Poleć znajomym

Cesarskie cięcie

Autor: , 14 września 2009 w Poród, Komentarze (5) »

Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu w ten sposób noworodka. Cesarkę wykonuje się, gdy naturalny poród nie jest możliwy lub na specjalne życzenie matki.

Kiedy?

Cesarskie cięcie wykonywane jest często z powodu zdrowia matki i lekarze już w czasie ciąży potrafią określić, czy właśnie ten rodzaj porodu to jedyny możliwy. Choroby, które jednoznacznie wskazują na cesarkę to: choroby sercowo-naczyniowe powodujące III i IV stopień niewydolności krążenia w skali NYHA, choroby płuc przebiegające z ograniczeniem pojemności życiowej, zaawansowane retinopatie, odwarstwienie siatkówki, patologie położnicze w obrębie miednicy, patologie kręgosłupa uniemożliwiające poród drogami natury, wskazania neurologiczne, wskazania psychiatryczne (tokofobia).

Przyczynami mogą być także wysokie ciśnienie, zakażenia dród rodnych, zaawansowany wiek matki lub mnoga ciąża.

Drugą grupą wskazań na cięcie cesarskie są wskazania położnicze, a wśród nich wymienić należy: nieprawidłowe ułożenie główki, nieprawidłowe położenie płodu przy trwającej czynności skurczowej, dystocja szyjkowa, ciężki stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny płodu, gdy poród drogami rodnymi obarczony jest dużym ryzykiem uszkodzenia lub zgonu, powtarzające się epizody bradykardii płodu, ciężka bradykardia nie reagująca na leczenie zachowawcze, deceleracje późne lub zmienne przy nieefektywnej czynności skurczowej niezapewniającej prawidłowego postęp porodu, wypadnięcie pępowiny, podejrzenie krwotoku wewnętrznego spowodowanego pęknięciem macicy oraz przedwczesne odklejenie łożyska.

Cięcie

To naturalne, że kobiety boją się cesarskiego cięcia. Jest to operacja i niesie ryzyko większe niż poród naturalny. Cięcie skórne przebiega w linii prostej pod pępkiem lub w linii poprzecznej nad spojeniem łonowym. Najczęściej wykonuje się cięcia poprzeczne w dolnym odcinku macicy. Są one mniej ryzykowne dla rozejścia się blizny.

Powikłania jakie mogą wystąpić po cesarce to zapalenie błony śluzowej i występuje najczęściej u kobiet z porodem przedłużającym się. Zapalenie może przenieść się na mięsień macicy, dlatego po porodzie podawane są antybiotyki.

Znieczulenie

Mamy to wybory dwa rodzaje znieczulenia – miejscowe lub ogólne. Miejscowe – dordzeniowe lub nadoponowe – to znieczulenie od pasa w dół. Wtedy jesteśmy w pełni świadome zabiegu. Znieczulenie ogólne to całkowite uśpienie.

Gojenie się rany

W trzeciej dobie po operacji można brać normalny prysznic. Blizna może boleć i swędzić jeszcze przez kilka tygodni. Warto nosić luźne rzeczy, które nie będą ocierać blizny. Przyśpieszyć gojenie może naświetlanie lampą solux lub homeopatyczne preparaty z arniki. Z czasem blizna będzie różowa, aż w końcu prawie niewidoczna.

Zdarza się jednak, że rana czerwienieje i nie goi się prawidłowo. Trzeba wtedy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ konieczna może być kuracja antybiotykowa.

Tagi: cesarskie cięcie, poród, operacja

Podobne artykuły:

 • Cesarskie cięcie osłabia macicę

  Cesarskie cięcie osłabia macicę

  Jak wynika z badań, pójście na łatwiznę podczas porodu, nie zawsze się opłaca. Naukowcy ostrzegają przed cesarskim cięciem i zachęcają kobiety do porodu naturalnego. Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Karmiąca kobieta - intymne aspekty życia rodzinnego

  Karmiąca kobieta - intymne aspekty życia rodzinnego

  Jak wrócić do życia seksualnego po porodzie? O czym nie można zapomnieć, chcąc pozostać w tym czasie aktywnie karmiącą mamą? Jak akceptować swoje ciało po porodzie? Poznaj odpowiedzi na ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 14 lipca 2011, 20:41

  Jak widać powodów do cesarki jest bardzo wiele, a przy okazji w trakcie naturalnego porodu mogą wyniknąć takie sytuacje, że też cc będzie niezbędna. Nieważne jak bardzo chce się rodzić naturalnie, to lekarz ostatecznie decyduje o sposobie porodu

 2. Karolinia 19 kwietnia 2012, 14:35

  Ja bardzo chciałam rodzić, sn, wyszło cc z góry zaplanowane- przez ułożenie Zuzy i moje nadciśnienie; są plusy i minusy, ale generalnie nie jest tak źle.

 3. Paulina (Gość) 17 czerwca 2012, 18:24

  Ja miałam rodzić naturalnie i po kilku godzinach "męczarni" musiałam mieć cesarkę. przy drugim dziecku sama poprosiłam lekarza zeby od razu wpisał cesarskie cięcie. napewno więcej czasu zajmuje dojscie do siebie po cesarce ale w danej chwili nie ma porównania :)

 4. podpis*edyta (Gość) 11 października 2013, 22:53

  Mamy prawo do obecności podczas cesarki do męża na bloku.Ja czesto pisałam o obecności partnera podczas badań zawsze przy całym badaniu nawet na fotelu.Dużo krytykowało te wpisy.Kobiety często wstydzą sie meża a obcego faceta czasmi zboczonego ginekologa nie to średniowiecze tylko w Polsce mozliwe!!Ginekolodzy gdy jesteś sama sobie pozwalają często za dużo!!!A mamy Prawo Pacjenta ust 2008 r art 21 ktore zapewnia obecność osoby bliskiej nawet w szpitalu podczas badań i zabiegów gdy wyprosza płaci placówka odzkodowanie PACJENTOWI bo on decyduje a nie niedouczony lub zboczony ginekolog.Do tego dodam że to w Polsce jest tylko takie zboczenie ginekologów ze podczas każdej wizyty muszą pchać łapy do pochwy.W cywilizowanych państwach raz się bada pochwę(oczywiscie w obcenościosoby bliskiej lub gdy brak musi być położna a nie sam na sam z pacjentom nie ma takiej obcji) i wpisuje się do kartoteki położenie jajowodów i reszty bo to się nie zmienia.Każde badanie ginekologiczne jest ryzykiem zakazeń nawet brodawczakiem bo rękawiczki chronią tylko lekarza a nie pacjenta!Ja chodze raz na trzy lata zaraz robię cytologię i mąż obceny patrzy by nic nie dotykał potem wkładał palce do pochwy.To samo mąż wspierał porody.

 5. skarbek554 4 grudnia 2017, 23:33

  komentarz*u nas też skoczyło się cesarką, choć bardzo chciałam naturalnie jednak niestety nie zawsze natura pozwala. Rana ładnie się goi ale pomaga mi spray z motherlove na bazie naturalnyvh składników, który nie piecze a fajnie dba o rana.