Poleć znajomym

Choroby zakaźne - odra

Autor: , 24 stycznia 2011 w Dziecko, Komentarze (13) »

Zwykle na wiosnę, co kilka lat pojawią się epidemie tej choroby. Powikłania po odrze mogą być bardzo poważne. Zapoznaj się, jak możesz uchronić dziecko przed tą najbardziej zaraźliwą chorobą.

Odrę wywołują wirusy, przed którą niezaszczepione dziecko trudno jest uchronić. Dzieci zazwyczaj przechodzą odrę łagodnie, ale trudno jest przewidzieć, jak to będzie w indywidualnych przypadkach. Chorobą ta przenosi się droga kropelkową, poprzez kichanie, kaszel, nawet na duże odległości. Okres wylęgania się choroby Od kontaktu z wirusem do objawów) wynosi 9-14 dni. Najbardziej zaraźliwa się pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz cztery dni od jej wystąpienia.

Objawy

Odra zaczyna gorączką, katarem, bólem gardła, kaszlem, zaczerwieniem oczu oraz światłowstrętem. Kaszel jest zazwyczaj suchy, męczący, a twarz chorego wygląda jak po długotrwałym płaczu. Następny etap to pojawienie się gruboplamistej, zlewającej się wysypki, początkowo za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Śluzówka jamy ustnej jest zaczerwieniona. Gorączka zaczyna opadać po 4-5 dniach i dziecko powoli wraca do zdrowia. Dzieci, zwłaszcza te z mniejszą odpornością, mogą dosyć ciężko przechodzić chorobę. Wówczas może pojawiać się nawet wysypka krwotoczna i drgawki.

Leczenie

Leczenie wyłącznie objawowe. Gorączkę obniżamy środkami przeciwgorączkowymi, stosujemy dietę lekkostrawną i podajemy dużą ilość napojów. Na kaszel stosujemy leki przeciwkaszlowe. Jeżeli odra przebiega łagodnie, dziecko może pozostać w domu, ale powinno leżeć w łóżku, także kilka dni po ustąpieniu gorączki. Pokój chorego musi być często wietrzony. Zaczerwienione oczy należy przemywać solą fizjologiczną, a na uczucie światłowstrętu ulgę przyniesie przysłonienie okna i przytłumienie światła.

Szczepienia

Szczepionka przeciw odrze jest obowiązkowa. Podaje się ją wszystkim dzieciom w wieku 13-14 miesięcy. Jest to szczepionka potrójna - przeciw odrze, różyczce i śwince. Daje ona skuteczną ochronę do około siódmego roku życia. Zalecane jest kolejne szczepienie, ale jest ono płatne. Receptę na szczepionkę wypisuje lekarz rodzinny, a szczepienie wykonywane jest w przychodni już bezpłatne.

Najczęstsze powikłania

Najczęstszym powikłaniem po przebyciu odry może być zapalenie ucha, które niekiedy może zagrażać utratą słuchu. Innymi powikłaniami są: zapalenie krtani, płuc, mięśnia sercowego, a najgroźniejszym - odrowe zapalenie mózgu. Zapaleniu krtani mogą towarzyszyć silne ataki duszności, zwłaszcza u dzieci przed piątym rokiem życia.

Powikłania odrowe występują u jednego na piętnaścioro dzieci, które zachorowały. Niepokojącym sygnałem powikłania odry, jest, jeśli po okresie bez gorączki ponownie wzrasta temperatura. Należy wówczas, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Tagi: odra, leczenie odry, powikłania po odrze, szczepienia

Podobne artykuły:

 • Po co są szczepienia?

  Po co są szczepienia?

  Dzięki szczepieniom dzieci nie umierają dzisiaj masowo na choroby zakaźne. Noworodek już w pierwszej dobie po urodzeniu jest szczepiony przeciw gruźlicy. Obecnie medycyna stoi na stanowisku, że ... Więcej »

 • Choroby zakaźne - krztusiec

  Choroby zakaźne - krztusiec

  Krztusiec, znany również pod nazwą koklusz, jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Pomimo obowiązkowych szczepień, odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki zachorowań, wiele ... Więcej »

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

 • Cytologia - ważne badanie

  Cytologia - ważne badanie

  Rak szyjki macicy rok rocznie zbiera swoje żniwo. A wystarczy wykonywać regularnie cytologię by zapobiec bardzo groźnej chorobie. Rak szyjki macicy dotyczy również bardzo młody kobiet. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 6 października 2011, 20:48

  Dobrze wiedziec

 2. Natalia Meler 3 marca 2015, 9:01

  W związku z licznymi zachorowaniami na odrę, pozwoliliśmy sobie na odświeżenie tego tematu. Ostatnio wiele się słyszy o rodzicach, którzy świadomie rezygnują z obowiązujących szczepień. A co Wy drogie nam czytelniczki sądzicie na ten temat, czy również nie szczepicie swoich dzieci?

 3. goska 3 marca 2015, 10:41

  Ja szczepię. Nie jestem za szczepieniem na wszystko co popadnie typu grypa czy ospa wietrzna, ale na takie choroby jak polio, krztusiec czy odra uważam,że należy szczepić.

 4. fajna mama:) (Gość) 4 marca 2015, 14:36

  Jakiś czas temu zauważyłam, że osoby które nie szczepią dzieci są promowane w mediach, co spowodowało swoistą modę. Widzę, że obecnie media się wycofują i często pokazują reportaże o skutkach zaniechania szczepienia, na przykładzie krajów wysoko rozwiniętych jak USA czy Niemcy.

  Ja uważam, że szczepienia przynoszą więcej dobrych niż złych konsekwencji.Podkreślę, że w bliskiej rodzinie mam osobę która w wyniku szczepienia ma epilepsję.

 5. goska 4 marca 2015, 20:43

  To prawda, ja też się trochę boję nopu, jednak ponad miesiąc leczyłam krztusiec i nie chciałabym żeby mój 9miesięczny syn przez to przechodził. Cieszę się, że go zaszczepiłam.

 6. Pola (Gość) 18 kwietnia 2015, 15:19

  Niestety trochę z tymi szczepieniami ostatnio było głośno. Czasami sama się zastanawiam czy szczepić czy nie, ale myślę, że zdrowe dziecko można i nawet trzeba. Mój maluch a 11 miesięcy, odpukać bo do tej pory tylko Vita DK , a teraz D brał i nic więcej , więc za miesiąc zaszczepię, oby tylko się nie rozchorował.

 7. mwoleyko 24 listopada 2015, 12:36

  Szczepienia są kiepskim pomysłem - ale szczepienia przeciw grypie, która nieustannie mutuje u każdego.

 8. papillon 16 lutego 2017, 10:55

  Zaniechanie wszystkich szczepionek dla dziecka może skończyć się dla niego bardzo źle :(
  http://www.papillon-shop.pl/

 9. Davidtof (Gość) 1 maja 2019, 16:45

  25 charging traumatic pistols shooting automatic fire! Modified Makarov pistols with a silencer! Combat Glock 17 original or with a silencer! And many other types of firearms without a license, without documents, without problems!
  Detailed video reviews of our products you can see on our website.

  If the site is unavailable or blocked, email us at - Gunrussia@secmail.pro or Gunrussia@elude.in
  And we will send you the address of the backup site!

 10. ContactForm (Gość) 13 czerwca 2019, 8:58

  Hi! fajnamama.pl

  We present

  Sending your commercial proposal through the feedback form which can be found on the sites in the contact partition. Feedback forms are filled in by our program and the captcha is solved. The profit of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This method raise the odds that your message will be read.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.


  This message is automatically generated to use our contacts for communication.  Contact us.
  Telegram - @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  Email - FeedbackForm@make-success.com
  WhatsApp - +44 7598 509161

 11. JimmieGot (Gość) 18 czerwca 2019, 11:01

  Dear Sir  Our client is interested to invest in your region for good Return on Investment.

  if you have ideas, please contact us on +97365009688 or mh@indogbsc.com  Best regards
  Mr. Mat Hernandez

 12. ContactForm (Gość) 28 czerwca 2019, 14:05

  Ciao! fajnamama.pl

  We put up of the sale

  Sending your commercial proposal through the Contact us form which can be found on the sites in the contact partition. Feedback forms are filled in by our application and the captcha is solved. The profit of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique increases the probability that your message will be read.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.


  This message is automatically generated to use our contacts for communication.  Contact us.
  Telegram - @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  WhatsApp - +44 7598 509161
  Email - FeedbackForm@make-success.com

 13. ContactForm (Gość) 8 lipca 2019, 12:49

  Hi! fajnamama.pl

  We present

  Sending your commercial offer through the feedback form which can be found on the sites in the contact section. Contact form are filled in by our application and the captcha is solved. The advantage of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique raise the chances that your message will be read.

  Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

  The cost of one million messages 49 USD

  FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.


  This message is automatically generated to use our contacts for communication.  Contact us.
  Telegram - @FeedbackFormEU
  Skype FeedbackForm2019
  WhatsApp - +44 7598 509161
  Email - FeedbackForm@make-success.com