Poleć znajomym

Child Alert jest w Polsce

Autor: , 22 listopada 2013 w Dziecko, Komentarze (0) »

W dniu 20 listopada 2013 r. nastąpiło oficjalne ogłoszenie gotowości operacyjnej systemu Child Alert w  Polsce. Życzymy wam i sobie aby był ogłaszany jak najrzadziej.

Co to jest Child Alert?

Child Alert to  system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za  pośrednictwem dostępnych mediów tj. radio, telewizja, telefony komórkowe, internet.

Standardowy Alert w przypadku zaginięcia dziecka trwa 6 godzin od momentu ogłoszenia i może być przedłużony o kolejne 6 godzin.

Po raz pierwszy system uruchomiony był w USA w 1996 roku, kiedy to została uprowadzona dziewczynka. Niestety dziewczynka została brutalnie zamordowana przez porywacza. W akcję poszukiwawczą zaangażowana była cała społeczność stanu Teksas, z którego pochodziło dziecko. Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o ogólnospołecznym zasięgu, w przypadku kiedy istnieją realne przesłanki o porwaniu i zagrożeniu życia dziecka.

Jak działa Child Alert?

Po otrzymaniu informacji o zaginięciu dziecka i weryfikacji kryteriów do uruchomienia alarmu przez Policję zostaje przygotowany komunikat do mediów. Zawiera on wszelkie niezbędne informacje dotyczące wyglądu dziecka, wzrost, wiek, w co było ubrane, ostatnie miejsce gdzie było widziane oraz numer telefonu pod który można zgłaszać wszelkie informacje na temat zaginionego.

Kryteria do uruchomienia Alertu

 • osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia;
 • istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone;
 • uzyskano pisemną zgodę od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich;
 • z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej;
 • uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu.

Child Alert w Polsce

Do systemu przyłącza się coraz więcej państw na świecie. Polska również przyłączyła się do Child Alertu. W tym celu zostanie uruchomiony dodatkowy numer telefonu alarmowego 995.

Uruchomienie systemy wymagało dużych nakładów organizacyjnych oraz finansowych. W Polsce za przygotowanie projektu od strony merytorycznej oraz samo wdrożenie go w całym kraju odpowiedzialny jest Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji, który uzyskał na ten cel dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu DAPHNE III.

Przyczyny zaginięć

Niestety z roku na rok odnotowuje się coraz większą ilość zaginięć. Najczęściej zdarza się to podczas wakacji. Dzieci chcąc przeżyć przygodę uciekają z domu. Większość z tych przypadków na szczęście kończy się dobrze. Jednak niektóre dzieci poza domem z poczuciem „wolności” zadają się z niewłaściwym towarzystwem, często stają się ofiarami przestępców, bądź też same wchodzą na taką drogę.

Inną bardzo istotną przyczyną ucieczek z domu jest konflikt z rodzicami. Dotyczy to najczęściej nastolatków. Ucieczka często jest takim krzykiem o pomoc. Większość tych dzieci szczęśliwie wraca do swojego domu. Niektóre jednak nie mają tyle szczęścia. Stają się ofiarami przestępstw, bądź też po przeżytej traumie boją się powracać.

Dzieci giną też przez porwania pedofilskie, do handlu narządami, dla okupu, przez przypadki losowe. Coraz częstszym zjawiskiem są porwania przez drugiego rodzica i często są przez niego ukrywane.

Co robić w przypadku zaginięcia?

Przede wszystkim jak najszybciej rozpocząć poszukiwania. Zawiadomić sąsiadów, znajomych oraz Policję. Przygotuj aktualną fotografię dziecka, opisz w co było ubrane, gdzie widziałaś je ostatni raz. Zaginięcie możesz też zgłosić na całodobowy dyżur telefoniczny 116 000 Fundacji Itaka . W przypadku zaginięcia dziecka liczy się każda minuta. Jeśli więc masz choć cień podejrzenia o zaginięciu czy porwaniu, nie zwlekaj.

Dorośli odpowiedzialni za dzieci

To my rodzicie mamy obowiązek pilnować nasze dzieci, a nie odwrotnie.

Aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka pamiętaj:

 • nie zostawiaj go bez opieki na placu zabaw

 • wyjaśniaj dziecku, że w sytuacja problemowych ma krzyczeć, głośno płakać, wołać o pomoc

 • od najmłodszych lat ucz dziecko jak się nazywa, gdzie mieszka i kim są jego rodzice

 • możesz napisać mu karteczkę z ważnymi telefonami oraz telefonami alarmowymi

 • w miejscach publicznych, zatłoczonych (markety, imprezy plenerowe) małe dziecko trzymaj za rękę

 • ucz dziecko by nie rozmawiało z osobami nieznanymi, od nikogo nie przyjmowało słodyczy, prezentów, nie wsiadało do obcego samochodu, miało ograniczone zaufanie do obcych

 • naucz dziecko mądrego korzystania z internetu, wyjaśnij mu zagrożenia z podawania swoich danych

 • zainteresuj się w kim dziecko spędza wolny czas, do kogo chodzi, jakich ma przyjaciół

 • zadbaj o bezpieczna drogę do szkoły

 • nie pozwól na jazdę autostopem

Tagi: Child Alert, telefon alarmowy 995, zaginięcie dziecka, porwanie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Farby do pokoju dziecka

  Farby do pokoju dziecka

  W urządzaniu pokoju dziecka ważny jest nie tylko kolor ścian, należy bardzo uważnie dobrać odpowiednie materiały i farby. Jest szczególnie ważne jeśli dziecko jest alergikiem. Jednym ze ... Więcej »

Komentarze