Ciąża i Poród

 • Biegunka w ciąży

  Biegunka w ciąży

  Biegunka, czyli częste oddawanie luźnych stolców, zdarza się nieco rzadziej w ciąży, niż na przykład zaparcia. Niemniej jednak, trzeba powiedzieć, że stan błogosławiony w żaden sposób nie zwiększa ryzyko występowania biegunki.

  Czytaj dalej »
 • Cytomegalia w ciąży

  Cytomegalia w ciąży

  Cytomegalia to choroba wirusowa szeroko rozpowszechniona wśród ludzi w zasadzie z każdego zakątka świata i w większości przypadków nie daje ona żadnych objawów.

  Czytaj dalej »
 • Karmiąca mama chora

  Karmiąca mama chora

  Jeżeli jesteś przeziębiona lub masz grypę, możesz bez obaw karmić dziecko. Twój pokarm to dla malucha najlepsza szczepionka. Musisz jednak uważać na lekarstwa, które będziesz zażywać podczas choroby.

  Czytaj dalej »
 • Przyrost wagi w ciąży

  Przyrost wagi w ciąży

  Jesteś w ciąży? Gratulujemy! Ale musisz pogodzić się z tym, że prawdopodobnie Twoje ciało mocno się zmieni. Przede wszystkim, przybierzesz na wadze. Nie jest powiedziane, ile to będzie dokładnie, ale musisz pamiętać o tym, aby przyrost wagi nie był ani za duży, ani zbyt mały.

  Czytaj dalej »
 • Twardy brzuch w ciąży

  Twardy brzuch w ciąży

  Twardnienie brzucha w ciąży nie koniecznie musi być związane z jakimkolwiek zagrożeniem, choć jeśli brzuch twardnieje często i towarzyszą temu dolegliwości bólowe lub krwawienia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

  Czytaj dalej »
 • Zaparcia w ciąży

  Zaparcia w ciąży

  Zaparcia, czyli właściwie rzadkie oddawanie twardych i suchych stolców, mogą pojawiać się u kobiety ciężarnej od chwili poczęcia. Dodatkowo, mogą im towarzyszyć pewne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, do których zaliczamy tzw. wiatry. Zaparcia w czasie ciąży są bardzo powszechnym problemem, dlatego też prawdopodobnie pojawią się i u Ciebie.

  Czytaj dalej »
 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w czasie ciąży. Jednakże, opryszczka może się uaktywnić dopiero przed samym porodem, co zwiększa ryzyko zakażenia dziecka.

  Czytaj dalej »
 • Hemoroidy w ciąży

  Hemoroidy w ciąży

  W okresie ciąży czekają na Ciebie mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Jednym z nieprzyjemnych objawów, jaki może towarzyszyć ciąży, są hemoroidy. Sprawdź, jak złagodzić ich objawy, gdy już się pojawią.

  Czytaj dalej »
 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy powinnaś jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską, a kiedy możesz sobie ulżyć samodzielnie.

  Czytaj dalej »
 • Temperatura w ciąży

  Temperatura w ciąży

  W początkowym okresie ciąży Twoja temperatura ciała najprawdopodobniej będzie się różnić od książkowej.

  Czytaj dalej »
 • Toksoplazmoza w ciąży

  Toksoplazmoza w ciąży

  Możliwe, że zaraziłaś się toksoplazmozą jeszcze przed zajściem w ciążę. W takim przypadku Twój organizm zdążył już wytworzyć ochronne przeciwciała. Sytuacja jest o wiele bardziej poważna, jeśli toksoplazmozą zarazisz się już będąc w ciąży.

  Czytaj dalej »
 • Waga w ciąży

  Waga w ciąży

  Przybieranie na wadze w ciąży jest sytuacją zupełnie normalną, choć trzeba powiedzieć, że jedne kobiety tyją więcej, inne mniej. Trzeba więc utrzymywać odpowiednią masę ciała, aby po ciąży móc szybko zrzucić dodatkowe kilogramy.

  Czytaj dalej »
 • Seks w ciąży

  Seks w ciąży

  Wiele par spodziewających się dziecka zastanawia się, czy można w okresie ciąży uprawiać seks? Lekarze ginekolodzy przekonują jednak, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma medycznych przeciwwskazań do zaprzestania współżycia. Trzeba tylko uważać, aby pozycje seksualne na każdym etapie ciąży były jak najbardziej bezpieczne dla dziecka, które znajduje się w ...

  Czytaj dalej »
 • Objawy ciąży

  Objawy ciąży

  Spóźnia Ci się okres, a piersi zaczynają niepokojąco boleć? Być może zaczynasz odczuwać niepokój, że to, co czujesz, to pierwsze objawy ciąży? Taka informacja może być dla Ciebie „gromem z jasnego nieba”, albo wręcz przeciwnie – wyczekiwaną od dawna nowiną, z której będziesz się tylko cieszyć.

  Czytaj dalej »
 • Aromaterapia w czasie ciąży

  Aromaterapia w czasie ciąży

  Odpowiednio dobrane zapachy mogą mieć korzystny wpływ na nasze samopoczucie w ciąży. Jedne pozwolą nam się odprężyć, drugie pobudzą do działania. Sprawdź, jakie olejki eteryczne można bezpiecznie stosować, a których lepiej unikać.

  Czytaj dalej »
 • Żylaki w ciąży

  Żylaki w ciąży

  Żylaki to częsta przypadłość ciężarnych. Powstają na skutek zwiększonej masy ciała i zahamowania odpływu krwi do serca. Żyły rozszerzają się, by pomieścić więcej krwi. Sprawdź, co możesz zrobić, by im zapobiec.

  Czytaj dalej »
 • Przygotuj się do zajścia w ciążę

  Przygotuj się do zajścia w ciążę

  Nie zawsze udaje się zaplanować moment poczęcia dziecka, ale już sama świadomość chęci jego posiadania sprzyja temu, by jak najlepiej się do niej przygotować. Dbałość o zdrowie, dietę i dobrą formę przed zajściem w ciążę zwiększa szansę na jej spokojny przebieg i urodzenie zdrowego dziecka.

  Czytaj dalej »
 • Intymne infekcje w ciąży

  Intymne infekcje w ciąży

  W czasie ciąży po wpływem hormonów, pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy, a to sprzyja zakażeniom grzybiczym.

  Czytaj dalej »
 • Życie po cesarskim cięciu

  Życie po cesarskim cięciu

  Jeśli względy medyczne lub sama zdecydowałaś się na cesarskie, powinnaś wiedzieć co cię czeka po takim zabiegu i jak długo będziesz dochodzić do siebie.

  Czytaj dalej »
 • Listerioza w ciąży

  Listerioza w ciąży

  Listerioza to rodzaj zatrucia pokarmowego, wywołanego przez bakterię listerii. Szczególnie niebezpieczna może być dla rozwijającego się dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nią ustrzec.

  Czytaj dalej »