Poleć znajomym

Ciąża na sportowo

Autor: , 27 listopada 2010 w Ciąża, Komentarze (6) »

Aktywność fizyczna w czasie ciąży to nie tylko lepsze przygotowanie do porodu, to również lepsze samopoczucie i zminimalizowanie dolegliwości w tym trudnym okresie.

Jeśli do tej pory nie uprawiałaś sportu, to przy wyborze ćwiczeń powinnaś poprosić lekarza o konsultacje czy wybrany rodzaj aktywności jest dla ciebie wskazany. Do wyboru masz kilka rodzajów zajęć. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór aktywności zorganizowanej specjalnie dla przyszłych mam lub znalezienie osobistego trenera. Jeśli nie masz takich możliwości, to zawsze może ci towarzyszyć mąż lub przyjaciółka.

U kobiet, które są aktywne podczas ciąży poród przebiega szybciej i łatwiej, a dzieci osiągają lepszą ocenę w skali Apgar. Poza tym kobietom tym łatwiej jest zachować lub wrócić do odpowiedniej wagi.

Gimnastyka

Gimnastyka usprawnia całe ciało, koryguje postawę, uczy prawidłowego zachowania podczas wykonywania codziennych czynności, uelastycznia mięśnie dna miednicy oraz uczy prawidłowego oddychania, co szczególnie przyda się podczas porodu. Na zajęcia gimnastyczne najlepiej zapisać się do grupy prowadzonej dla przyszłych mam. Program dobrany jest zarówno dla mniej jak i bardziej aktywnych. Do treningu należy przygotować sobie wygodny i lekki strój.

Aqua fitness

Ćwiczenia w wodzie należą do najbezpieczniejszych i najzdrowszych form ruchu. Nie obciążają stawów rąk i nóg, jak też kręgosłupa. Zanurzenie w wodzie daje poczucie lekkości i odprężenia. Podczas zajęć w łączona jest muzyka i jej rytmu wykonywane są ćwiczenia. Zajęcia mogą odbywać w wodzie do pasa, do klatki piersiowej i całkiem głębokiej, wówczas korzysta się ze specjalnych pasów zwiększających wyporność. Do ćwiczeń wykorzystuje się różne przyrządy np. deski do nauki pływania, rurki piankowe, piłki itp. Aqua fitness to ćwiczenia, które przede wszystkim odciążają stawy i kręgosłup. Wzmacniają również mięśnie całego ciała, zwiększają elastyczność ścięgien i wiązadeł. Poprawiają ogólną kondycję i równowagę. Wpływają bardzo korzystnie na dobre samopoczucie, likwidują stres. Ćwiczyć mogą zarówno kobiety w początkowej ciąży jak też i w zaawansowanej, wysportowane i niewysportowane. Nie trzeba umieć pływać.

Joga

Ten rodzaj treningów w ostatnich latach jest coraz bardzie popularny. Joga to zestaw ćwiczeń i medytacji, które niektórzy wykonują, by rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić ciało, a inni, by odprężyć umysł. A kobietom w ciąży z pewności i jedno i drugie bardzo jest potrzebne. Dzięki jodze mogą zadbać o swoją sylwetkę, zrelaksować się i jednocześnie przygotować do porodu. Na zajęciach jogi wykorzystuje się wybrane i uproszczone wersje klasycznych asan. Ćwiczenia takie przygotowują stawy i kręgosłup do noszenia coraz to większego ciężaru i dzięki temu zapobiega bólom placów, ułatwia oddychanie, zapewnia lepszy dopływ tlenu dla dziecka. Asany poprawiają też krążenie krwi, ułatwiają trawienie, przez co zapobiegają powstawaniu żylaków, wzdęć, zgagi. Joga pozwala również na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, a także uelastycznia miednicę, biodra i wnętrza ud. Zajęcia powinny odbywać pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela.

Spacery

Jest to najprostszy rodzaj aktywności fizycznej, którą może uprawiać bez specjalnych przygotowań. Potrzebne jedynie będą odpowiednie buty i wygodny strój. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z maszerowaniem, zacznij od spokojnego spaceru od 20-30 minut. Z tygodnia na tydzień możesz zwiększać czas marszu oraz jego prędkość. Spacer możesz urozmaicić ćwiczenia przy ławce czy drzewie. Opierając się o ławkę, wykonuj ćwiczenie w rodzaju pompek, wzmocnisz w ten sposób mięśnie klatki piersiowej. Bardzo dobrą formą spaceru jest maszerowanie z kijkami - nordic walking. Ćwiczenia te poprawiają krążenie, usprawniają oddech, dotleniają cały organizm. Ponadto ćwiczenia na świeżym powietrzu relaksują.

Tagi: aktywność fizyczna w ciąży, ćwiczenia w ciąży, gimnastyka w ciąży, aktywna ciąża, joga, aqua fitness

Podobne artykuły:

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. schmetterling 26 lutego 2011, 11:58

  ja pedałuję na rowerku stacjonarnym i dzięki temu świetnie się czuję

 2. madziarka19 3 marca 2011, 8:25

  Ja spaceruję,ale jest mi coraz ciężej na dalekich odległościach,więc przerzucam się na spacery blisko domu.

 3. krakowska21 (Gość) 11 kwietnia 2011, 11:27

  a ja chodziłam na gimnastykę dla kobiet w ciąży. I powiem szczerze, że to nie tylko wzmocnienie mięśni, relaks, ale przede wszystkim chwila dla siebie. Warto się tym delektować :)

 4. Black_rose 29 października 2011, 18:33

  ja spacerowałam i trochę ćwiczyłam na szkole rodzenia, ale poza tym niestety nie mogłam sobie pozwolić na więcej

 5. otylka (Gość) 30 grudnia 2013, 0:26

  ja wybralam dla siebie basen, uwielbiam plywac, a w wodzei nie czuje tego uciazliwego bolu plecow i ciezaru ciazowego brzuszka, dlatego 2-3 razy w tygodniu chodze na basen, jedynie czego sie obawialam to infekcje pochwy, po basenach czesto sie przytrafiaja... dlatego od razu kupilam provag i biore go profilaktycznie cala ciaze, bo ma on polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego, za co poleca go Polskie Towarzystwo Gienkologiczne, mam wiec nadzieje, ze skutecznie chroni przed infekcjami pochwy

 6. Kornela (Gość) 26 czerwca 2016, 10:44

  Wygodne buty są podstawą!! Ja sporo spacerowałam i wiem, żeby się nie męczyć trzeba mieć koniecznie dobrze dobrane buty. Zresztą tak zawsze powinno być. Ja wczoraj nawet zmawiałam w Shoe4U super kwieciste sportowe butki i w dobrej cenie.