz zaleca wówczas leżenie w łóżku.

Do innych czynników zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży należą choroby matki.

Nadciśnienie - może prowadzić do choroby nerek, porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka z niską masą. Wysokie ciśnienie krwi (powyżej 160/105) jest wskazaniem do leczenia w szpitalu. Wzrost ciśnienia krwi może także wystąpić w drugim lub trzecim trymestrze jako objaw gestozy (zatrucia ciążowego), dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa i kontrola stanu zdrowia w ciąży.

Cukrzyca - w czasie ciąży przyszła mama musi przestrzegać specjalnej diety oraz stale kontrolować poziom glukozy we krwi. Zaburzenia tolerancji mogą pojawić się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Mają one związek ze zmianą metabolizmu pod wpływem hormonów. Występują u 3-5 proc. ciężarnych kobiet. Więcej - Cukrzyca w ciąży.

Reumatyzm - w czasie ciąży bóle są łagodniejsze i nie zagrażają rozwijającemu się dziecku, ale nawrót choroby następuje w pierwszym miesiącu po porodzie. Kobieta może wtedy potrzebować pomocy w obowiązkach domowych i opiece nad noworodkiem.

To powinno cię zaniepokoić pod koniec ciąży:

 • przestałaś odczuwać ruchy płodu (chociaż w tym czasie są one mniej intensywne niż w pierwszych miesiącach, powinnaś je odczuwać);
 • ruchy płodu są bardzo gwałtowne;
 • pojawiło się plamienie lub krwawienie z pochwy (pojawienie się jasnoczerwonej krwi wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem);
 • odeszły ci wody płodowe przed terminem.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów udaj się do lekarza, nawet jeśli nie nadszedł jeszcze przewidywany termin porodu.

Tagi: ciąża wysokiego ryzyka, choroby w ciąży, nadciśnienie w ciąży, cukrzyca w ciąży, reumatyzm w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • 36 tydzień ciąży

  Twoja macica jest już 1000 razy większa niż przed ciążą i naciska na pęcherz moczowy, co powoduje częstszą potrzebę wizyt w toalecie. Twój brzuch mógł się znacznie obniżyć, co jest ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. sysia 6 października 2011, 17:27

  ja z nadcisnieniem lezałam ostatni miesiac napatologi ciazy , katorga :(

 2. emi (Gość) 7 listopada 2011, 19:27

  a ja pragne dziecka.Mam obawy moze i nie potrzebnie,jestem zdrowa lecz boje sie ze dziecko urodzi sie z jakas wada;[ mam 33lata i juz mam syna 15lat

 3. emilcia 16 września 2015, 21:40

  wyladowalam w szpitalu na patologii ciazy rowniez, powniej pod rygorem lezenia wyszlam i lezalam w domu na supermami poduszce i tak do porodu.na szczęscie u nas wszystko skonczylo sie dobrze