Ciąża w łóżku
Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to konieczne.
W przypadku ciąży mnogiej
Ryzyko przedwczesnego porodu jest w tym przypadku większe, gdyż mięsień macicy rozciąga się na skutek obecności kilku płodów i skurcze mogą rozpocząć się na długo przed końcem ciąży. Powinnaś odpoczywać więcej zwłaszcza w trzecim trymestrze.
Łożysko przodujące
Bardzo niskie zagnieżdżenie się łożyska w macicy może stanowić dla ciąży zagrożenie. W II i III trymetrze grożą ci bezbolesne krwawienia, które pociągają za sobą ryzyko dla zdrowia matki i życia płodu.
Leżenie w łóżku i czekanie na 40 tydzień ciąży jest wówczas konieczne. Gdy dziecko jest już wystarczające dojrzałe w łonie matki, lekarz może zadecydować o zakończeniu ciąży poprzez cesarskie cięcie.
Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
Kidy pęka pęcherz płodowy lub obserwuje się jego nieszczelność, a płód nie jest dostatecznie dojrzały, by żyć poza brzuchem matki, poprzez całkowite leżenie i odpoczynek mamy szansę przedłużyć ciąże o czas, w którym za pomocą leków zwiększy się dojrzałość płuc dziecka.
Groźba poronienia
Jest to najczęstszy powód do leżenia w pierwszym trymestrze ciąży. Problemy sygnalizują krwawienie i ból w dole brzucha.
Opóźnienia w rozwoju płodu
Gdy lekarza wykryje podczas badania opóźnienia w rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, nakaże ci bezwzględny odpoczynek i leżenie w łóżku, najlepiej w pozycji na prawym boku. Wtedy to wzrasta przepływ krwi przez łożysko i poprawia się odżywienie płodu.
Nadciśnienie lub groźba rzucawki
W III trymestrze ciąży około 5-15% ciężarnych ma nadciśnienie. W tym przypadku również zaleca się odpoczynek, gdyż zmniejsza się wówczas ciśnienie tętnicze i poprawia przepływ krwi przez łożysko.
Groźba przedwczesnego porodu
Pod koniec ciąży należy unikać wysiłku i forsownych zajęć. Jeżeli lekarz zaleci leżenie w łóżku należy bezwzględnie podporządkować się jego zaleceniom.
Poleć znajomym