Poleć znajomym

Choroby zakaźne - krztusiec

Autor: , 9 lutego 2011 w Dziecko, Komentarze (7) »

Krztusiec, znany również pod nazwą koklusz, jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Pomimo obowiązkowych szczepień, odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki zachorowań, wiele matek lekceważy ten obowiązek.

Objawy

Krztusiec jest bardzo trudną chorobą do szybkiego zdiagnozowania. Okres wylęgania się wynosi od 6 do 12 dni. Pierwsze objawy mogą pojawić się po 3-14 dniach od zakażenia i sugerują na zwykłe przeziębienie - kaszel, katar, podwyższona temperatura, brak apetytu, osłabienie. U niemowląt pojawia się łzawienie oczu, duszenie u starszych może wystąpić zagrożenie bezdechem. Następny etap, to napadowy, męczący przypominający pianie koguta kaszel, któremu towarzyszą wymioty. Okres napadów tak męczącego kaszlu może trwać 1-2 miesiące. W surowicy krwi stwierdza się też przeciwciała charakterystyczne dla kokluszu.

Leczenie

Ze względu na podobieństwo objawów do typowego przeziębienia, trudno jest szybko postawić diagnozę, że to jest krztusiec. Leczenie więc przebiega jak przy przeziębieniu.

Dzieci chore na krztusiec powinny być leczone w szpitalu, ze względu na zagrożenie bezdechem. W każdej chwili może być podany tlen i odessanie gęstego, lepkiego śluzu. W warunkach domowych byłoby to trudne.

Krztusiec leczy się antybiotykami. Najlepiej by były one podane na samym początku choroby , jednak rozpoznanie jej jest trudne. Ponadto podaje się środki mukolityczne rozrzedzające śluz. Dziecko powinno też dużo pić.

Pokój chorego powinien być często wietrzony, temperatura nie za wysoka. Jeśli jest to możliwe okno najlepiej uchylić lub otworzyć. Chorego można werandować i wyprowadzać na spokojne spacery. Jeżeli powietrze w pokoju jest suche należy je nawilżać.

Powikłania

Nawet szybkie postawienie diagnozy i prawidłowe leczenie może przynieść powikłania. Na skutek męczącego kaszlu tworzą się przepukliny, mogą też występować krwawienia wewnętrzne. Powikłaniami krztuśca może być też zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli i płuc. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem choroby może być zapalenie mózgu i zapalenie mózgowo-rdzeniowe. Do najbezpieczniejszych powikłań zaliczana jest encefalopatia krztuścowa. Objawia się ona drgawkami i utratą świadomości. Gęsta, zalegająca wydzielina utrudnia prawidłowe oddychanie. Tworzy się niedodma i rozedma płuc. Źle wentylowane płuca są łatwym łupem dla innych bakterii.

Ostre napady kaszlu mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Po przebytym krztuścu każdej infekcji dróg oddechowych może towarzyszyć kaszel kokluszopodobny.

Szczepienia

Najskuteczniejszą ochroną przed chorobą są szczepienia ochronne. U niemowląt powszechnie stosuje się szczepionki skojarzone chroniące jednocześnie przed trzema chorobami: błonicą, tężcem i krztuścem. Jednak po około 6 -12 latach od zaszczepienia lub przechorowania, odporność organizmu zanika. Dlatego przypominające dawki szczepionki są niezbędne w celu zmniejszenia zachorowalności na krztusiec.

Tagi: choroby zakaźne, błonica, krztusiec, tężec, krztusiec, koklusz

Podobne artykuły:

 • Choroba lokomocyjna u dzieci

  Choroba lokomocyjna u dzieci

  Nawet kilkunastominutowa przejażdżka samochodem powoduje u twojego dziecka wymioty i bóle brzucha? To sygnał, że maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. Dowiedz się, jak zapobiegać jego złemu ... Więcej »

 • Choroby zakaźne - świnka

  Choroby zakaźne - świnka

  Choroby wieku dziecięcego zwykle pojawiają się nagle. Rano dziecko jest zdrowe, a za kilka godzin pojawia się wysoka temperatura, wysypka, czy też inne objawy. Bardzo ważne jest wczesne ... Więcej »

 • Cytologia - ważne badanie

  Cytologia - ważne badanie

  Rak szyjki macicy rok rocznie zbiera swoje żniwo. A wystarczy wykonywać regularnie cytologię by zapobiec bardzo groźnej chorobie. Rak szyjki macicy dotyczy również bardzo młody kobiet. Więcej »

 • Ospa wietrzna u dzieci

  Ospa wietrzna u dzieci

  Ospa wietrzna jest bardzo zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Zakażeniu ulega około 95% dzieci przed okresem dojrzewania, w wieku od 3-9 lat. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 4 października 2011, 18:30

  mam nadziejeze mojego dziecka nigdy to niedotknie

 2. karolina (Gość) 26 kwietnia 2012, 17:33

  Moja córka przebyła niedawno krztusiec,prawdopodobnie w grudniu lub styczniu,oczywiście nikt tego nie rozpoznał dopóki nie trafiliśmy do szpitala. Teraz miała szczepionkę na krztusieć jako 5 latek. Ma temperaturę i strasznie kaszle,a wręcz sie dusi.Zastanawiam się czy to nie jest jakaś reakcja poszczepienna i czy nic jej nie grozi:/ Dodam jeszcze że ma astmę i jest zaawansowanym alergikiem, a zaczęłam ja leczyć homeopatycznie bo antybiotyki juz na nią nie działają,a mój lekarz pojechał sobie na urlop właśnie teraz :( Ręce opadaja ...

 3. sabina (Gość) 31 stycznia 2013, 21:40

  wlasnie przechodzę z corką teraz tą chorobe i widzę jak się męczy ..3 antybiotyk i żaden nie trafiony obecnie bierze 3 dzień biseptol i sinekot jakby lepiej za tydzień kontrola komentarz*

 4. martuska (Gość) 2 marca 2013, 8:41

  mieszkamy obecnie w Angli chodze z corka do lekarza od 2miesiecy ze wzgledu na kaszel, i jak to w Angli nic nie dali . az po 2mc stwierdzili ze to krztusiec czyli kaszel 100dniowy i nadal nic nei dali i mam czekac az przejdzie masakra :(

 5. Gosienka (Gość) 6 marca 2013, 12:09

  Ja rowniez mieszkamw Anglii i tu opieka jest straszna!Moj maly od 2miesiecy meczy sie z zapaleniem oskrzeli,wczoraj stwierdzono krztusiec...Oczywiscie gdybym nie jezdzila z nim na A&E do Children Hospital,to pewnie nigdy by moj GP nie rozpoznal tej choroby.Tacy sa slabo wyksztalceni...Dusi sie tak przerazajaco,ze nie wiadomo co robic...Zmieniaja mu antybiotyki,ale jak narazie zaden nie pomaga...Juz nie wiem co robic...Ide dzis do lekarza i wymusze na nim zrobienie blood test.Xray mial robione 3 razy i za kazdym razem pokazywalo zapalenie oskrzeli...Poprostu masakra!

 6. goska 3 marca 2015, 10:39

  Cieszę się,że zaszczepiłam syna. Z krztuścem walczę ponad miesiąc i dopiero mi przechodzi- okropieństwo:/

 7. ka (Gość) 2 lutego 2016, 21:20

  moj 3,5 miesieczny synek rowniez zachorowal na ktztusca , bylismy miesiac w szpitalu