Poleć znajomym

Chroń przed płaskostopiem

Autor: , 15 czerwca 2011 w Maluszek, Komentarze (8) »

Stopa niemowlęcia jest całkowicie płaska. Dopiero z wiekiem na podeszwie kształtuje się charakterystyczne sklepienie.

Podeszwę stopy maluszka do 2. roku życia pokrywa gruba tłuszczowa poduszeczka, która sprawia, że jest ona płaska. To normalne, fizjologiczne zjawisko. W tym czasie sklepienie stopy nie jest jeszcze wysklepione. Czas, gdy powoli zaczyna być ono widoczne to okres pomiędzy 2-4. rokiem życia. W tym czasie poduszeczka tłuszczowa zmniejsza się, a na odcisku stopy możemy już dostrzec wklęśnięcie na środku stopy. 4-5 latek ma już mięśnie stopy coraz lepiej rozwinięte i mocniejsze, dlatego przybiera ona smuklejszy kształt i wyraźnie widoczne sklepienie. Na odcisku stopy widać wyraźnie, czy dziecko ma tendencję do płaskostopia. Jeśli tak, odcisk obejmuje więcej niż 2/3 powierzchni stopy.

Jak zapobiegać płaskostopiu

Już u niemowlęcia możesz zacząć przeciwdziałać płaskostopiu. Jak najczęściej delikatnie głaszcz i masuj stópki dziecka. Zakładaj mu wygodne buciki, a gdy już chodzi, zachęcaj go do dreptania boso po różnych powierzchniach.

3-4 -latka namawiaj do ćwiczeń w formie zabawy: chodzenia na paluszkach (jak krasnoludki), piętach (ciężko jak słonie), skakania (jak zajączki).

Starsze dzieci możesz zachęcić do malowania palcami stóp. Możecie też bawić się w przenoszenie ręcznika, piórka, klocka itp. chwyconego palcami stopy.

Tagi: płaskostopie, chodzenie, stopy dziecka, rozwój dziecka, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Buty dla dziecka

  Buty dla dziecka

  Buty powinny być dobrane do wieku dziecka i pory roku. Nim zabierzesz dziecko na zakupy, najpierw sama rozejrzyj się i wybierz kilka modeli, najlepiej 2-3. Następnie wybierzcie się do sklepu ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 15 czerwca 2011, 9:32

  Dyskutowałyśmy o tym temacie na forum i jest artykuł- im więcej dziecko chodzi na bosaka po różnych powierzchniach tym, jak twierdzi autorka ,lepiej dla stópek naszych maluszków :) A buciki dla chodzących

 2. snoopy90 15 czerwca 2011, 10:08

  wiec lepiej po mieszkaniu niech boso chodzi ;) od jakosci bucików tez duzo zalezy

 3. martula2223 15 czerwca 2011, 11:17

  no właśnie - chyba dla maluszków trzeba kupowac nowe buciki do chodzenia - a nie np po rodzeństwie. bo każdy ma inny sposób stawiania stópek.

 4. gosias 15 czerwca 2011, 12:46

  Mój synek tylko na bosaka chodzi w domu, strasznie nie lubi kapci, a co do bucików, pewnie lepiej kupic nowe, ale jesli mam kupic nowe jakieś z rynku albo po rodzeństwie markowe, wyprofilowane to wole tą druga opcję, nie zawsze nas stac na kupno butów dla dziecka za 180zł!Póki co mój synek nie ma żadnych problemów z nóżkami...

 5. Lolimaa 15 czerwca 2011, 13:54

  Niestety dobre buty maja swoją cenę. A wystarczają na początku na 3-4 miesiace. Mała teraz chodzi po domu na bosaka - nawet skarpetek nie chce nakładać. Bardzo lubi też kiedy masuję jej stopy- tak jak w artykule :)

 6. mikusiowa 15 czerwca 2011, 14:57

  Mnie i tak to nie uspokoiło do końca wiec wizyty u ortopedy nie odmawiam. Zobaczymy co powie.

 7. Aga.W 16 czerwca 2011, 18:59

  Szwagierka mnie uświadomiła ile te butki mogą kosztować... mówiła że co jak co, ale najważniejsze to było kupić dobre butki dla małej. i póki co, kłopotów nie ma żadnych :)

 8. kasia.m 16 czerwca 2011, 21:37

  zwracajcie uwagę nie tylko na firmę która słynie ze zdrowych dobrze wyprofilowanych butków ale tez na model nie wszystkie modele danej firmy posiadają wszystkie atesty,