Poleć znajomym

Choroby zakaźne - świnka

Autor: , 2 lutego 2011 w Dziecko, Komentarze (3) »

Choroby wieku dziecięcego zwykle pojawiają się nagle. Rano dziecko jest zdrowe, a za kilka godzin pojawia się wysoka temperatura, wysypka, czy też inne objawy. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia, dzięki czemu szybciej wróci do zdrowia.

Na świnkę, czyli zapalenie ślinianek przyusznych chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym Zdarza się również tak, że kto nie chorował jako dziecko, może przechodzić świnkę w wieku dorosłym. Na świnkę chorujemy tylko raz w życiu. Na ogół przebiega ona łagodnie, ale też może być przyczyną wielu powikłań np. bezpłodność, zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie nerek , wątroby, trzustki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy

Choroba przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania się choroby (od chwili zakażenia) do chwili wystąpienia objawów wynosi od kilku do kilkunastu, a nawet 3 tygodnie.

Dziecko powraca do zdrowia zazwyczaj po dwóch tygodniach. Świnka zaczyna się od ogólnie złego samopoczucia, ból głowy, szyi, uszu i podwyższona temperatura. W jamie ustnej możemy zauważyć zaczerwienie, obrzęk błony śluzowej. Dziecko odczuwa ból podczas przełykania i gryzienia. Charakterystycznym objawem jest bolesny obrzęk poniżej uszu z jednej lub z obu stron. Obrzęk ten przenosi się na tył głowy, następnie do góry i na boki, zniekształcając twarz (przypomina rysy świnki). Gorączka u chorego może być wysoka, nawet 40 stopni.

Leczenie

Leczenie świnki jest wyłącznie objawowe, nie ma jednego lekarstwa.Dziecko powinno leżeć w łóżku. Trudno jest jednak utrzymać małe dziecko w łóżku. Możemy wówczas ubrać je cieplej, ale tak bysie nie spociło a szyje owinąć lekkim szalem, pieluchą czy bandażem, ważne jest to by nie "zawiało" obrzęku. Jeżeli ma gorączkę to podajemy czopki przeciwgorączkowe lub w syropie. Na bolące i opuchnięte miejsca stosujemy ciepłe okłady. Jeżeli nie przynoszą one ulgi, można podać lek przeciwbólowy. Dziecku choremu na świnkę podajemy posiłki lekko strawne i papkowate. Powinno też dużo pić np. soki owocowe, herbatę, najlepiej przez słomkę.

Szczepienia ochronne

Sposobem, na uniknięcie świnki są szczepienia ochronne. W Polsce szczepi się dzieci w wieku 13-14 miesięcy i są to szczepienia bezpłatne. Szczepionka ta jest skuteczna do siódmego roku życia. Zaleca się aby zaszczepić dziecko ponownie w tym wieku, ale jest to już odpłatne szczepienie. Jednak ze względu na groźne powikłania, mając na celu dobro naszego dziecka warto wydać te pieniądze.

Tagi: świnka, zapalenie ślinianek przyusznych, choroby wieku dziecięcego, leczenie świnki, powikłania po śwince

Podobne artykuły:

 • Choroby zakaźne - odra

  Choroby zakaźne - odra

  Zwykle na wiosnę, co kilka lat pojawią się epidemie tej choroby. Powikłania po odrze mogą być bardzo poważne. Zapoznaj się, jak możesz uchronić dziecko przed tą najbardziej zaraźliwą ... Więcej »

 • Choroby zakaźne - krztusiec

  Choroby zakaźne - krztusiec

  Krztusiec, znany również pod nazwą koklusz, jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Pomimo obowiązkowych szczepień, odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki zachorowań, wiele ... Więcej »

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

 • Różyczka u dziecka

  Różyczka u dziecka

  Różyczka jest łągodną, ale bardzo zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Wirus różyczki przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań jest zimą i wczesną wiosną. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 4 października 2011, 18:31

  mam nadzieje ze nigdy tego nie doswiadcze

 2. ALAN (Gość) 14 listopada 2016, 14:02

  ALAN MARUT
  2E NUMER DOMU

 3. itsmylajf 26 kwietnia 2017, 15:05

  u mnie każde dziecko przechodziło tą okropną chorobę, całe szczęście że to jest tylko raz. https://www.stolicazdrowia.pl/742/swinka-zakazna-choroba-wieku-dzieciecego-objaw... do poczytania