Poleć znajomym

Ciąża bliźniacza

Autor: , 6 października 2010 w Ciąża, Komentarze (24) »

Ciąża bliźniacza wymaga większej dbałości o siebie i częstszych wizyt u lekarza. Przyszła mama bliźniaków jest bardziej narażona na różne dolegliwości i schorzenia np. żylaki, zatrucia ciążowe, skrócenie szyjki macicy, przedwczesny poród.

W ciąży bliźniaczej w łonie kobiety jednocześnie rozwija się dwoje dzieci. Jednak warunki w jakich się to odbywa mogą się różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia z bliźniakami jedno- czy dwujajowymi. Bliźniaki jednojajowe, niemal identyczne genetycznie i bardzo do siebie podobne, mogą różne cechy charakteru oraz niepowtarzalne linie papilarne.

Medycyna dzieli ciąże bliźniacze na:

 • dwukosmówkową dwuowodniową - każde dziecko ma własne łożysko i oddzielny worek owodniowy. W takich warunkach rozwijają się bliźnięta dwujajowe. Ale również w ciąży jednojajowej dzieci mogą mieć osobne kosmówki i owodnie. Dzieje się tak, gdy do podziału komórki dojdzie najpóźniej czwartego dnia od zapłodnienia, ale jeszcze przed zagnieżdżeniem się w błonie śluzowej macicy. Z takiej ciąży bliźnięta są genetycznie najbardziej podobne do siebie.

 • jednokosmówkową dwuowodniową - dzieci mają jedno łożysko, ale rozwijają się w osobnych workach owodniowych. Do takiego podziału dochodzi pomiędzy 4-7 dniem po zapłodnieniu i dotyczy wyłącznie bliźniaków jednojajowych.

 • jednokosmówkowa jednoowodniowa - maluchy odżywiają się przez jedno łożysko i rosną w jednym worku owodniowym. Z takiej ciąży urodzą się bliźnięta jednojajowe, najczęściej są to dziewczynki. Ale nawet bliźnięta jednojajowe mogą być różnej płci. Dzieje się tak, gdy komórka jajowa najpierw podzieli się, a dopiero potem zostanie zapłodniona.

Badania

Badanie USG powinno być przeprowadzone w pierwszym trymestrze ciąży. Pozwoli ono ustalić czy maluch rozwijają się we wspólnym worku owodniowym czy osobnych oraz czy dzieci odżywiają się przez jedno łożysko, czy dwa. Ustalenie tego ma wpływ na cały przebieg ciąży i rozwój płodów, bowiem ciąże bliźniacze należą do ciąż wysokiego ryzyka, a stopień tego zagrożenia często jest uzależniony ile wytworzyło się łożysk i worków owodniowych.

Zagrożenia

Bliźniaki w życiu płodowym od ciąży pojedynczej, są bardziej narażone na zaburzenia w odżywianiu, uciśnięcia pępowiny i zakłócenia rozwoju. Najmniej narażone są dwojaczki, które rozwijają się w osobnych workach owodniowych z dwoma łożyskami. Maluchy mogą bawić się ze sobą, dotykać i kontaktować przez ściany owodni, ale nie robią sobie krzywdy, bo są oddzielone błonami płodowymi.

O wiele większej uwagi wymaga ciąża bliźniacza ze wspólnym łożyskiem. W takiej ciąży może dojść do powstania w łożysku połączeń naczyniowych między układami krążenia obu bliźniaków. Niekiedy łączą się tętnica z tętnicą, a czasem także żyła z żyłą, lub tętnica z żyła drugiego dziecka. Ten ostatni przypadek jest szczególnie niebezpieczny. Krew płynie bowiem z jednego płodu do drugiego, można powiedzieć że jedno dziecko kradnie krew drugiemu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla obojga bliźniąt, gdyż jedno ma tej krwi na mało, a drugie za dużo. Szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala podjąć leczenie i zminimalizować jej konsekwencje. Jedną z metod leczenia jest laserowe zamykanie nieprawidłowych połączeń naczyniowych.

Największym ryzykiem obarczona jest ciąża jedkosmówkowa jednoowodniowa- dzieci rozwijają się w jednym łożysku i jednym worku owodniowym. Zagrożone są powikłaniami pępowinowymi (zapętleniem, okręceniem jednej pępowiny wokół drugiego tułowia) czy niecałkowitym rozdzieleniem płodów (bliźnięta syjamskie). W takich przypadkach ciąża wymaga stałej konsultacji lekarskiej i sumiennego stosowania się do zaleceń. Najczęściej dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się już od 26 tygodnia ciąży leżenie w szpitalu. Tam regularnie przyszła mam poddawana jest badaniom i monitorowaniu stanu rozwoju płodów. Niekiedy lekarze podejmują decyzję o wcześniejszym rozwiązaniu takiej ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Poród

Ułożenie dzieci w ciąży bliźniaczej wiele zależy od rodzaju porodu, czy będzie on naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Jeśli oboje bliźniąt będzie skierowane główką do dołu, to mogą urodzić się w sposób naturalny. Na szczęście takich przypadków jest bardzo dużo, bo aż 45%. Na poród naturalny jest też duża szansa, gdy jeden maluch ustawia się główką, a drugi pupą w dół. W przypadku gdy dzieci ułożone są poprzecznie lub gdy oba pupami w dół, przesądza to o rozwiązaniu poprzez cesarskie cięcie.

Tagi: ciąża bliźniacza, rodzaje ciąży bliźniaczej, zagrożenia ciąży bliźniaczej, poród bliźniąt

Podobne artykuły:

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. Odzież Ciążowa (Gość) 1 listopada 2010, 13:34

  Babski świat to bezpośredni importer markowej odzieży z Wielkiej Brytani.
  Babski Świat - oferuje modną markową odzież damską, odzież młodzieżową, odzież damską[/url] dużych rozmiarów xxl oraz odzież ciążową w najniższych cenach na polskim rynku.
  Posiadamy miedzy i odzież ciążowa, producentów takich jak GAP, Next, Marks&Spencer , Dorothy Perkins, Mothercare, Red Herring, George, Evie i wiele innych marek.
  Pomimo że jest to odzież najwyższej jakości, najbardziej cenionych producentów odzieży ciążowej, to ceny są niższe niż u polskich producentów odzieży ciążowej.
  Babski świat to bezpośredni importer markowej odzieży z Wielkiej Brytani.

 2. karola (Gość) 4 listopada 2010, 16:17

  A gdzie można znaleść ten sklep ?? ??

 3. Ubrania ciążowe (Gość) 11 listopada 2010, 23:29

  Ja znalazłam bez problemu wystarczy wpisać w google babski swiat.

  babski-swiat com pl

 4. madziarka19 28 lutego 2011, 14:04

  Mi się zawsze marzyły bliźniaki :)

 5. Margolcia 11 kwietnia 2011, 13:13

  ja mnie kopnął ten zaszczyt i mam bliźnięta :)

 6. konwalia 12 maja 2011, 13:09

  I ja też. :)

 7. mamaela 12 czerwca 2011, 10:39

  Oddaję część mamusiom bliźniaków- z jednym w brzuchu, przy porodzie i po urodzeniu jest "jazda", a co dopiero z dwójką. Moja znajoma ma bliźniaki i przez ponad rok, z trudem sama sobie radziła. Teraz jak mają po 2,5 roczku już mówi, że jest lepiej. Najgorzej było jak zaczynały same chodzić, każde w inną stronę :)

 8. snoopy90 21 czerwca 2011, 20:41

  a ja zazdroszcze podwójnego szcześcia

 9. Babski Swiat (Gość) 28 czerwca 2011, 19:39

  Do karola
  Sklep Babski Świat z odzieżą ciążową mieści się w Bielsku-Białej przy ulicy Barlickiego 23

 10. Dorka (Gość) 8 sierpnia 2011, 16:58

  ja obecnie jestem w ciązy z blizniakami bedziemy mieli parke,dodam ze mamy juz czworke mysle ze jakos damy sobie rade pozdrawiam szczesliwe mamusie :)

 11. sysia 4 października 2011, 22:08

  Jak byłam w szpitalu to była babka z bliźniaki która przytyła 8 kg

 12. Black_rose 29 października 2011, 18:39

  z jednym chodzenie w ciąży to kupa bólu i problemów czasem a co dopiero jakby mi tak dwoje miało po nerkach kopać :/ oj oj oj

 13. ewa (Gość) 12 listopada 2011, 12:45

  ja jestem w 32 tyg z blixniakami i przytyłam 8,5 kg :) chudnąc wszędzie poza brzuszkiem- wysysają wszytko

 14. Dagmara (Gość) 27 grudnia 2011, 22:34

  dzieki klinice www fertilitycenter-crete gr zaszlam w ciaze i to blizniaczą jestem najszczes;liwsza kobietą na swiecie. jesli masz problem z zajsciem w ciaze polecam to miejsce

 15. karola (Gość) 30 stycznia 2012, 11:50

  To fakt co pisze ewa :) Ja też jestem w ciązy bliźniaczej - 30 tydz - przytyłam na razie 7 kg. Przybrałam tylko w brzuchu + 40 cm, za to w biodrach i udach cm baaaardzo poleciały w dół :) Bliźniaki wyciągają wszystko :)

 16. Andzia (Gość) 15 lutego 2012, 11:17

  Ja tez jestem w ciazy z blizniakami. bede miala dwoch chlopakow. jestem w 22 tyg i juz 7kg przytylam :(

 17. Justyna (Gość) 16 marca 2012, 10:32

  Jejciu jak ja się boję tych bliźniaków. Nie sądziłam nigdy że mnie to spotka i się nie mogę oswoić. Dobrze mi z mężem mam pasierba. Ale jakoś strach na razie mnie paraliżuje

 18. Asia (Gość) 21 marca 2012, 11:21

  Ja bylam mama blizniakow jednojajowych i jednoowodniowych. Zostal mi tylko jeden blizniaczek drugi zmarl :( ( bo owinol sie pepowina. Lekarz nie wywiazal sie z obowiazku monitorowania dzieci co 2 tyg. urodzilam w 33 tyg.Przytylam 12 kg a dzieci 1)2,550kg 2)2,600
  I zazdroszcze mamom blizniakow ze ma ich calych i zdrowych.

 19. dubeltowa mama (Gość) 10 czerwca 2012, 18:22

  Jestem w 28 tygodniu ciąży. Zawsze marzyłam o bliźniakach i udało się. Przytyłam już 14kg, nigdy nie należałam do szczupłych kobiet, ale ciąża idzie mi tylko w brzuch. Mam obawy, czy sobie poradzę, ale przede wszystkim jestem podwójnie szczęśliwa. Pozdrawiam

 20. PreMediCare (Gość) 3 sierpnia 2012, 11:18

  Drogie Panie,

  z ciążą bliźniaczą mamy do czynienia wówczas, gdy w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody. Lekarze wyróżniają dwa zasadnicze rodzaje ciąż bliźniaczych, w wyniku których na świat przychodzą bliźniaki jednojajowe tzw. identyczne, bądź też nieidentyczne nazywane bliźniakami dwujajowymi. Z medycznego punktu widzenia najważniejsze jest jednak stwierdzenie czy bliźniaki mają osobne czy wspólne łożysko (kosmówkę). Mimo tego, iż ciąża mnoga nie jest niczym wyjątkowym, przez lekarzy traktowana jest jako ciąża podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że mama bliźniaków powinna szczególnie dbać o siebie i swoje zdrowie. Koniecznie więc przez te 9 miesięcy powinna regularnie odwiedzać ginekologa i obowiązkowo wykonać badania prenatalne. Przyszła mama musi pamiętać, że ciąża mnoga oznacza częstsze niż zwykle wizyty kontrolne. W pierwszym i drugim trymestrze będzie ona musiała spotykać się ze swoim lekarzem prowadzącym co 2–3 tygodnie, a w trzecim nawet co tydzień. Przed nią również znacznie więcej badań USG – raz w miesiącu w przypadku bliźniąt dwukosmówkowych lub raz na dwa tygodnie, jeśli spodziewa się bliźniąt jednokosmówkowych. Ciąża bliźniacza to ogromne wyzwania dla przyszłej mamy. Warto jednak je podjąć, aby po 9 miesiącach cieszyć się podwójnym szczęściem.

  Zespół Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare

 21. gosiaczek111 22 maja 2014, 9:29

  witam wszystkie przyszle mamy zarowno bliżniat jak i jedynaków.w 5t5d dowiedzialam sie za bede miec prawdopodobnie blizniaki na poczatku szok ale potem juz spokojnie trzeba sie cieszyc i tyle ;) martwi mnie natomiast fakt ze jeden pecherzyk ciazowy mial 16mm i juz bylo widac zarodek natomiast drugi 12 mm lekarka cos tam dostrzegla ale pewna nie byla czy dalej sie rozwinie i nie kazala myslec o ciazy jako blizniaczej.mam ciemne plamienia od tygodnia i nie wiem co robic lekarka kazala przyjsc za dwa tygodnie bo wszystko sie wyjasni. Mam pytanie czy rzeczywiście to duza roznica pęchezykow i jakie mam szanse ze urodze dwoje .dziekuje za odpowiedzi i czekam z niecierpliwoscia

 22. A. (Gość) 24 czerwca 2014, 19:15

  Gosiaczek111, nie martw się stwierdzeniem lekarki. Moją ciążę zobaczyłam na usg pierwszy raz w 7 tygodniu. Były wówczas 2 komórki jajowe, z tym, że w jednej biło już serduszko, a w drugiej jeszcze nie. Teraz jestem w 28 tygodniu. Chłopak jest większy od samego początku, dziewczynka mniejsza :) Dodam, że moja lekarka też nie kazała się ekscytować bliźniakami, bo różnie to bywa na początku... Przykro było słyszeć takie słowa, ale podeszłam przynajmniej z dystansem. Powodzenia! :)

 23. Justynka (Gość) 1 września 2014, 8:42

  Ja tez jestem w ciąży z bliźniaczej i będę miała dwóch chłopców :) jestem w 22 tyg i już przytyłam 15 kg :) Ale tym się nie przejmuje najważniejsze żeby maluszki były zdrowe :) Jesteśmy z mężem bardzo szczęśliwi :D

 24. gosiaczek111 (Gość) 15 czerwca 2015, 12:03

  witajcie rok juz za mną a dokładnie za nami ;) moja historia potoczyła się całkiem inaczej niz bym się tego spodziewała,opowiem po troszku. już pisalam ze nie wiadomo co miało sie stać z ciąża bliżniacza w ktorej wlasnie byłam , dokladnie ,,była "ponieważ bąbeliki niestety sie nie utrzymały i dokladny rok temu przeszlam zabieg oczyszczania macicy, powiem ze stres i rozpacz jaki wtedy przeżywalam byl nie do opisania.Po szpitalu nie moglam dojsc do siebie ze ani jedno z moich babelków nie przetrwało. Mąż pomagał jak potrafił . Wiem ze to moze byc dziwna dla niektorych z was ale uparłam sie ze musze zajsc w ciąże , wiedzialam ze nie bedzie to tak szybko bo o ta ciaze wczesniejsza staralam sie dwa lata , zaczeliśmy starania juz po pierwszej miesiace choc wiem ze lekarze mowia zeby odzekac choc trzy. udało sie za pierwszym razem teraz juz Leoś jest z nami piękny i zdrowiutki i choc jestem bardzo szczesliwa majac go przy sobie nie ma dnia zebym nie myslała o dzieciaczkach , trudno widocznie tak musiało byc.Pozdrawiam wszystkie mamuśki terazniejsze jak i przyszłe ;)