Choroba lokomocyjna u dzieci
Nawet kilkunastominutowa przejażdżka samochodem powoduje u twojego dziecka wymioty i bóle brzucha? To sygnał, że maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. Dowiedz się, jak zapobiegać jego złemu samopoczuciu w podróży.
Choroba lokomocyjna, inaczej zwana kinetozą, najczęściej dotyka małe dzieci, ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ nerwowy; ale dotyka także dorosłych pasażerów (kierujący pojazdem na nią nie cierpią). Bardziej narażone są na nią dzieci nerwowe, wrażliwe, które odczuwają napięcie przed podróżą. Z reguły nie dotyka ona niemowlaków, które większość podróży spokojnie przesypiają.
Kinetoza to zespół objawów nadpobudliwości błędnika - narządu równowagi. Gdy podróżujemy jakimś dowolnym środkiem lokomocji przesyła on do naszego mózgu sygnały, że jesteśmy w ruchu, natomiast nasze zmysły temu zaprzeczają - przecież siedzimy w miejscu. Mózg jest więc zdezorientowany i reaguje na taki stan nudnościami i wymiotami, zawrotami i bólami głowy, sennością i uczuciem zmęczenia. Skóra blednie, może pojawić się na niej zimny pot, a w ustach nadmiar śliny. Czujemy ogólne rozbicie i dyskomfort. spocona. Inne objawy, które występują to obfite ślinienie się, senność, uczucie zmęczenia, czasem zaburzenia rytmu serca oraz ogólny dyskomfort.
Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną u dzieci:
- starać się ustawić tak fotelik dziecka, aby widziało ono kierunek jazdy; niech podróżuje w pozycji półleżącej;
- pas bezpieczeństwa opinający dziecko powinien być dobrze wyregulowany, ale nie napięty. Jego dolna część powinna obejmować biodra, a nie brzuch malucha, natomiast górna ramię, a nie szyję.
- przed wyjazdem nie karmić dziecka i nie podawać mu ciężkostrawnych i słodkich pokarmów; najlepiej jeśli przed podróżą zje lekki owoc lub jakieś warzywa;
- przed wyjazdem i w trakcie podróży nie dawać dziecku do picia napojów gazowanych; jeśli bardzo chce pić podaj mu wodę lub lekką herbatkę;
- często wietrzyć samochód podczas jazdy;
- robić krótkie postoje na świeżym powietrzu co jakiś czas;
- staraj się podróżować wieczorem lub nocą, albo w porze drzemki malucha; może prześpi całą podróż i nie odczuje jej dyskomfortu;
- w aptece możesz zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa zmniejszające pobudliwość błędnika i działające przeciwwymiotnie, np. Aviomarin lub Avioplant (dla dzieci powyżej 6. roku życia). Niektórym pomaga też ssanie cukierków imbirowych.
Poleć znajomym