Poleć znajomym

Ciąża pozamaciczna

Autor: , 3 listopada 2009 w Ciąża, Komentarze (5) »

Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także jama brzuszna.

Ciąże pozamaciczne zdarzają się statystycznie - raz na 200 ciąż. Przypadki ciąż pozamacicznych bywają trudne do rozpoznania, a ich następstwa mogą być bardzo poważne. Przyczynami ciąży pozamacicznej mogą być różne stany chorobowe, które upośledzają proces dotarcia zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy. Może to być stan zapalny jajowodów, wada budowy, guzy, torbiele jajników, mięśniaki macicy.

Objawy ciąży pozamacicznej na początku są takie same jak normalnej. Dopiero około 6- 8 tygodnia może pojawić się krwawienie ciemną krwią i ból w dole brzucha. Diagnoza takiej ciąży jest jedną z najtrudniejszych, trudno jest rozpoznać przez badanie ginekologiczne czy jest prawidłowa czy nie. Istnieją dwie postacie ciąży pozamacicznej: ostra i przewlekła. Postać ostra, pełnoobjawowa jest efektem krwawienia do jamy otrzewnej z pękniętego jajowodu. Postać przewlekła zwana skąpoobjawową jest typowa dla wczesnej ciąży pozamacicznej lub ciąży obumarłej, występuje też przy rozpoczynającym się poronieniu.

Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, występują typowe objawy ciąży każda kobieta powinna zgłosić się do ginekologa. Dzięki USG, lekarz może wykryć problem, zanim jeszcze kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy. Postępowanie lekarskie zależy od stopnia rozwoju ciąży ektopowej. Gdy jest mała (poniżej 3 cm średnicy) i nie grozi jeszcze pęknięciem, stosuje się leczenie farmakologiczne. Warunkiem zastosowania leku jest brak czynności serca płodu widocznego poza jamą macicy oraz wykluczenie współistniejącej ciąży wewnątrzmacicznej. Kiedy jednak nie ma czasu na zastosowanie leku, bo w każdej chwili może nastąpić pęknięcie jajowodu, lub już nastąpił krwotok wewnętrzny, ciążę trzeba usunąć chirurgicznie. Do niedawna zabieg ten wykonywano metodą tradycyjną, przecinając powłoki brzuszne. Obecnie często stosuje się laparoskopię: w znieczuleniu ogólnym - ranki są niewielkie, szybko się goją i są prawie niewidoczne.

Kobiety po przejściu ciąży pozamacicznej, mogą mięć kłopoty z zajściem w kolejną ciążę. Powinny również być świadome tego, że kolejna ciąża może być również pozamaciczna. Dlatego też pacjentki po przejściu takiej ciąży powinny pozostawać w kontakcie ze swoim ginekologiem.

Tagi: ciąża pozamaciczna, ciąża aktopowa, objawy ciąży pozamacicznej, problemy w ciąży

Podobne artykuły:

 • Objawy ciąży

  Objawy ciąży

  Spóźnia Ci się okres, a piersi zaczynają niepokojąco boleć? Być może zaczynasz odczuwać niepokój, że to, co czujesz, to pierwsze objawy ciąży? Taka informacja może być dla Ciebie ... Więcej »

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Objawy bardzo wczesnej ciąży

  Objawy bardzo wczesnej ciąży

  W pierwszych dniach objawy ciąży są prawie niezauważalne. Więcej »

Komentarze

 1. Anna (Gość) 10 października 2011, 10:54

  Witam byłam w 6 miesiącu ciąży okazało się że ta ciąża to poza maciczna zabrali mi córeczke ,nawet Weroniki nie widziałam bo tak miała na imię był to rok 1999 wrzesień cały czas brak mi jej .....

 2. Tatsuhiko (Gość) 11 sierpnia 2013, 4:26

  im 14, maar mijn moeder zei dat het de ontnikkeliwg en im ervoor dat het geval is voor iedereen Eles mijn leeftijd ar jonger, dus maak je geen zorgen

 3. Gwenelda (Gość) 6 marca 2014, 7:46

  Presently, Puerto Rico and 14 states have some type of no-fault law. Thus does the province of Quebec in Canada. At least two states, Nv and Pa, have repealed no-fault laws. In addition, several states are toying with the thought of permitting insurance Quotes Chimp to select which system to be underneath.

 4. mmm (Gość) 4 października 2014, 16:10

  mój lekarz nie rozpoznał ciazy pozamacicznej i trafiłam na stół z krwawieniem do otrzewnowej........... był laparoskopia , nie poszło wiec mnie pocieli i usuneli ciaze wraz z jajnikiem i jajowodem ;(........ a wszystko przez zrosty po poprzednich dwóch cesarkach , które przeciez sama sobie nie zrobiłam !!!! i jak sie tu nie wku.....ć na lekarzy!!!!! ?? ??

 5. Andzelika (Gość) 19 września 2017, 13:52

  Jak USG po teście pozytywnym ?? ?? Po tescie pozytywnym lekarz nawet nie bada, każe przyjść jak się okres spozni dwa, trzy tygodnie. A pierwsze USG w Polsce przysługuje kobiecie w ciąży DOPERO W 12 TYGODNIU! O CZYM WY PISZECIE M, ŻE USG PO POZYTYWNYM TEŚCIE? Polska służba zdrowia ma inne wytyczne.