Choroby zakaźne - krztusiec
Krztusiec, znany również pod nazwą koklusz, jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Pomimo obowiązkowych szczepień, odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki zachorowań, wiele matek lekceważy ten obowiązek.
Objawy
Krztusiec jest bardzo trudną chorobą do szybkiego zdiagnozowania. Okres wylęgania się wynosi od 6 do 12 dni. Pierwsze objawy mogą pojawić się po 3-14 dniach od zakażenia i sugerują na zwykłe przeziębienie - kaszel, katar, podwyższona temperatura, brak apetytu, osłabienie. U niemowląt pojawia się łzawienie oczu, duszenie u starszych może wystąpić zagrożenie bezdechem. Następny etap, to napadowy, męczący przypominający pianie koguta kaszel, któremu towarzyszą wymioty. Okres napadów tak męczącego kaszlu może trwać 1-2 miesiące. W surowicy krwi stwierdza się też przeciwciała charakterystyczne dla kokluszu.
Leczenie
Ze względu na podobieństwo objawów do typowego przeziębienia, trudno jest szybko postawić diagnozę, że to jest krztusiec. Leczenie więc przebiega jak przy przeziębieniu.
Dzieci chore na krztusiec powinny być leczone w szpitalu, ze względu na zagrożenie bezdechem. W każdej chwili może być podany tlen i odessanie gęstego, lepkiego śluzu. W warunkach domowych byłoby to trudne.
Krztusiec leczy się antybiotykami. Najlepiej by były one podane na samym początku choroby , jednak rozpoznanie jej jest trudne. Ponadto podaje się środki mukolityczne rozrzedzające śluz. Dziecko powinno też dużo pić.
Pokój chorego powinien być często wietrzony, temperatura nie za wysoka. Jeśli jest to możliwe okno najlepiej uchylić lub otworzyć. Chorego można werandować i wyprowadzać na spokojne spacery. Jeżeli powietrze w pokoju jest suche należy je nawilżać.
Powikłania
Nawet szybkie postawienie diagnozy i prawidłowe leczenie może przynieść powikłania. Na skutek męczącego kaszlu tworzą się przepukliny, mogą też występować krwawienia wewnętrzne. Powikłaniami krztuśca może być też zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli i płuc. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem choroby może być zapalenie mózgu i zapalenie mózgowo-rdzeniowe. Do najbezpieczniejszych powikłań zaliczana jest encefalopatia krztuścowa. Objawia się ona drgawkami i utratą świadomości. Gęsta, zalegająca wydzielina utrudnia prawidłowe oddychanie. Tworzy się niedodma i rozedma płuc. Źle wentylowane płuca są łatwym łupem dla innych bakterii.
Ostre napady kaszlu mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Po przebytym krztuścu każdej infekcji dróg oddechowych może towarzyszyć kaszel kokluszopodobny.
Szczepienia
Najskuteczniejszą ochroną przed chorobą są szczepienia ochronne. U niemowląt powszechnie stosuje się szczepionki skojarzone chroniące jednocześnie przed trzema chorobami: błonicą, tężcem i krztuścem. Jednak po około 6 -12 latach od zaszczepienia lub przechorowania, odporność organizmu zanika. Dlatego przypominające dawki szczepionki są niezbędne w celu zmniejszenia zachorowalności na krztusiec.
Poleć znajomym