Poleć znajomym

Chroń dziecko przed pasożytami

Autor: , 4 lipca 2011 w Maluszek, Komentarze (5) »

Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie pasożytami. Sprawdź, jak je przed nimi uchronić.

Najczęstszymi chorobami pasożytniczymi, takimi jak owsica, giardioza czy toksokaroza, dziecko może zarazić się w przedszkolu od innych dzieci lub w piaskownicy, zanieczyszczonej odchodami zwierząt. Jajami glisty ludzkiej zakazi się jedząc brudne owoce i warzywa, a tasiemczycą zjadając zakażone surowe lub niedogotowane mięso. Leczenie chorób pasożytniczych jest często żmudne i nieprzyjemne. Chorując na toksokarozę dziecko musi przebywać w szpitalu, a gdy cierpi na bąblowice poddać się operacji usunięcia pęcherza z bąblowce (czyli torebki, która otacza pasożyta). Nie narażaj swojego malucha na takie doświadczenia. Wystarczy tak niewiele, by je ustrzec przed niechcianymi gośćmi.

Co możesz zrobić:

 • Codziennie zmieniaj malcowi bieliznę na czystą.
 • Dbaj, by miał zawsze obcięte paznokcie. Nie wkładał brudnych rąk do buzi, ani kamyczków, ani patyczków, które zbiera podczas spacerów.
 • Przypominaj o myciu rąk przed posiłkiem, ale też po zabawie na placu zabaw, ze zwierzętami czy nawet po powrocie ze spaceru. W łazience powieś ręczniczek, który będzie należał tylko do niego.
 • W administracji upominaj się o to, by przynajmniej raz w roku zmieniano piasek w piaskownicy.
 • Podawaj mu zawsze dokładnie umyte owoce i warzywa.
 • Nie karm go w piaskownicy.
 • Nie pozwalaj mu jeść surowego albo niedogotowanego mięsa.
 • Jeśli masz w domu zwierzęta, pamiętaj o ich regularnym odrobaczaniu.

Tagi: owsica, giardioza, bablowica, toksokaroza, glistnica, tasiemczyce, pasożyty dzieci, choroby dzieci

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Nieproszeni goście - wszawica i owsica

  Nieproszeni goście - wszawica i owsica

  Przedszkole, czy szkoła to miejsca, gdzie oprócz kolorowych rysunków, czy poznania nowych przyjaciół, dziecko, nawet to najbardziej czyste, może przynieść do domu małe pasożyty - wszy i ... Więcej »

 • Choroba lokomocyjna u dzieci

  Choroba lokomocyjna u dzieci

  Nawet kilkunastominutowa przejażdżka samochodem powoduje u twojego dziecka wymioty i bóle brzucha? To sygnał, że maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. Dowiedz się, jak zapobiegać jego złemu ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 4 lipca 2011, 10:19

  dobrze że sama te zasady stosuje :) łatwo będzie mi je wpoić dziecku ;) (no, pomijając czereśnie z drzewa :P )

 2. mamaela 4 lipca 2011, 11:37

  Myślę, że trzeba od malutkiego wpajać dziecku zasady higieny- jak nabędzie pewnych nawyków i będzie miało przykład w pozostałych członkach rodziny (widzieć że też myją ręce, nie wkładają palców do buzi itd) to wejdzie to dziecku w nawyk i będzie to stosowało nawet jak nie będzie pod czujnym okiem rodzica- np. w żłobku, czy przedszkolu.

 3. mikusiowa 4 lipca 2011, 12:37

  Jeśli rodzice przestrzegają higieny to dzieci załapią o co chodzi i też tak będą robić. A co do ubrań to zawsze staram się zakładać mu nowe bo odkąd zaczął raczkować nie nadają sie one żeby ubrać mu je jeszcze raz :)

 4. Margolcia 12 lipca 2011, 13:27

  Aga.W hehe ja też te zasady stosuję tylko nie do czereśni i truskawek :)

 5. sysia 4 października 2011, 21:41

  Mam jed.a sugestie jeżeli wasze dzieci złapią jakieś paskudstwo nigdy nie działacie na własną rękę od razu do lekarza