Ciąża i Poród

 • Lewatywa przed porodem

  Lewatywa przed porodem

  Lewatywa jest zabiegiem oczyszczającym okrężnicę przez wprowadzenie odpowiedniego płynu i prawie natychmiastowym wypróżnieniem.

  Czytaj dalej »
 • Zagrożenie zdrowia w połogu

  Zagrożenie zdrowia w połogu

  Sprawdź, kiedy powinnaś udać się do lekarza.

  Czytaj dalej »
 • Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wysoki poziom leukocytów w ciąży

  Wszyscy doskonale wiemy jak ważne są systematyczne badania krwi, a zwłaszcza w ciąży. Podwyższony poziom leukocytów, białych krwinek krwi, może świadczyć o wystąpieniu jakiegoś procesu zapalnego.

  Czytaj dalej »
 • Wywoływanie porodu

  Wywoływanie porodu

  Nie zawsze kobiecie udaje się urodzić swoje dziecko w 40. tygodniu ciąży. Czasami niezbędne jest sztuczne wywoływanie porodu.

  Czytaj dalej »
 • Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza

  Ciąża bliźniacza wymaga większej dbałości o siebie i częstszych wizyt u lekarza. Przyszła mama bliźniaków jest bardziej narażona na różne dolegliwości i schorzenia np. żylaki, zatrucia ciążowe, skrócenie szyjki macicy, przedwczesny poród.

  Czytaj dalej »
 • Bliźniaki - podwójna radość

  Bliźniaki - podwójna radość

  Bliźniaki to podwójna radość, ale i podwójne obowiązki. Większe zmęczenie, stres i wydatki. Jeśli spodziewacie się bliźniaków, to pamiętajcie, że dacie radę, na świecie są miliony bliźniaków i ich rodzice jakoś sobie poradzili.

  Czytaj dalej »
 • Rola łożyska

  Rola łożyska

  Łożysko spełnia rolę układu pokarmowego, płuc i nerek rosnącego w brzuszku mamy dziecka. Tworzy się ono w kilka dni po poczęciu, kiedy to zarodek dotrze do macicy by zagnieździć się w błonie śluzowej wyściełającej jej ścianę.

  Czytaj dalej »
 • Witamina E na płodność i laktację

  Witamina E na płodność i laktację

  Witamina E zmniejsza ryzyko rozwoju raka, choroby niedokrwiennej serca, zaćmy, chorób infekcyjnych. Ponadto jest bardzo ważna dla kobiet planujących potomstwo, w okresie ciąży i laktacji. Specjaliści uważają, że powinna być tak samo suplementowana jak kwas foliowy.

  Czytaj dalej »
 • Jak złagodzić ból porodowy? - Metody naturalne

  Jak złagodzić ból porodowy? - Metody naturalne

  Nie chcesz korzystać ze znieczulenia farmakologicznego podczas porodu dla złagodzenia bólu. Jest kilka sposobów aby panować nad skurczami i zmniejszyć ból.

  Czytaj dalej »
 • Nadciśnienie w ciąży

  Nadciśnienie w ciąży

  Bywa, że niektóre kobiety cierpią na nadciśnienie jeszcze zanim zajdą w ciążę. Z kolei, u innych problem wysokiego ciśnienia krwi może pojawić się dopiero w ciągu pierwszego trymestru ciąży.

  Czytaj dalej »
 • Magnez w ciąży

  Magnez w ciąży

  Dieta bogata w witaminy i mikroelementy jest bardzo istotnym czynnikiem w ciąży, bowiem może zapewnić dostarczanie organizmowi matki, a w konsekwencji, również i dziecka, odpowiednich składników odżywczych.

  Czytaj dalej »
 • Białko w moczu w ciąży

  Białko w moczu w ciąży

  Kobieta ciężarna powinna znajdować się pod stałą opieką lekarską. Bardzo ważne jest przy tym wykonywanie okresowych badań laboratoryjnych, aby wykryć najmniejsze zmiany w jej organizmie i na odpowiednim etapie zastosować kurację farmakologiczną, gdyby działo się coś nieprawidłowego.

  Czytaj dalej »
 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka.

  Czytaj dalej »
 • Witaminy w ciąży

  Witaminy w ciąży

  Dieta kobiety w ciąży powinna zostać dobrana w sposób jak najbardziej optymalny, aby mogła ona dostarczyć swojemu dziecku wszelkie, niezbędne składniki odżywcze. Witaminy to jeden z elementów, które koniecznie muszą znaleźć się w jej składzie. Sposób odżywiania ciężarnych powinien być inny, niż kobiet, które nie oczekują dziecka.

  Czytaj dalej »
 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle szczęśliwe, że nie doświadczają tego przykrego skądinąd objawu, jednakże są one w zdecydowanej mniejszości.

  Czytaj dalej »
 • Wzdęcia w ciąży

  Wzdęcia w ciąży

  Podczas ciąży musisz zmagać się z wieloma problemami natury czysto fizjologicznej. Nic nie możesz na to poradzić, że pojawiają się u Ciebie wymioty, nudności, czy wzdęcia, ale za to skutecznie możesz im przeciwdziałać.

  Czytaj dalej »
 • Kwas foliowy w ciąży

  Kwas foliowy w ciąży

  Ciąża jest okresem szczególnym w życiu każdej kobiety, dlatego też wiele pań próbuje się do niej należycie przygotować. Środowiska lekarskie są zgodne, jeśli chodzi o konieczność zażywania kwasu foliowego na kilka tygodni przed planowanym zajściem w ciążę i podczas jej pierwszego etapu.

  Czytaj dalej »
 • Palenie w ciąży

  Palenie w ciąży

  Papierosy szkodzą – ten fakt znany jest nam od wielu lat, ale palacze tak naprawdę nic sobie nie robią ze szkodliwości ich ulubionego „dymka”. Wiedzą, co może wywołać palenie, ale pomimo to palą, niszcząc sobie zdrowie i narażając swoich najbliższych na bierne palenie.

  Czytaj dalej »
 • Kawa w ciąży

  Kawa w ciąży

  Używki w ciąży, niezależnie od ich rodzaju, są w pewnym stopniu szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Dlatego też, jeśli jesteś mamą, a przy tym nałogowo pijesz kawę, powinnaś z niej jak najszybciej zrezygnować.

  Czytaj dalej »
 • Rozstępy w ciąży

  Rozstępy w ciąży

  Rozstępy w ciąży są powszechnie spotykanym defektem. Są to różowe lub czerwone znamiona, które z czasem bledną i nabierają koloru błyszczącego srebra po porodzie. Pojawiają się one u około połowy kobiet ciężarnych i mogą powodować swędzenie.

  Czytaj dalej »