Poleć znajomym

Choroby pneumokokowe

Autor: , 14 listopada 2011 w Maluszek, Komentarze (4) »

Pneumokoki to bakterie, które mogą wywołać niebezpieczne choroby, zwłaszcza, gdy zarazi się nimi małe dziecko. Dlatego tak ważne jest, by taką chorobę szybko rozpoznać i odpowiednio leczyć.

Na zakażenie pneumokokami najbardziej narażone są dzieci do 2. roku życia, ale też przedszkolaki. Infekcje rozwijają się u nich błyskawicznie. Podatne na zakażenia są też maluchy, które przechodziły grypę, zapalenie ucha środkowego oraz cierpiące na przewlekłe choroby m.in. płuc, serca, nerek czy cukrzycę. W grupie ryzyka są też dzieci palaczy.

Choroby pneumokokowe

 • Zapalenie ucha środkowego - chorobę tę rozpoznasz po tym, że maluszek będzie

pocierał bolące uszko, pojawi się gorączka, wymioty, biegunka i wyciek z ucha. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha oraz niedosłuchu.

 • Zapalenie zatok przynosowych - świadczy o nim ból czoła i głowy, obrzęk u nasady nosa, uczucie jego przytykania i wydzielina ropna z nosa, gorączka, nieprzyjemny zapach z ust, kaszel (zwłaszcza w nocy). Na tę chorobę narażeni są zwłaszcza alergicy, cierpiący na katar sienny.

 • Zapalenie płuc - zaczyna się nagle, od wysokiej gorączki. Towarzyszą jej dreszcze, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, ból brzucha. Jak najszybciej udaj się do lekarza. Nie leczone zapalenie płuc prowadzi do poważnych powikłań - sepsy, odmy płucnej, a nawet śmierci.

 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - to jedna z najczęstszych chorób wywołanych przez pneumokoki (aż w 30% przypadków kończy się śmiercią). Objawy to silna gorączka, bóle głowy, drgawki, sztywność karku, światłowstręt, nudności i wymioty. Dzieci do 2. roku życia mają gorączkę, nie chcą jeść, są niespokojne, czasami mają drgawki. U niemowląt ciemiączko jest uwypuklone i tętniące. Dziecko trzeba natychmiast zawieść do szpitala.

Możesz zaszczepić swoje dziecko, by uchronić je przed zakażeniem pneumokokami. Przeczytaj - Jak chronić swoje dziecko przed pneumokokami.

Tagi: choroby pneumokokowe, pneumokoki, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zdrowie dzieci, choroby wieku dziecięcego

Podobne artykuły:

 • Jak rozpoznać zapalenie ucha?

  Jak rozpoznać zapalenie ucha?

  Dzieci małe częściej chorują na zapalenie ucha środkowego - ponad połowa do drugiego roku życia przechodzi choć jedno zapalenie. Jak więc rozpoznać tą bolesną chorobę. Więcej »

 • Choroby zakaźne - świnka

  Choroby zakaźne - świnka

  Choroby wieku dziecięcego zwykle pojawiają się nagle. Rano dziecko jest zdrowe, a za kilka godzin pojawia się wysoka temperatura, wysypka, czy też inne objawy. Bardzo ważne jest wczesne ... Więcej »

 • Choroby zakaźne - krztusiec

  Choroby zakaźne - krztusiec

  Krztusiec, znany również pod nazwą koklusz, jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Pomimo obowiązkowych szczepień, odnotowuje się coraz liczniejsze przypadki zachorowań, wiele ... Więcej »

 • Ból ucha u dzieci

  Ból ucha u dzieci

  Na zapalenie ucha środkowego i związany z nim ból narażone są zwłaszcza dzieci poniżej 3 roku życia. Zdarza się on jednak także w wieku późniejszym. W przypadku silnego bólu ważna jest ... Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 14 listopada 2011, 12:14

  mam nadzieje ze mojej małej bedą obce wszystkie te choroby

 2. mamaela 14 listopada 2011, 13:28

  to poważne choroby i dlatego szczepienia powinny być bezpłatne albo chociaż tańsze by mogły być powszechniej stosowane przez rodziców

 3. aga2014 15 listopada 2011, 18:58

  bardzo powazne szkoda ze nie sa refundowane szczepionki na nie... mojego meza brat majac 1,5 roku zmarł na sepse strasze ze w wtych czasech przy tak rowinietej technice mowi sie duzo o zapobieganiu a nie ułatwia sie tego rodzica...

 4. schmetterling 12 grudnia 2011, 11:03

  szczerze mówiac to gdybym zaszczepiła dziecko na pneumokoki,meingokoki i rotawirusy plus standardowe płatne szczepionki (jedno wkłucie) to zarła bym tynk ze scian ,nie rozumiem dlaczego te szczepionki tyle kosztuja ,wogóle to co sie wyrabia w tym kraju to jakas paranoja jest.Zamiast cos ludziom ułatwic to tylko utrudniaja...