Choroby zakaźne - odra
Zwykle na wiosnę, co kilka lat pojawią się epidemie tej choroby. Powikłania po odrze mogą być bardzo poważne. Zapoznaj się, jak możesz uchronić dziecko przed tą najbardziej zaraźliwą chorobą.
Odrę wywołują wirusy, przed którą niezaszczepione dziecko trudno jest uchronić. Dzieci zazwyczaj przechodzą odrę łagodnie, ale trudno jest przewidzieć, jak to będzie w indywidualnych przypadkach. Chorobą ta przenosi się droga kropelkową, poprzez kichanie, kaszel, nawet na duże odległości. Okres wylęgania się choroby Od kontaktu z wirusem do objawów) wynosi 9-14 dni. Najbardziej zaraźliwa się pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz cztery dni od jej wystąpienia.
Objawy
Odra zaczyna gorączką, katarem, bólem gardła, kaszlem, zaczerwieniem oczu oraz światłowstrętem. Kaszel jest zazwyczaj suchy, męczący, a twarz chorego wygląda jak po długotrwałym płaczu. Następny etap to pojawienie się gruboplamistej, zlewającej się wysypki, początkowo za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Śluzówka jamy ustnej jest zaczerwieniona. Gorączka zaczyna opadać po 4-5 dniach i dziecko powoli wraca do zdrowia. Dzieci, zwłaszcza te z mniejszą odpornością, mogą dosyć ciężko przechodzić chorobę. Wówczas może pojawiać się nawet wysypka krwotoczna i drgawki.
Leczenie
Leczenie wyłącznie objawowe. Gorączkę obniżamy środkami przeciwgorączkowymi, stosujemy dietę lekkostrawną i podajemy dużą ilość napojów. Na kaszel stosujemy leki przeciwkaszlowe. Jeżeli odra przebiega łagodnie, dziecko może pozostać w domu, ale powinno leżeć w łóżku, także kilka dni po ustąpieniu gorączki. Pokój chorego musi być często wietrzony. Zaczerwienione oczy należy przemywać solą fizjologiczną, a na uczucie światłowstrętu ulgę przyniesie przysłonienie okna i przytłumienie światła.
Szczepienia
Szczepionka przeciw odrze jest obowiązkowa. Podaje się ją wszystkim dzieciom w wieku 13-14 miesięcy. Jest to szczepionka potrójna - przeciw odrze, różyczce i śwince. Daje ona skuteczną ochronę do około siódmego roku życia. Zalecane jest kolejne szczepienie, ale jest ono płatne. Receptę na szczepionkę wypisuje lekarz rodzinny, a szczepienie wykonywane jest w przychodni już bezpłatne.
Najczęstsze powikłania
Najczęstszym powikłaniem po przebyciu odry może być zapalenie ucha, które niekiedy może zagrażać utratą słuchu. Innymi powikłaniami są: zapalenie krtani, płuc, mięśnia sercowego, a najgroźniejszym - odrowe zapalenie mózgu. Zapaleniu krtani mogą towarzyszyć silne ataki duszności, zwłaszcza u dzieci przed piątym rokiem życia.
Powikłania odrowe występują u jednego na piętnaścioro dzieci, które zachorowały. Niepokojącym sygnałem powikłania odry, jest, jeśli po okresie bez gorączki ponownie wzrasta temperatura. Należy wówczas, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Poleć znajomym