Poleć znajomym

Ból ucha latem

Autor: , 24 maja 2011 w Dziecko, Komentarze (0) »

Ucho może boleć, nie tylko z przeziębienia czy infekcji. Często przyczyną bólu ucha może być wiatr, trochę piasku, alergeny. Jak sobie z tym poradzić?

Zauważyłaś, że maluszek często pociera ucho, jest ono spuchnięte, czerwone, dziecko nie che jeść ani pić - przyczyną może być ból ucha.

 • Klimatyzacja - jest piękny, letni dzień, a wy jedziecie w daleką podróż. Nie martwicie się, że w samochodzie będzie gorąco, bo przecież jest klimatyzacja. Następnego dnia chociaż nadal jest ciepło i przyjemnie twoje dziecko ma katar, boli go głowa i ucho. I zapewne zastanawiasz się, jak jest tego przyczyna. Otóż winna jest klimatyzacja w samochodzie. Nagłe zmiany temperatury i wysuszenie błon śluzowych są powodem takiego stanu dziecka. Klimatyzacja w samochodzie powinna być wyregulowana tak, by zmiany temperatur przy wsiadaniu i wysiadaniu nie były zbyt duże.

 • Kąpiel w ciepłym morzu - wysoka temperatura w połączeniu z wilgocią, powoduje, że w uchu dziecka mogą bardzo szybko namnażać się bakterie i grzyby. Przy każdej wieczornej kąpieli, dokładnie mu myj i wycieraj uszy.

 • Kąpiel w basenie, jeziorze, rzece - pluskanie w niezbyt czystej wodzie, może skończyć się zapaleniem ucha zewnętrznego. W wodzie są różne bakterie lub grzyby, a jeśli w uchu jest nawet maleńkie zadrapanie, łatwo dochodzi do zakażenia. Ciepło i wilgoć powodują, że bakterie i grzyby szybciej się namnażają. Po każdej kąpieli w basenie dokładnie umyj dziecko pod prysznicem. Jeśli zauważysz, że ma opuchnięte ucho lub bolesne, jedź do laryngologa. Zapalenie ucha zewnętrznego jest trudne do leczenia i ma skłonność do nawrotów.
 • Zabawa na falach - skoki przez fale to wielka frajda. Jednak, gdy silna fala uderzy, zwłaszcza w ucho, do środka może dostać się piasek i spowodować zakażenie. Jeśli zauważysz, że mocna fala uderzyła w malucha, wyjdź z nim na brzeg i dokładnie wytrzyj je. Przechyl główkę dziecka raz w jedną, raz w drugą stronę, by wyleciała woda i wytrzyj uszy. A gdyby po takiej przygodzie dziecko skarżyło się na ból ucha, idź z nim do lekarza.

 • Silny wiatr - podczas silnym wiatrów, dziecko może się przeziębić, czego następstwem bywa zapalenie ucha. Aby temu zapobiec, najlepiej jest zakładać na główkę lekką chusteczkę, osłaniająca uszy.

 • Alergeny - dla dzieci uczulonych na pyłki pora letnia jest trudnym okresem. Jeśli ma katar i trwa on nieco dłużej, mogą pojawić się również kłopoty z uszami. Zwykle jest przewlekłe zapalenie i trudno rozpoznawalne. Dziecko nie ma gorączki, ucho go nie boli, ale może gorzej słyszeć. Katar alergiczny należy leczyć środkami zapisanymi przez lekarza. Dobrze by było gdyby , żeby laryngolog obejrzał uszy, jeśli zauważysz, że dziecko gorzej słyszy.
 • Ukąszenie owada - nawet małe ugryzienie w tym miejscu może spowodować obrzęk i zaczerwienie. Bardzo groźne może być użądlenie przez pszczołę czy osę. Ucho szybko puchnie i jest bardzo bolesne. Jeśli malca ugryzł komar lub meszka, podaj lek przeciwalergiczny - zmniejszy to swędzenie. Ale w przypadku gdy była to pszczoła lub osa, ucho jest spuchnięte i czerwone, jedź do laryngologa. Lekarz sprawdzi czy w środku nie ma żądła i może zalecić antybiotyki.
 • Owad w uchu - kiedy w padnie do ucha, często brzęczy i porusza się, co jest bardzo dokuczliwe. Wówczas przepłucz ucho ciepłą wodą i przechyl główkę na bok, naciśnij płatek ucha, by mogła wylecieć woda. Dobrze by ucho obejrzał też laryngolog i stwierdził, czy w środku nie została reszta owada.

Przedłużający się stan zapalny może spowodować, że zapalenie rozszerzy się na ucho środkowe i dziecko zacznie gorzej słyszeć - nie lekceważ nawet najmniejszego bólu ucha u dziecka

Tagi: ból ucha latem, przyczyny bólu ucha, jak sobie poradzić z bólem ucha

Podobne artykuły:

 • Ból ucha u dzieci

  Ból ucha u dzieci

  Na zapalenie ucha środkowego i związany z nim ból narażone są zwłaszcza dzieci poniżej 3 roku życia. Zdarza się on jednak także w wieku późniejszym. W przypadku silnego bólu ważna jest ... Więcej »

 • Bóle wzrostowe u dzieci

  Bóle wzrostowe u dzieci

  Twoje dziecko skarży się na bóle nóżek, czasem budzi się w nocy z tego powodu. Powodem tego najczęściej jest fakt, że dziecko rośnie. Jednak, żadnego bólu nie można lekceważyć i lepiej ... Więcej »

 • Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

  Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

  Ból głowy to nie tylko dolegliwość dotykająca zapracowanych dorosłych, prawie 20% dzieci na niego cierpi. Sprawdź, jaki stan wymaga konsultacji z lekarzem. Więcej »

 • Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha w ciąży

  Ból brzucha możesz odczuwać w czasie różnych etapów ciąży. nigdy nie wolno go bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Warto więc wiedzieć, kiedy ... Więcej »

Komentarze