Poleć znajomym

Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

Autor: , 12 listopada 2010 w Ciąża, Komentarze (4) »

Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej.

Ciążę pozamaciczna należy traktować jako stan zagrożenia życia. Stanowi ona główną przyczynę zgonu kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Wkrótce po zatrzymaniu miesiączki zaczynają się plamienia i bóle brzucha. Z reguły przebieg ciąży pozamacicznej jest bardzo gwałtowny. Obfity krwotok do jamy brzusznej wywołuje spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy i omdlenia. Kobieta doznaje wstrząsu, którego objawami są: bladość, przyspieszenie bicia serca, niskie ciśnienie krwi oraz zimna, wilgotna skóra. Zdarza się również tak, że początkowo objawy są typowe dla normalnej ciąży, a atak następuje gwałtownie.

Częstość występowania ciąży pozamacicznej zwiększa się wraz ze wzrostem licznych stanów zapalnych przydatków, które często prowadzą do uszkodzeń i zbliznowaceń jajowodów, uniemożliwiających prawidłowe przechodzenie zapłodnionej komórki jajowej do macicy. Innymi przyczynami ciąży jajowodowej mogą być liczne torbiele, mięśniaki macicy, endometrioza, zrosty po operacjach np. wyrostka robaczkowego. Przyczyną takiej ciąży może być również stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych. Zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej występuje również u kobiet, których matki leczyły się podczas ciąży hormonalnym preparatem estrogennym DES. Także nieprawidłowe podwiązanie jajowodów w celu spowodowania niepłodności może doprowadzić do ciąży pozamacicznej.

W obecnych czasach wykrycie takiej ciąży następuje bardzo szybko, dzięki wczesnemu monitorowaniu. Wiedza i postęp w medycynie pozwalają kobiecie zachować płodność. Rozpoznanie ciąży następuje poprzez badanie USG oraz badanie krwi na poziom hormonów HCG. Poziom tego hormonu znacznie wzrasta w normalnej ciąży. Jeżeli jest on niższy, należy przeprowadzić dokładne badania. Leczenie ciąży pozamacicznej możliwe jest tylko w warunkach szpitalnych i zależy od zaawansowania i lokalizacji ciąży. Jeśli jajowód uległ pęknieciu, konieczna będzie natychmiastowa operacja dla ratowania życia pacjentki. W lżejszych przypadkach możliwe jest leczenie zachowawcze lub laparoskopowo.

Niekiedy w razie wczesnego rozpoznania ciąży jajowodowej, możliwe jest zachowanie jajowodu. W bardziej zaawansowanych ciążach niekiedy trzeba usunąć go w całości lub częściowo. Pozostawienie odpowiedniej części jajowodu pozwala na próbę jego rekonstrukcji. W każdym jednak przypadku występuje duże ryzyko następnej ciąży pozamacicznej. Jeśli kobieta nie zdoła już zajść w ciążę w sposób naturalny, alternatywą jest zapłodnienie in vitro.

Po przejściu operacji należy podjąć aktywność tak szybko, jak tylko to możliwe. Takie postępowanie pozwala na szybkie uporanie się z depresją pooperacyjną. Należy jednak unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i nie przemęczać się przez około 6 tygodni. Do momentu całkowitego wyzdrowienia konieczne jest też wstrzymanie się od stosunków płciowych.

Jednak w wielu przypadkach kobiety po przejściu zabiegu usunięcia ciąży pozamacicznej w drugą ciąże już rozwijającą się prawidłowo zachodzą bez większych problemów.

Tagi: ciąża pozamaciczna, ciąża jajowodowa, ciążą ektopowa, leczenie ciąży pozamacicznej, ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej

Podobne artykuły:

 • Kurcze mięśni i ból nóg w ciąży

  Kurcze mięśni i ból nóg w ciąży

  Bolesne kurcze są dosyć powszechne u kobiet w ciąży. Pojawiają się najczęściej w nocy w drugim i trzecim trymestrze. Przyszła mama po ciężkim dniu, z coraz większym brzuchem w nocy ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

Komentarze

 1. dora27 12 października 2011, 19:18

  o rany! okropieństwo

 2. bAbelek 31 maja 2012, 14:59

  a tym bardziej jak się to przeżyje :(

 3. niedoszła mama (Gość) 2 lipca 2012, 13:37

  u mnie, niestety, w 8 tygodniu ciąży, na 2 dni przed pierwszym USG doszło do pęknięcia jajowodu, wcześniej nie było żadnych oznak ciąży pozamacicznej :( było tak, jak tu opisano - bardzo gwałtowny przebieg, aż do omdlenia, trafiłam prosto na stół operacyjny, wycięto mi jajowód :( jak tylko minie odpowiedni czas znowu zaczynamy starania, ale ile to nam zajmie (pierwsze starania trwały rok...) i czy nie będzie to kolejna ciąża pozamaciczna tego nikt nie wie, a u mnie to wywołuje tylko większe obawy... nikomu tego nie życzę... jak dowiedziałam się o ciąży to był najszczęśliwszy dzień mojego życia, miałam ochotę krzyczeć z radości i powiedzieć o tym wszystkim! jeśli uda się nam zajść w kolejną ciążę, to nie powiemy o niej nikomu do momentu, w którym nie będziemy mieli absolutnej pewności, że ciąża przebiega prawidłowo... na pewno kolejny test ciążowy nie wywoła u mnie takiej radości, raczej obawy o przyszłość i zdrowie maleństwa i moje... :(

 4. ola (Gość) 12 października 2012, 17:09

  dowiedziałam sie że jestem w ciąży.. niestety jak się potem okazało była to ciąża pozamaciczna.. oprócz lekkiego krwawienia/plamienia zero innych objawów.. niestety jak tylko się dowiedziałam moja lekarka skierowała mnie odrazu do szpitala.. następnego dnia zabieg (laparoskopowo). udało się niczego nie naruszyć.. lekarz powiedział że w przyszłości mogę starać się o dzidziusia. conajmniej pół roku miałam brać tabletki antykoncepcyjne dopóki wszystko się nie zagoi. Po czterech miesiącach poszłam do mojej lekarki ponieważ spóźniał mi się okres (myślałam że to przez te tabletki coś mi się poprzestawialo w organiźmie). okazało się że jestem w 14 tyg ciąży. byłam w szoku.. oczywiście ucieszyłam sie i jak najszybciej wróciłam do domu żeby powiedzieć o tym mężowi. teraz jestem w siódmym miesiącu ciąży. dzidziuś rozwija się prawidłowo.. oby tak dalej... myśle że to był właśnie mój mały cud... bo przecież cuda się zdarzają... warto w nie wierzyć :)